Selektywna uwaga
To filtr mentalny, który sprawia, że koncentrujesz się wyłącznie na negatywnych aspektach, ignorujesz te pozytywne i na tych podstawach wysnuwasz wniosku. Jeśli szef w wielu aspektach pochwali twoją pracę, ale zwróci też uwagę na jedną rzecz, nad którą mógłbyś bardziej popracować, ty zwrócisz uwagę tylko na to i uznasz siebie za beznadziejnego pracownika.
Myślenie katastroficzne
Jeśli coś może pójść nie tak, na pewno pójdzie w najgorszy możliwy sposób – tak działa zniekształcenie poznawcze nazywane katastrofizacją. Zmagająca się z nim osoba będzie skupiała się na takim scenariuszu wydarzeń, który jest zaraz mało prawdopodobny, a jednocześnie najgorszym możliwym. Przykładem może być para o świetnym zdrowiu i bez obciążeń genetycznych marząca o ciąży i jednocześnie obawiająca się jej, ponieważ zakłada, że w jej przypadku na pewno przebieg ciąży będzie trudny, zakończy się poronieniem, a nawet jeśli uda jej się urodzić dziecko, będzie ono ciężko chore.
Emocjonalne wnioskowanie
Często mamy tendencję do tego, by rozumować na podstawie swoich uczuć i emocji. „Czuję się głupio, czyli jestem głupi” - tak mniej więcej wygląda uleganie temu zniekształceniu poznawczego. Tymczasem to, w jaki sposób czujemy się w danej sytuacji, nie definiuje tego, kim jesteśmy.