1 z 23
Milka albo Wiosna, a może coś ze staropolskiego: Tworzyrod...
fot. Pixabay

Fantazja rodziców nie zna granic. Tak chcieli dać na imię dziecku...

Milka albo Wiosna, a może coś ze staropolskiego: Tworzyrod albo Cirzpibog. Wierzyć się nie chce, ale właśnie takie imiona chcieli dać Polacy swoim dzieciom, albo zmienić swoje obecne imię na właśnie jedno z takich. Rada Języka Polskiego, która wydaje opinie, między innymi w przypadku imion, gromadzi takie przypadki i korespondencję z rodzicami. Uzasadnia dlaczego można lub (co częstsze w takich przypadkach) nie można tak dać dziecku na imię. Nie jest to jednak głos decydujący. Ostateczną decyzję podejmuje odpowiedni Urząd Stanu Cywilnego. Zobaczcie w naszej galerii z jakimi pomysłami zgłaszali się rodzice...

ZOBACZCIE KOLEJNE ZASKAKUJĄCE PROPOZYCJE IMION I FACHOWY KOMENTARZ POLONISTÓW NA KOLEJNYCH SLAJDACH W NASZEJ GALERII - MOŻNA SIĘ PO NIEJ PORUSZAĆ PRZY POMOCY STRZAŁEK, GESTÓW LUB MYSZKI

2 z 23
Jedna z korespondentek zwróciła się do członków Rady z...
fot. Pixabay

Prudencja

Jedna z korespondentek zwróciła się do członków Rady z zapytaniem o możliwość nadania dziecku imienia Prudencja:

Odpowiedzi udzielił prof. dr hab. Walery Pisarek:

Imię Prudencja jest żeńskim odpowiednikiem męskiego imienia Prudencjusz, które wywodzi się z łacińskiego przymiotnika prudens o znaczeniu ‘roztropny, mądry’. Choć imiona Prudencjai Prudencjusz występują w Polsce bardzo rzadko, są wymieniane w wielu słownikach imion, m.in. w „Księdze naszych imion” Józefa Bubaka. Nie spodziewam się, by w którymkolwiek z urzędów stanu cywilnego w Polsce spotkała się Pani z odmową jego nadania. Natomiast nie jestem pewien, czy córka za parę lat będzie z tego imienia zadowolona, bo jest to imię bardzo poważne, dostojne i nie poddaje się łatwo zdrobnieniu: Prudzia? Prunia? Ale miłość nie takie trudności potrafi pokonać.

3 z 23
Matka i babka nowo narodzonej dziewczynki postanowiły nadać...
fot. Pixabay

Mercedes

Matka i babka nowo narodzonej dziewczynki postanowiły nadać jej imię Mercedes. Kiedy USC odmówił wpisania tego imienia do aktu urodzenia, argumentując decyzję tym, że imię to nie pozwala odróżnić płci dziecka, kobiety napisały do Rady następujący list: „Skierowano nas do Rady Języka Polskiego, która może wydać inną opinię, dla nas pozytywną. […] Prosząc o pozwolenie na nadanie tak nietypowego imienia, chcę zaznaczyć, że jest to imię żeńskie. Jak ogólnie wiadomo, samochód marki „Mercedes” został nazwany tak od imienia córki jego producenta. Jest też powszechnie znany fakt, iż osoby sławne, np. gwiazdy filmowe, nadają swoim pociechom imiona inne, nietypowe, np. Inez. Myślę, że osoby nie posiadające statusu „gwiazd” również powinny mieć prawo do nadania oryginalnego imienia swemu dziecku”.

Na ten list odpowiedział prof. A. Markowski:

[…] potwierdzam, że imię w formie Mercedes nie spełnia jednego z warunków, zawartych w art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego (DzU 1986 nr 36, poz. 180), nie pozwala bowiem odróżnić płci dziecka. To, że w języku hiszpańskim jest to imię żeńskie (pełna forma Maria Mercedes – Maria Łaskawa), nie jest wystarczającym powodem, by uznać je za takie także w języku polskim. Imiona zakończone na spółgłoskę są bowiem w polszczyźnie imionami męskimi.

