Tęczowy Piątek 2020 - akcja wspierająca młodzież LGBT

Katarzyna Dębek
Tęczowy Piątek to akcja, która trwa od 2016 roku i wspiera ją wiele osób publicznych, takich jak: artyści, politycy, aktywiści i duchowni.
Tęczowy Piątek to akcja, która trwa od 2016 roku i wspiera ją wiele osób publicznych, takich jak: artyści, politycy, aktywiści i duchowni. Marta Branco Pexels.com
Tęczowy Piątek w tym roku wypada 30 października. Jest to akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii. Ma na celu wspierać i solidaryzować się z młodzieżą LGBT w ich codziennym środowisku, jakim jest szkoła.

Akcja Tęczowy Piątek pierwszy raz wystartowała 28 października 2016 roku i od tamtej pory jest organizowana co roku w ostatni piątek października. To bardzo ważny dzień dla młodzieży LGBT, która chce się czuć bezpiecznie i komfortowo w miejscu, w którym spędza dużo czasu. Podczas pierwszej edycji udział wzięło ponad 200 szkół.

W tym roku Tęczowy Piątek wychodzi poza mury szkolne i jak zapewnia KPH jest: „wyczekiwanym przez uczennice i uczniów świętem, które ma na celu pokazać młodzieży LGBT, że jest akceptowana”. Według badań i opracowań nawet 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a 50 proc. zmaga się z depresją. Dlatego tak ważne jest wsparcie dla tych młodych osób.

Jak solidaryzować się z młodzieżą LGBT podczas Tęczowego Piątku?

Jeżeli chcecie wesprzeć młode osoby, to wystarczy, jak założycie coś kolorowego! Mogą to być skarpetki, przypinka czy bluzka. Na stronie teczowypiatek.pl można ściągnąć specjalny plakat i powiesić go w oknie lub jeśli macie to tęczową flagę.

Media społecznościowe udostępniają specjalną nakładkę na zdjęcia profilowe #TęczowyPiątek2020

Na 30 października 2020 zaplanowano także lekcję online przeprowadzoną przez Nauczyciela Roku 2018 - Przemysława Staronia, który poprowadzi wykład na temat dyskryminacji. Streaming będzie dostępny na Facebooku Staronia, mediach społecznościowych KPH, a także na Brainly.pl

"Nie można się godzić na homofobię, to prowadzi do okropnych skutków". "Tęczowy piątek" w szkołach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie lepiej zorganizować marsz? Co najmniej 10-tys.

Młodzież nudzi się w domach.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet