Strajk kobiet w Islandii, 24 października 1975 r.
Dlaczego doszło do strajku?
Kobiety w Islandii w latach 70. nie mogły liczyć na takie samo wynagrodzenie jak mężczyźni. W związku z tym podjęły 24-godzinny strajk. Jednego dnia 25 tys. kobiet zebrało się na ulicach Reykjaviku, a 90% kobiet odmówiło pójścia do pracy. W efekcie protestu całe państwo stanęło w miejscu, gdyż panie nie tylko nie zjawiły się w miejscach pracy, ale i zrezygnowały z obowiązków domowych.
Co zmienił protest?
5 lat po proteście pierwsza kobieta w historii Islandii objęła urząd prezydenta. Choć zarobki kobiet i mężczyzn wciąż się nie zrównały, tendencja jest wzrostowa. Tempo zmian wskazuje, że strajki powinny ustać dopiero w 2068 roku. Dopiero wtedy kobiety i mężczyźni będą mogli liczyć na równe wynagrodzenia, o ile utrzyma się aktualna tendencja.
Czarny protest, Warszawa, 3 października 2016 r.
Dlaczego doszło do strajku?
Jako przykład protestu, który zmienił rzeczywistość, The Guardian wyróżnił Czarny poniedziałek. Protest zablokował ulice Warszawy na początku października 2016 roku. Kobiety wyszły na ulice w związku z projektem obywatelskim „Stop aborcji”, mocno zaostrzającym kompromis aborcyjny. Motywem przewodnim był kolor czarny, a deszczowa pogoda skłoniła panie do zabrania czarnych parasolek. Od tego momentu czarna parasolka stała się symbolem walki o prawa kobiet w Polsce.
Co zmienił protest?
Sejm odrzucił projekt „Stop aborcji”.
Kobiety przeciwko przemocy, Buenos Aires, Argentyna, październik 2016 r.
Dlaczego doszło do strajku?
Zainspirowane polskim protestem Argentynki wyszły w październiku 2016 roku na ulice Buenos Aires w związku z brutalnym gwałtem i śmiercią nastolatki, 16-letniej Lucii Perez. Organizatorki „Czarnej Środy” apelowały o walkę w imieniu zaginionych i zamordowanych kobiet przeciwko przemocy, terrorowi i seksizmowi oraz bezkarności sprawców.
Co zmienił protest?
Już po pierwszym proteście w 2015 roku, związanym z podobnymi wydarzeniami, sędzia Sądu Najwyższego Elena Highton ogłosiła utworzenie rejestru zabójstw kobiet. W lipcu 2016 prezydent Argentyny Mauricio Macri ogłosił plan walki z przemocą wobec kobiet.
Z kolei seria zielonych protestów toczących się w Argentynie od blisko 15 lat, domagających się zalegalizowania aborcji, doprowadziła ostatecznie do zmiany ustawy. 30 grudnia 2020 roku Kongres Narodowy Argentyny podjął decyzję o legalizacji aborcji. Od tego czasu legalne przerwanie ciąży jest możliwe do jej 14. tygodnia.