Ponadto wyraz mercedes jest w naszym języku nazwą samochodu i jednoznacznie się z tym kojarzy. Byłoby to – proszę mi uwierzyć – przyczyną wielu stałych kłopotów i przykrości dla dziewczynki, która wskutek tych skojarzeń (skwapliwie wyzyskiwanych przez rówieśników) cierpiałaby przez całe dzieciństwo i młodość. Także zestawienie tego imienia z pięknym polskim nazwiskiem, jakie dziecko będzie nosić, z pewnością stanie się powodem niewybrednych żartów. Są to względy społeczne, nie językowe, ale jakże ważne dla dziecka.

Z formalnego punktu widzenia imię Mercedes nie spełnia zaś wymagań, stawianych w art. 50 wymienionej ustawy, a ponadto współcześnie jest równobrzmiące z rzeczownikiem pospolitym (nazwą samochodu), co uniemożliwia wydanie o nim pozytywnej opinii.

4 z 23
Do Rady przysłano list z prośbą o opinię na temat imienia...
fot. Pixabay

Cirzpibog

Do Rady przysłano list z prośbą o opinię na temat imienia dla syna:

(…) urodził mi się syn. Dziś mąż pojechał do USC odebrać akt urodzenia i spotkała nas przykra niespodzianka. Pani kierownik nie chciała wydać zgody na imię, które wybraliśmy dla dziecka. Imię brzmi Cirzpibog. Pragnę nadmienić, że miało to być drugie imię chłopca (…), choć zapewne ten fakt nie ma większego znaczenia. Według informacji dostępnych w internecie imię takie istnieje i ma nawet swoją datę imienin – 29. 07. (…)

Opinię przygotował prof. dr hab. Walery Pisarek:

Moim zdaniem pani kierownik USC, „odmawiając przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka” imienia Cirzpibog, powinna tłumaczyć swoją decyzję nie tym, „że nie ma takiego imienia w księdze imion polskich”, ale tym, że jej zdaniem jest to dziś imię ośmieszające. A zgodnie z Prawem o aktach stanu cywilnego kierownik USC wyboru takiego imienia nie powinien aprobować.

Korzystając z Internetu, zapewne Pani zauważyła, że jest to imię używane z racji swojej niezwykłości jako modny a zabawny pseudonim, czyli nick, w różnych formach wirtualnej komunikacji. Autorka ogłoszonego w Internecie Subiektywnego rankingu imion, podając imię Cirzpibog na czwartym miejscu po Prymitywie (miejsce 2.) i Kwadracie (miejsce 3.), a przed Dźwigorem (miejsce 5.), pisze: „Mając na imię Cirzpibog, w życiu często byłoby się narażonym na cierpienie. Szczególnie w okresie dorastania”. Od siebie dodam, że mamy św. Prymitywa i św. Kwadrata, ale do wyboru ich imion dla dzieci nie zachęcałbym dziś rodziców.

Uważam siebie za miłośnika staropolszczyzny, ale nie znajdzie Pani we mnie pomocnika w staraniach o nadanie dziecku imienia Cirzpibog.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Lanie wosku przez klucz i układanie butów. Andrzejki w czasach PRL-u

Lanie wosku przez klucz i układanie butów. Andrzejki w czasach PRL-u

Odważnie, młodzieżowo i z pazurem. Bogna Sworowska zaszalała ze stylizacją

Odważnie, młodzieżowo i z pazurem. Bogna Sworowska zaszalała ze stylizacją

Wiek to tylko liczba! Te Polki po 65. roku życia nadal podbijają show-biznes

Wiek to tylko liczba! Te Polki po 65. roku życia nadal podbijają show-biznes

Zobacz również

Odważnie, młodzieżowo i z pazurem. Bogna Sworowska zaszalała ze stylizacją

Odważnie, młodzieżowo i z pazurem. Bogna Sworowska zaszalała ze stylizacją

Wiek to tylko liczba! Te Polki po 65. roku życia nadal podbijają show-biznes

Wiek to tylko liczba! Te Polki po 65. roku życia nadal podbijają show-biznes