10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na nowotwór kobiecy!
Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.
1. Plamienia międzymiesiączkowe
Nieprawidłowe krwawienia maciczne, tj. inne niż regularne krwawienia miesiączkowe o prawidłowej objętości, częstotliwości i czasie trwania, powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa. Przy czym, co należy podkreślić, jest to niespecyficzna dolegliwość o bardzo zróżnicowanych przyczynach występowania. System klasyfikacji plamień międzymiesiączkowych został opracowany przez Menstrual Disorders Working Group.
Występowanie plamień międzymiesiączkowych może towarzyszyć owulacji (zwykle pojawiają się wtedy w połowie cyklu). W takiej sytuacji przyjmują one charakter ok. 1- lub 2-dniowego plamienia o jasnoróżowym zabarwieniu. Tego typu plamienia stosunkowo często występują również po nadmiernym wysiłku fizycznym, silnym osłabieniu organizmu, nadmiernej utracie tkanki tłuszczowej (np. przy agresywnym odchudzaniu). Oprócz tego nieprawidłowe krwawienia maciczne mogą świadczyć o stanach chorobowych, w tym głównie o: mięśniakach macicy, polipach, zespole policystycznych jajników, nadżerkach szyjki macicy, zaburzeniach krzepnięcia i endometriozie.
Plamienia międzymiesiączkowe mogą także świadczyć o nowotworach narządów rodnych. Według danych plamienia te występują u ok. 90 proc. pacjentek ze zmianami nowotworowymi w obrębie narządów płciowych. Zazwyczaj są one bardzo obfite i przyjmują ciemnoczerwone lub nawet brunatne zabarwienie.
2. Nieregularne krwawienia miesiączkowe
Nieregularna miesiączka jest jednym z niepokojących symptomów, które powinny wzbudzić w nas szczególną czujność i skłonić do wizyt u specjalisty. Przy czym należy podkreślić, że nieregularne krwawienia miesiączkowe są właściwe dla dojrzewających dziewczynek.
Kiedy należy umówić się na wizytę do ginekologa? Wtedy, gdy miesiączka nie występuje powyżej 35. dni lub występuje częściej niż co 21 dni. Nasz niepokój powinna wzbudzić także obecność dużych skrzepów (powyżej 2,5 cm) w krwi menstruacyjnej. Alarmujące są również bardzo obfite krwawienia miesiączkowe (takie, które wymagają wymiany podpaski lub tamponu po godzinie), a także krwawienia utrzymujące się powyżej 7 dni.
3. Ból w podbrzuszu
Ból w podbrzuszu jest jedną z częstych kobiecych dolegliwości. Zazwyczaj pojawia się jeden lub dwa dni przed miesiączką i utrzymuje się przez pierwsze dni krwawienia menstruacyjnego. Wówczas nie powinien on wzbudzać powodu do niepokoju – wyjątkiem są przypadki, w których ból menstruacyjny jest tak silny, że skutkuje utratą przytomności.
Ból w podbrzuszu jest bardzo nieswoistą dolegliwością, mogącą świadczyć zarówno o problemach z funkcjonowaniem układu pokarmowego, jak i płciowego. Towarzyszy on m.in. stanom zapalnym jelita. Może być on również skutkiem m.in. pęknięcia torbieli jajnika, ciąży pozamacicznej, skrętu przydatków. Ból w podbrzuszu może świadczyć również o nowotworach narządów rodnych, dlatego też nie należy go bagatelizować.