Stres może nasilać objawy łupieżu
FAKT: Sam w sobie stres nie jest przyczyną łupieżu, lecz pod jego wpływem objawy dolegliwości mogą się nasilić. Stan napięcia emocjonalnego osłabia wydajność układu odpornościowego, zwiększając ryzyko złapania infekcji. Ten stan sprzyja również namnażaniu się żyjących na skórze głowy i odpowiedzialnych za rozwój łupieżu grzybów z rodzaju Malassezia.
Rzadkie mycie włosów jest przyczyną łupieżu
FAKT: Niewystarczająca higiena skóry głowy jest jedną, lecz nie jedyną przyczyną łupieżu lub zaostrzenia jego objawów. Dolegliwość może rozwinąć się u osób, które zbyt rzadko myją włosy, stosują zbyt dużo kosmetyków do ich stylizacji, niedokładnie spłukują z włosów szampon, bądź odżywkę lub stosują kosmetyki niedobrane do indywidualnych potrzeb skóry. Wówczas bytujące na skórze głowy grzyby odpowiedzialne za wywołanie łupieżu mają sprzyjające warunki do rozwoju. Dolegliwość może jednak wystąpić z innych przyczyn u osób, które dbają o jakość stosowanych produktów do oczyszczania i pielęgnacji włosów oraz myją skórę głowy z odpowiednią częstotliwością.
Mycie głowy w gorącej wodzie nasila łupież
FAKT: Zbyt ciepła woda stosowana podczas mycia włosów zaburza równowagę hydro-lipidową skóry głowy, powodując jej przesuszenie i podrażnienie. W konsekwencji przyczynia się do charakterystycznego łuszczenia. Mycie włosów w gorącej wodzie może spowodować pojawienie się łupieżu, a także nasilić objawy już występującego problemu. Przesuszeniom skóry głowy sprzyja także częste suszenie włosów suszarką z gorącym nawiewem oraz
korzystanie z lokówki i prostownicy.
Spanie w mokrych włosach może powodować łupież
FAKT: Mycie włosów wieczorem pozwala rano oszczędzić cenny czas przed wyjściem z domu. Nie należy jednak kłaść się do łóżka z mokrymi włosami, ponieważ sprzyja to namnażaniu się grzybów na skórze głowy, również tych odpowiedzialnych za wywoływanie łupieżu. Warto także wiedzieć, że spanie w mokrych włosach sprzyja ich niszczeniu, a także przyspiesza przetłuszczanie się skóry głowy.