Spis treści
Czy znicze parafinowe zatruwają powietrze?
Znicze palące się w hurtowych ilościach i ogromne wiązanki ze sztucznych kwiatów to codzienny widok na polskich cmentarzach. Ich kumulację obserwujemy na początku listopada. A po kilku tygodniach widzimy te same ozdoby, zapełniające wielkie kontenery zamieniające się w góry śmieci.
Najbardziej popularne są znicze parafinowe i to właśnie one przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Według badań przeprowadzonych w okresie świątecznym na cmentarzach w Opolu i Grodkowie wzrost stężenia rakotwórczego benzenu wyniósł 200 proc. i 144 proc., a stężenie toksycznego toluenu wzrosło odpowiednio o 366 proc. i 342 proc..
Te dane jasno wskazują na to, że kupując znicze, warto przyjrzeć się ich składowi. Wkłady do zniczy są zazwyczaj produkowane z wosku parafinowego, czyli z produktu ubocznego powstającego przy wytwarzaniu benzyny z ropy naftowej. Parafina w procesie spalania emituje toksyczne związki, m.in. wspomniany benzen i toulen.
Na szczęście na rynku coraz częściej można spotkać wkłady do zniczy oznakowane jako „bio” lub „eco”, część z nich wykonana jest z olejów roślinnych, które w procesie spalania są zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku, a przy okazji zdecydowanie dłużej się palą. Alternatywą może być własnoręczne wykonanie znicza z wosku pszczelego lub sojowego, co wbrew pozorom nie jest trudne.
Dowiedz się więcej:
Zadbaj o planetę. Ekologiczne rozwiązania są w zasięgu ręki
W 2020 r. zespół Caritas Laudato si’ zapoczątkował akcję „Mniej śmieci – więcej pamięci”. Inspiracją dla projektu była encyklika papieża Franciszka. Jej zamysłem było zwrócenie uwagi na jednoczesne poszanowanie pamięci zmarłych i otaczającej nas natury. Jak mówili organizatorzy akcji:
Polskie cmentarze toną w śmieciach. Po dniu Wszystkich Świętych z jednego grobu zbiera się od 3 do 9 kilogramów odpadów! Wszystko to trafia na cmentarne śmietniki, a potem zatruwa nasz świat, niszczy przyrodę i ziemię.
Chcąc w odpowiedzialny sposób uczcić pamięć bliskich, warto sięgnąć do proekologicznych rozwiązań, które może zastosować każdy:
- stroiki na cmentarz wykonane ze sztucznych kwiatów zastąp naturalnymi – może być to wiązanka z naturalnego igliwia, klasyczna chryzantema w doniczce lub wrzos, który potrafi pięknie utrzymać się nawet przez całą zimę;
- płyty nagrobnej nie myj silnymi detergentami – spływając z grobu, zatruwają glebę, sięgnij więc po naturalne rozwiązania - sodę i ocet;
- kupuj wkłady i wykorzystuj znicze, które nadal są w dobrym stanie;
- korzystaj ze zniczodzielni , jeśli znajduje się w twojej okolicy – to szafka lub półka, na której możesz zostawić zbędny znicz bądź wziąć taki, który ktoś zostawił;
- zwracaj uwagę na skład wkładu do znicza – coraz częściej na stoiskach można dostać ekologiczne wkłady. Jeśli nie jesteś pewny, czy uda ci się takie kupić, kup je wcześniej, sprawdzając skład;
- segreguj śmieci, a jeśli nie ma takiej możliwości na cmentarzu, zabierz śmieci ze sobą i wrzuć do odpowiednich pojemników, dzieląc je na plastik, szkło i bio.
Źródła:
- Caritas apeluje Mniej Śmieci Więcej Pamięci/ Caritas Polska
- Wpływ palenia świec podczas uroczystości Wszystkich Świętych na stężenie benzenu z substytucją alkilową w otoczeniu Bulletin of Environmental Contamination and Toxicology