Zakazane filmy kojarzą ci się z PRL-owską cenzurą i sądzisz, że w dzisiejszych czasach widzowie na mają pełną wolność? Wydaje ci się, że światowe hity kinowe naprawdę są znane na całym świecie? Masz rację – tylko ci się wydaje. W XXI wieku nie brakuje filmów, które w wielu krajach zostały zakazane. Czasami wręcz trudno uwierzyć w to, jakie były tego powody. Zobacz, które filmy zostały zakazane na świecie. Ile z nich widziałeś?
Krzysiu, gdzie jesteś? (Marc Forster, 2018)
Zakazany w: Chinach.
Dlaczego bajka o Kubusiu Puchatku została zakazana w Chinach? Choć nie podano oficjalnego powodu, trzeba wiedzieć, że „miś o bardzo małym rozumku” jest w tym kraju kontrowersyjny. Wszystko dlatego, że w 2017 roku na chińskim portalu społecznościowym porównywano do niego przywódcę Xi Jinpinga. W ten sposób Kubuś Puchatek stał się symbolem politycznego sprzeciwu.
Pięćdziesiąt twarzy Greya (Sam Taylor-Johnson, 2015)
Zakazany w: Indonezji, Kenii, Malezji, Zimbabwe, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kambodży, Indiach.
Co za dużo to niezdrowo – ponieważ ekranizacja powieści E. L. James zawierała dużo scen seksu, z tego powodu nie została dopuszczona do kin w Indonezji, Kenii, Malezji, Zimbabwe i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Filmu nie można było zobaczyć także w Kambodży – nie tylko ze względu na nadmiar seksu, ale także stosowanie podczas niego przemocy oraz „całkowity związek z kwestiami seksualnymi, które są zbyt ekstremalne dla społeczeństwa Khmerów”.
Pięćdziesięciu twarzy Greya nie zobaczyli także hindusi – film nie przeszedł indyjskiej cenzury.
2012 (Roland Emmerich, 2009)
Zakazany w: Korei Północnej.
W 2012 roku Korea Północna świętowała 100. rocznicę urodzin Kima Il Sunga. Zarazem wyznaczono ten rok jako „rok otwarcia wielkich bram, aby stać się rosnącym supermocarstwem”. Tak ważnego w kraju roku nie można było przedstawiać w negatywnym świetle – dlatego film uznano za obraźliwy i zakazany. Podobno doszło też do kilku aresztowań w związku z posiadaniem lub oglądaniem importowanych kopii filmu. Zatrzymanych oskarżano o „poważną prowokację przeciwko rozwojowi państwa”.