Tak zrobisz masę solną – najlepszy przepis. Ozdoby hand made. Figurki z masy solnej DIY – pomysł na prace plastyczne dla dzieci

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Podsuwamy najlepszy przepis na masę solną. Zobacz, jak kreatywnie możesz spędzić czas z maluchami. Sprawdź, jakie dekoracje można zrobić z masy solnej.
Podsuwamy najlepszy przepis na masę solną. Zobacz, jak kreatywnie możesz spędzić czas z maluchami. Sprawdź, jakie dekoracje można zrobić z masy solnej. 13_Smile/Getty Images
Masa solna to idealny materiał do tworzenia ozdób DIY. Jest ekologiczna, tania i łatwo możemy ją samodzielnie przygotować w domu. Poznaj prosty i sprawdzony przepis na masę solną. Wykorzystaj ją do kreatywnej zabawy z dzieckiem w czasie ferii zimowych. Dowiedź się, jakie dekoracje można przygotować z masy solnej.

Spis treści

Co to jest masa solna?

Masa solna to idealny materiał modelarski do tworzenia dekoracji i drobnych upominków DIY. Możemy samodzielnie zrobić ją w domu wspólnie z dziećmi, wykorzystując zaledwie kilka tanich składników, które mamy w kuchni. Wystarczy jedno wolne popołudnie, żeby z jej pomocą wykreować z pociechami unikatowe ozdoby własnej roboty. Jeśli brakuje nam pomysłów na autorskie ozdoby DIY, to w Internecie znajdziemy wiele inspiracji na wyroby z masy solnej. Takie rodzinne prace plastyczne to świetny pomysł na wspólne i kreatywne spędzenie czasu z dziećmi w trakcie ferii zimowych, weekendu czy wakacji.

Co jest potrzebne, żeby zrobić masę solną?

Do przygotowania masy solnej domowej roboty wystarczą zaledwie cztery składniki:

  • 1 szklanka mąki tortowej,
  • 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej,
  • 3/4 szklanki wody,
  • 1 szklanka soli drobnoziarnistej.

W sieci znajdziemy też przepisy na masę solną bez mąki ziemniaczanej, ale jej dodatek sprawia, że łatwiej formuje się z masy drobne elementy. Sprawdzi się więc zwłaszcza, gdy robimy z niej dekoracje z maluchami. Małe dziecięce dłonie bez problemu uformują z niej dekoracje i drobne detale.

Niezbędne i pomocne akcesoria do przygotowania dekoracji z masy solnej to m.in.:

  • szeroka miska średniej wielkości,
  • stolnica,
  • foremki,
  • rękawiczki gumowe,
  • wałek do ciasta,
  • stemple do ciastek,
  • flamastry,
  • farby,
  • brokat,
  • koraliki,
  • guziki.

Jak zrobić masę solną? Przepis na masę solną – krok po kroku

  1. W przygotowanej misce umieszczamy odmierzoną porcję soli, mąki i dokładnie mieszamy dłonią wszystkie składniki.
  2. W trakcie łączenia produktów stopniowo dodajmy do sypkich składników wodę.
  3. Masę wyrabiamy ręcznie do momentu, aż będzie miała jednolitą konsystencję.
  4. Idealna masa solna nie może kleić się do dłoniach, a konsystencją powinna być zbliżona do struktury plasteliny.
  5. Tak przygotowany materiał modelarski powinniśmy od razu wykorzystać do przygotowania z dziećmi dekoracji własnej roboty.
  6. Część masy solnej, która nie jest formowana, powinniśmy zasłonić folią spożywczą, żeby nie wyschła.
  7. Jeżeli chcemy zrobić sobie przerwę podczas rodzinnej pracy twórczej, warto umieścić na masę solną w zamykanym pojemniku (w chłodnym miejscu). W ten sposób możemy ją przechować przez kilka godzin, po tym czasie niestety raczej nie będzie nadawała się do użycia.

Barwienie masy solnej: jak to się robi?

Dobrym pomysłem na modyfikację masy solnej jest zmiana jej naturalnej barwy. Najlepiej zrobić to za pomocą farby akrylowej. Działajmy jednak bardzo ostrożnie, żeby zbytnio nie rozwodnić masy solnej. Najlepiej dodawać farbę na przemian z mąką i jednocześnie wyrabiać masę solną do momentu, gdy kolor stanie się jednolity i znikną kolorowe smugi. Ilość dodanej farby zależy od nas i dostosujmy ją do odcienia barwy, jaki chcemy uzyskać. Pamiętajmy, że gdy masę solną zbyt mocno rozwodnimy, stanie się lepka i trudno będzie z niej wykonać ozdoby.

Do barwienia masy solnej możemy też wykorzystać barwniki spożywcze, kakao i kuchenne przyprawy (np. curry, słodką czerwoną paprykę czy kurkumę).

Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna to sprawdzony materiał do przygotowania z pociechami m.in.:

  • autorskich zawieszek na choinkę,
  • dekoracyjnych elementów na urodzinowy czy walentynkowy prezent,
  • ozdób okiennych,
  • unikatowych ramek do zdjęć,
  • figurek ulubionych bohaterów z książek, gier czy filmów.

Jeśli nie wierzymy w swoje zdolności plastyczne, do wykonywania kształtów i ozdób z masy solnej możemy wykorzystać foremki do pierniczków lub stemple do ciastek. Dodatkowo po uformowaniu dekoracji z masy solnej i ich obróbce termicznej w piekarniku warto je pomysłowo ozdobić za pomocą m.in.: lakieru, farb, brokatu i koralików.

Tekstylia do Twojej kuchni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet