- Wiem, że ostatnie dni, tygodnie i miesiące były dla wielu z nas trudne. Są wielkie obawy o przyszłość, pracę, przedsiębiorców. Staramy się wspierać ludzi we wszystkich wysiłkach, dążących do zwalczenia koronawirusa - mówił premier na konferencji prasowej.
- Wiadomo, że pierwsze słoneczne dni majowe nie pomogły w utrzymaniu dyscypliny. Ale cały czas o to apeluję. Powrót do normalności, do nowej rzeczywistości, zależy od tego, w jak zdyscyplinowany sposób będziemy trzymać się rygorów - dodał.
Mateusz Morawiecki stwierdził, że województwo śląskie, w którym odnotowano ostatnio bardzo dużo nowych zakażeń COVID-19, otrzyma znaczne wsparcie.
- Wirus jest nieprzewidywalny. Wiemy, co dzieje się na Śląsku, gdzie mamy ogromny wzrost zakażeń. Ale nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego, a wręcz dzisiaj należy się pomoc naszym rodakom na Śląsku. Ta pomoc tam płynie, będzie tam płynąć coraz szerzej. Wszystkie służby są zaangażowane w to, żeby jak najszybciej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa tam - powiedział.
Trzeci etap znoszenia obostrzeń od 18 maja
- Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i wszelkie inne zakłady tego typu. Będą funkcjonowały w rygorze sanitarnym. Częściowo otwieramy również usługi gastronomiczne. Restauracje, bary, kawiarnie, ale też z utrzymaniem rygorów sanitarnych. Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie warunki na to pozwalają. Na świeżym powietrzu jest bezpieczniej - powiedział premier.
- Także zmienione będą reguły dot. funkcjonowania komunikacji miejskiej. Teraz 30 proc. wszystkich miejsc siedzących lub stojących będzie mogło być zajęte przez pasażerów - dodał.
Oprócz tego pojawi się możliwość korzystania z otwartych miejsc uprawiania sportu - stadionów, boisk, orlików.
- Tam zwiększymy liczbę osób, które będą mogły uprawiać sport. Będzie również można korzystać z sal i hal sportowych i gimnastycznych, oczywiście z pewnym ograniczeniem liczby osób. Chcemy także umożliwić organizowanie prób, ćwiczeń, indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych - mówił Mateusz Morawiecki.
W przypadku pełnowymiarowych boisk, będą mogły na nich przebywać maksymalnie 22 osoby oraz czterech trenerów.
Zasady otwierania restauracji
Projekt rządu zakłada, że od 18 maja restauracje i lokale gastronomiczne będą mogły zostać ponownie otwarte. Obowiązywał będzie limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe w lokalu. Po każdym kliencie dezynfekowany będzie również stolik.
Oprócz tego pomiędzy stolikami oraz pomiędzy klientami wymagane będzie zachowywanie przynajmniej 2-metrowej odległości. Kucharze i obsługa lokalu gastronomicznego będą zobowiązani do noszenia maseczek i rękawiczek ochronnych.
Zasady otwierania zakładów fryzjerskich
Szczególne środki ostrożności będą również obowiązywały w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich. Obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa, jeśli tylko zabieg na to pozwala. Rząd rekomenduje także używanie - jeśli to możliwe - ręczników papierowych (np. do suszenia włosów). Zapisy do zakładów fryzjerskich i kosmetycznych będą odbywały się telefonicznie lub online.
- Chodzi o to, żebyśmy nie czekali w kolejkach na zapisanie się lub na zabieg. Będziemy musieli przychodzić na konkretną godzinę, aby mieć kontakt z jak najmniejszą liczbą osób - wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Od 25 maja powrót do szkół
- Od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi. Nie będzie to zwyczajna edukacja, tylko zajęcia opiekuńczo dydaktyczne. Również umożliwimy konsultacje maturzystów z nauczycielami - zapowiedział premier.
- Od 1 czerwca umożliwimy wszystkim uczniom ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych takie konsultacje. To rodzice zdecydują o tym, czy dziecko będzie posłane na zajęcia opiekuńcze - dodał.
Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski ogłosił, że od 18 maja będzie można prowadzić zajęcia praktyczne w szkołach policealnych i specjalistyczne, w tym zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. Zostaną też wtedy otwarte placówki oraz instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną.
Otwarcie kin plenerowych
Od 18 maja możliwe będzie otwarcie kin plenerowych, w tym samochodowych. Umożliwione zostanie wznowienie prac na planach filmowych, a także nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury. Dodatkowo rząd zezwoli na wznowienie prób i ćwiczeń oraz indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.
Limit osób w kościołach będzie zwiększony
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział również, że limit osób w kościołach będzie zwiększony.
- Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, od 17 maja włącznie obowiązywał będzie nowy limit. Będzie to jedna osoba na 10 metrów kw. powierzchni kościoła - powiedział szef rządu.
A co jeśli chodzi o wesela i tego typu wydarzenia?
- Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu, zanim będziemy mówić o dużych imprezach, jakimi są wesela - powiedział minister Łukasz Szumowski.
Jak rząd rozmraża gospodarkę
Pierwszy etap znoszenia obostrzeń został wdrożony 20 kwietnia. Od tego czasu znowu można przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Przywrócony został wstęp do lasów i parków, a także zwiększono dopuszczalną liczbę klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.
W drugim etapie, obowiązującym od 4 maja, otwarte zostały - z odpowiednimi ograniczeniami - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury. Dodatkowo od 6 maja przywrócona została możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli.
Według rządowej rozpiski, opublikowanej jeszcze w kwietniu, trzeci etap miał dotyczyć sektora gastronomii, zakładów fryzjerskich i kosmetycznych a także sklepów w galeriach handlowych. Dodatkowo - jeszcze w kwietniu - zaplanowano, że w ramach trzeciego etapu umożliwione zostanie organizowanie wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni publicznej i bez udziału widowni), a także zorganizowanie opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i klasach szkolnych 1-3.
- Zobaczymy jak wygląda ta sytuacja i z drugiej strony analizujemy też zachowania obywateli, bo z niepokojem obserwujemy, że np. część osób przestaje nosić maseczki, a to jednak warunek tego, abyśmy mogli te kolejne ograniczenia zdejmować - mówił jeszcze w poniedziałek rano rzecznik rządu Piotr Müller w Jedynce Polskim Radiu.
Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Wielki powrót Ireny Santor na salony! Wszyscy patrzyli tylko na nią | ZDJĘCIA
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!