Wywołuje przebarwienia
Negatywną konsekwencją korzystania z solarium są przebarwienia, które stanowią bezpośrednie następstwo zaburzeń produkcji melanocytów – komórek pigmentowych, odpowiadających za kolor skóry. Osoby, które mają tendencję do powstawania przebarwień, mogą być prawie pewne, że problem ten nasili się po kilku wizytach w solarium.
Szkodzi zwłaszcza osobom z jasną karnacją
Osoby, które charakteryzują się pierwszym fototypem skóry (celtyckim), powinny unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a tym bardziej – solarium. Może się to dla nich skończyć nie tylko groźnymi poparzeniami, ale także wzmożonym powstawaniem piegów i pieprzyków. Szczególnie niebezpieczne są te drugie znamiona barwnikowe, ponieważ na ich bazie może rozwinąć się czerniak – najgroźniejszy z nowotworów skóry.
Przyczynia się do rozwoju raka skóry
Jedną z najpoważniejszych konsekwencji korzystania z solarium jest czerniak – najbardziej złośliwy z nowotwór skóry. Według danych epidemiologicznych choroba ta dotyka ok. 1 miliona osób na całym świecie, a jej główną przyczyną jest właśnie nieodpowiedzialna ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Co ważne, czerniak przez dłuższy czas przebiega bezobjawowo, dlatego też jest tak bardzo niebezpieczny. Pierwszym symptomem czerniaka jest pojawienie się znamiona o nieregularnym kształcie lub zmian w obrębie już istniejącego pieprzyka czy piega. W początkowym stadium rozwoju czerniak może być mylony ze zwykłą ranką, która trudno się goi.
Grozi przegrzaniem organizmu
Poważnym skutkiem opalania w solarium jest również przegrzanie organizmu, które nieleczone może doprowadzić nawet do udaru mózgu. Wysokie ryzyko takiego stanu występuje zwłaszcza podczas dłuższych i częstych seansów (ok. 10-15 minut) w kabinie opalającej, która dodatkowo jest słabo wentylowana. Co ważne, przegrzanie organizmu grozi przede wszystkim osobom, zmagającym się z chorobami układu krwionośnego. Choroby serca są jednym z bezwzględnych przeciwwskazań do korzystania z solarium.