4. Wyczuwalny guzek w piersi
Wyczuwalny guzek piersi u większości z nas wzbudza panikę i skłania do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. To dobrze. Jednakże warto pamiętać, że nie zawsze musi on oznaczać raka piersi. Według badań większość wykrywanych zmian w piersiach jest następstwem nieprawidłowości hormonalnych. Zmiany te zazwyczaj nie są złośliwe. Guzek piersi może świadczyć m.in. o włókniakogruczolakach, torbielach i mastopatii.
Guzek w piersiach może świadczyć również o raku piersi. Według statystyk jest to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet w Polsce. Do innych objawów, które mogą wskazywać na zamiany rakowe, można zaliczyć: zmianę wielkości lub kształtu piersi, widoczne zmiany skórne wokół brodawki, zaczerwienie i zgrubienie skóry, powiększenie węzłów chłonnych.
5. Asymetria piersi
Niewielka asymetria piersi zwykle nie stanowi poważnego problemu zdrowotnego. Niesymetryczne piersi są całkowicie normalne i stosunkowo mała liczba kobiet, może pochwalić się biustem o dokładnie takiej samej wielkości i kształcie obydwu piersi.
Nasz szczególny niepokój powinna wzbudzić asymetria piersi, która pojawiła się nagle. Wymaga ona natychmiastowej konsultacji ze specjalistą i diagnostyki onkologicznej. Należy wykonać USG piersi i mammografię.
6. Krwawienia w trakcie i po stosunku seksualnym
Krwawienia w trakcie i po stosunku są kolejnym niespecyficznym objawem, który może mieć zróżnicowane podłoże. Najczęściej są one skutkiem urazów mechanicznych, które zwykle związane są ze zbyt głęboką penetracją.
Najpoważniejszą przyczyną krwawień zarówno w trakcie, jak i po stosunku seksualnym są nowotwory ginekologiczne. Przy czym według danych zaledwie u 5 proc. kobiet, które zgłaszają się do lekarza w wyniku krwawienia po seksie diagnozowana jest choroba nowotworowa narządów rodnych.
7. Upławy z pochwy
Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest czymś normalnym, a jej konsystencja zmienia się wraz z fazą cyklu menstruacyjnego. Prawidłowa wydzielina ma kwaśny odczyn, który związany jest z obecnością w niej pałeczek kwasu mlekowego. Problem pojawia się wówczas, gdy dotąd – przezroczysta lub biała – wydzielina zmienia swoją barwę, konsystencję i zapach. Żółte upławy z pochwy o gęstej, śluzowej konsystencji i przykrym zapachu, zwykle świadczą o stanie zapalnym.
Jednym z objawów, które mogą (chociaż wcale nie muszą) wskazywać na zmiany nowotworowe są różowe upławy z pochwy. Ich kolor wynika z domieszki krwi. Przy czym nie należy od razu panikować, ponieważ upławy o takim zabarwieniu mogą pojawić się po intensywnym stosunku płciowym lub zwiastować nadejście miesiączki. Jeśli jednak pojawiają się one przez dłuższy czas i nie mają związku z fazą cyklu menstruacyjnego, należy udać się na konsultację do ginekologa. Szczególnie alarmujące są także brunatne upławy oraz śluzowato-ropne upławy.