Shrek 2 (A. Adamson, K. Asbury, C. Vernon, 2004)
Zakazany w: Izraelu.
Filmy o Shreku odniosły światowy sukces nie tylko dzięki przekornie budzącemu sympatię zielonemu ogrowi, ale także dzięki temu, że wersje językowe odwoływały się do lokalnej popkultury, przez co w każdym kraju film mógł bawić widzów tak samo. Ograniczone możliwości obejrzenia drugiej części Shreka mieli Izraelczycy, a wszystko przez jeden żart.
Izraelski muzyk, David D’Or, negatywnie odebrał pojawiający się w hebrajskiej wersji filmu żart odnoszący się do jego osoby. Uznał, że dowcip wiąże jego nazwisko z kastracją i jest obraźliwy. Podjął więc kroki prawne, w wyniku których sąd rejonowy w Tel-Awiwie nakazał wycofać film, a dystrybutorom – zmienić tekst.
Powrót do przyszłości (Robert Zemeckis, 1985)
Zakazany w: Chinach.
Dla niektórych jest to film kultowy, ale w Chinach został zakazany. Wszystko przez podróże w czasie – chińskie władze uznały je za niebezpieczny element fabuły, który może zniekształcać wydarzenia historyczne, ludzi i rzeczy.
Wonder Woman (Patty Jenkins, 2017)
Zakazany w: Libanie, Katarze, Tunezji.
Do kasowego sukcesu filmu o Wonder Woman nie dołożył się Liban. Tam obraz nie trafił do dystrybucji z powodu grającej tytułową rolę Gal Gadot. W przeszłości aktorka służyła w izraelskiej armii, zaś Liban prowadzi wojnę z Izraelem.
Ponieważ Liga Arabska bojkotuje Izrael, film został zakazany także w Katarze i Tunezji.
Piękna i Bestia (Bill Condon, 2017)
Zakazany w: Kuwejcie, Malezji.
Co może być złego w filmowej wersji kultowej bajki dla dzieci? Zakazano jej emisji m.in. w Kuwejcie i w Malezji, ale także w USA niektóre kina odmawiały jej wyświetlania. Powód? Odniesienia homoseksualne – nieodwzajemniona miłość pomocnika myśliwego Gastona do jego mistrza okazała się zbyt kontrowersyjna.