Trzeci etap znoszenia obostrzeń. Restauracje, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne zostaną otwarte 18 maja. Od 25 maja powrót do szkół

Kacper Rogacin
Fot. Mariusz Kapala / Polska Press
- Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie inne zakłady tego typu. Będą funkcjonowały w rygorze sanitarnym - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Otwarte zostaną m.in. restauracje, zakłady fryzjerskie i zakłady kosmetyczne. Od 25 maja uczniowie klas 1-3 będą mogli wrócić do szkół. Przedstawiamy szczegóły trzeciego etapu odmrażania gospodarki.

- Wiem, że ostatnie dni, tygodnie i miesiące były dla wielu z nas trudne. Są wielkie obawy o przyszłość, pracę, przedsiębiorców. Staramy się wspierać ludzi we wszystkich wysiłkach, dążących do zwalczenia koronawirusa - mówił premier na konferencji prasowej.

- Wiadomo, że pierwsze słoneczne dni majowe nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny. Ale cały czas o to apeluję. Powrót do normalności, do nowej rzeczywistości, zależy od tego, w jak zdyscyplinowany sposób będziemy trzymać się rygorów - dodał.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że województwo śląskie, w którym odnotowano ostatnio bardzo dużo nowych zakażeń COVID-19, otrzyma znaczne wsparcie.

- Wirus jest nieprzewidywalny. Wiemy, co dzieje się na Śląsku, gdzie mamy ogromny wzrost zakażeń. Ale nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego, a wręcz dzisiaj należy się pomoc naszym rodakom na Śląsku. Ta pomoc tam płynie, będzie tam płynąć coraz szerzej. Wszystkie służby są zaangażowane w to, żeby jak najszybciej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tam - powiedział.

Trzeci etap znoszenia obostrzeń od 18 maja

- Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie inne zakłady tego typu. Będą funkcjonowały w rygorze sanitarnym. Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne. Restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem rygorów sanitarnych. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie warunki na to pozwalają. Na świeżym powietrzu jest bezpieczniej - powiedział premier.

- Także zmienione będą reguły dot. funkcjonowania komunikacji miejskiej. Teraz 30 proc. wszystkich miejsc siedzących lub stojących będzie mogło być zajęte przez pasażerów - dodał.

Oprócz tego pojawi się możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików.

- Tam zwiększymy liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport. Będzie również można korzystać z sal i hal sportowych i gimnastycznych, oczywiście z pewnym ograniczeniem liczby osób. Chcemy także umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych - mówił Mateusz Morawiecki.

W przypadku pełnowymiarowych boisk, będą mogły na nich przebywać maksymalnie 22 osoby oraz czterech trenerów.

Zasady otwierania restauracji

Projekt rządu zakłada, że od 18 maja restauracje i lokale gastronomiczne będą mogły zostać ponownie otwarte. Obowiązywał będzie limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe w lokalu. Po każdym kliencie dezynfekowany będzie również stolik.

Oprócz tego pomiędzy stolikami oraz pomiędzy klientami wymagane będzie zachowywanie przynajmniej 2-metrowej odległości. Kucharze i obsługa lokalu gastronomicznego będą zobowiązani do noszenia maseczek i rękawiczek ochronnych.

Zasady otwierania zakładów fryzjerskich

Szczególne środki ostrożności będą również obowiązywały w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich. Obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa, jeśli tylko zabieg na to pozwala. Rząd rekomenduje także używanie - jeśli to możliwe - ręczników papierowych (np. do suszenia włosów). Zapisy do zakładów fryzjerskich i kosmetycznych będą odbywały się telefonicznie lub online.

- Chodzi o to, żebyśmy nie czekali w kolejkach na zapisanie się lub na zabieg. Będziemy musieli przychodzić na konkretną godzinę, aby mieć kontakt z jak najmniejszą liczbą osób - wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Od 25 maja powrót do szkół

- Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będzie to zwyczajna edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo dydaktyczne. Również umożliwimy konsultacje maturzystów z nauczycielami - zapowiedział premier.

- Od 1 czerwca umożliwimy wszystkim uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych takie konsultacje. To rodzice zdecydują o tym, czy dziecko będzie posłane na zajęcia opiekuńcze - dodał.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił, że od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych i specjalistyczne, w tym zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Zostaną też wtedy otwarte placówki oraz instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną.

Otwarcie kin plenerowych

Od 18 maja możliwe będzie otwarcie kin plenerowych, w tym samochodowych. Umożliwione zostanie wznowienie prac na planach filmowych, a także nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury. Dodatkowo rząd zezwoli na wznowienie prób i ćwiczeń oraz indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.

Limit osób w kościołach będzie zwiększony

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że limit osób w kościołach będzie zwiększony.

- Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, od 17 maja włącznie obowiązywał będzie nowy limit. Będzie to jedna osoba na 10 metrów kw. powierzchni kościoła - powiedział szef rządu.

A co jeśli chodzi o wesela i tego typu wydarzenia?

- Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu, zanim będziemy mówić o dużych imprezach, jakimi są wesela - powiedział minister Łukasz Szumowski.

