Podrażnia oczy i może prowadzić do ślepoty
Częste korzystanie z solarium znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń narządu wzroku, w tym m.in. zaćmy, ślepoty śnieżnej i retinopatii. Wynika to bezpośrednio z negatywnego wpływu promieniowania UV na oczy. Wbrew powszechnemu mniemaniu okulary ochronne do opalania w solarium niezbyt dobrze spełniają swoją funkcję.
Sprzyja powikłaniom przy braniu leków
Zanim zdecydujemy się na korzystanie z solarium warto przyjrzeć się stosowanym lekom, ponieważ niektóre z nich zawierają związek chemiczny (fotosensybilizator – fotouczulacz), który wchodzi w szkodliwą interakcję z energią płynącą z promieniowania słonecznego. Takie połączenie może skutkować niepożądaną reakcją organizmu w postaci czerwonych wykwitów, rumienia, obrzęku i bolesnych pęcherzy.
Wśród leków, które nie lubią słońca można wymienić m.in.: niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki, leki moczopędne, leki przeciwcukrzycowe, retinoidy, statyny, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwarytmiczne, neuroleptyki i środki antykoncepcyjne.
Solarium kusi wiele osób obietnicą pięknej, złotobrązowej opalenizny w stosunkowo krótkim czasie. Korzystanie z łóżek i kabin opalających uchodzi za jedno z ważnych problemów zdrowotnych w XXI wieku. Według licznych badań naukowych – w tym m.in. prowadzonych pod przewodnictwem Międzynarodowej Agencji Badań Raka – opalanie w solarium niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji dla zdrowia.