Jak rząd rozmraża gospodarkę

Pierwszy etap znoszenia obostrzeń został wdrożony 20 kwietnia. Od tego czasu znowu można przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Przywrócony został wstęp do lasów i parków, a także zwiększono dopuszczalną liczbę klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

W drugim etapie, obowiązującym od 4 maja, otwarte zostały - z odpowiednimi ograniczeniami - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury. Dodatkowo od 6 maja przywrócona została możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli.

Według rządowej rozpiski, opublikowanej jeszcze w kwietniu, trzeci etap miał dotyczyć sektora gastronomii, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych a także sklepów w galeriach handlowych. Dodatkowo - jeszcze w kwietniu - zaplanowano, że w ramach trzeciego etapu umożliwione zostanie organizowanie wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni publicznej i bez udziału widowni), a także zorganizowanie opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3.

- Zobaczymy jak wygląda ta sytuacja i z drugiej strony analizujemy też zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że np. część osób przestaje nosić maseczki, a to jednak warunek tego, abyśmy mogli te kolejne ograniczenia zdejmować - mówił jeszcze w poniedziałek rano rzecznik rządu Piotr Müller w Jedynce Polskim Radiu.

ZABEZPIECZ SIEBIE I SWOICH PRACOWNIKÓW - MASKI Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zdrowie i życie jest dla nas (władzy i opozycji) najważniejsze, dlatego biznesmenom dajemy 400 miliardów z trzech tarcz a na epidemię 7,5 miliarda. Bo nie dopuścimy by z epidemii zrobiono biznes a te tylko kilka miliardów na leczenie odstraszy kombinatorów którzy chcieliby zrobić fortuny na ludzkiej krzywdzie. I dlatego też zamiast cwaniaków preferujemy skromnych instruktorów narciarskich jako dostawców sprzętu ochrony osobistej.

g
gość

100% poparcia i wsparcia dla pana premiera. Radzimy sobie wspaniale z pandemią.

g
gość

Trzeci etap cieszy baaaaaaaaaaaardzo.

Podoba mi się tempo w jakim rząd wprowadza zmiany. Zdrowie jest cały czas priorytetem.

Z
Ziaja
13 maja, 20:02, Gość:

Śmieszą mnie niektóre komentarze, co wam po zdrowiu jak na ulicy wylądujemy, trzeba żyć normalnie, wirus jest śmiertelny tylko dla starszych.

13 maja, 20:47, Gość:

To jaki masz pomysł na tych starszych, od razu do gazu ?

co ci po pieniądzach jak umrzesz? Do trumny ci mają włożyć? Zdrowie jest najważniejsze. Rząd podejmuje bardzo właściwe decyzje.

G
Gość
13 maja, 20:02, Gość:

Śmieszą mnie niektóre komentarze, co wam po zdrowiu jak na ulicy wylądujemy, trzeba żyć normalnie, wirus jest śmiertelny tylko dla starszych.

To jaki masz pomysł na tych starszych, od razu do gazu ?

G
Gość

W końcu, ile można siedzieć w domu i się izolować, przecież nie da się wyeliminować każdego przypadku wirusa, trzeba się na niego uodpornić.

G
Gość

Śmieszą mnie niektóre komentarze, co wam po zdrowiu jak na ulicy wylądujemy, trzeba żyć normalnie, wirus jest śmiertelny tylko dla starszych.

G
Gość
13 maja, 13:38, Gość:

Bardziej niż wirusa obawiam się utraty pracy albo, że mi na chleb nie starczy, dlatego cieszę się że wszystko wróci do normy.

Trupy nie pracują.

G
Gość

Nie wiadomo czy będą otwarte to będzie zależało od ilości pozytywnych wyników.

p
piotr mieczyslaw
13 maja, 13:15, Zbigniew Rusek:

Nie zawsze na świeżym powietrzu jest zdrowiej. Owszem, mniejsze prawdopodobieństwo infekcji, ale większe np. zapalenia ucha, zwłaszcza gdy jest duży wiatr.

niesmialo zwracam uwage na przeziebienie pecherza, ktorego przyczyna moze byc przemarznięcie i przeziębienie, ponieważ wówczas odporność organizmu spada, a bakterie łatwiej powodują zakażenie dróg moczowych.

p
piotr mieczyslaw

,,W Słupsku i powiecie nie ma nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Liczba 9 utrzymuje się od kilku tygodni. Dzisiaj (wtorek) jest już siedmiu uzdrowiecow " - tyle sanepid .....pytanie czy to powód by zamrazac gospodarke,pozbawiac tysiecy ludzi pracy i dochodow , doprowadzac do rozbicia rodzin , do nerwic ,chorob i zaburzen psychicznych,niszczenia wiezi miedzyludzkich .....koronawirus nie zabija,zabija brak odpornosci immunologicznej !

G
Gość

Bardziej niż wirusa obawiam się utraty pracy albo, że mi na chleb nie starczy, dlatego cieszę się że wszystko wróci do normy.

p
popieram

Brawo dla rządu, dobre działania.

G
Gość

Rząd podjął dobra i odważna decyzje, czas wracać do normalności, bo inaczej będzie bezrobocie i głód, a tego chyba chcemy uniknąć.

g
gość

precz z kagańcami!!!!

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet