Spis treści
Czy wygląd ulubionych księżniczek Disneya wpływa na samoocenę dzieci?
To, co oglądają dzieci ma duży wpływ na ich samoocenę. Potwierdziło to badanie „Ariel, Aurora czy Anna? Rozmiar ciała księżniczki Disneya jako predyktor poczucia własnej wartości i ról płciowych we wczesnym dzieciństwie”, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Sprawdzili oni, jak wygląd ciała ulubionych księżniczek Disneya odbija się na pewności siebie najmłodszych.
Badanie miało miejsce w latach 2020-2021 i objęło 340 dzieci oraz ich opiekunów mieszkających w rejonie Denver. Nieco ponad połowę badanych stanowiły dziewczynki. Gdy dzieci miały trzy lata zespół przeprowadził po raz pierwszy ankietę wśród ich opiekunów, a ponowną rok później, aby zmierzyć wszelkie zmiany w ocenie ciała i postrzegania ról płciowych w zabawie.
Jak pisze MedicalXpress, badanie koncentrowało się przede wszystkim na tym, jak typ ciała ulubionej księżniczki Disneya wpływa na samoocenę wyglądu przez dzieci, czyli na to, jak pewne siebie czują się we własnym ciele i typowych rolach płciowych.
Jak czytać dzieciom, aby wspierać ich rozwój? Tak zainteresujesz malucha książkami
Czytanie książek rozwija inteligencję, wyobraźnię, zmysł mowy i słuchu, a także kształtuje bliskie relacje dziecka z rodzicami. Są to niezaprzeczalne fakty, potwierdzone badaniami naukowymi. Jeśli jed...
Elsa kontra Vaiana – typ ciała ma znaczenie
Na potrzebny badania księżniczki podzielono na trzy kategorie na podstawie wyglądu ich ciała – szczupłe, przeciętne i powyżej średniej/ciężkie. Np. Dżasmina z „Aladyna” trafiła do grupy szczupłej razem z Elsa i Anną z „Krainy Lodu”, a Vaiana została uznana za księżniczkę o przeciętnej figurze.
Sprawdzono też, które z bajkowych bohaterek budzą największą sympatię wśród małych widzów. Na podium stanęły kolejno:
- Elsa z „Krainy Lodu”,
- Vaiana z „Vaiana: Skarb oceanu”,
- Anna z „Krainy Lodu”.
Wyniki badania pokazały, że dzieci, których ulubione księżniczki miały przeciętne ciało, lepiej oceniały swoje ciała rok później. Były również bardziej otwarte na branie udziałów w zabawach, które były zarówno stereotypowo chłopięce, jak i dziewczęce.
Aktywne księżniczki mają lepszy wpływ na psychikę dzieci
Co ciekawe, im częściej dziecko udawało księżniczkę – a jego ulubiona księżniczka miała przeciętne, a nie szczupłe ciało – tym lepiej czuło się lepiej we własnym ciele i tym bardziej było otwarte na różne rodzaje zabaw.
Autorka badania uważa, że może to wynikać z faktu, że księżniczki Disneya o przeciętnych ciałach są bardziej aktywne fizycznie w bajkach.
– Biegają, wspinają się na ogromne góry i walczą – powiedziała Shawcroft cytowana przez MedicalXpress. – Historie tych księżniczek opowiadają bardziej o tym, co mogą zrobić ze swoimi ciałami, niż o tym, jak one wyglądają – tłumaczy.
Ważnym odkryciem było także to, że jeśli ulubiona księżniczka była szczupła, nie wpływało na samoocenę ciała dziecka ani na wybierane przez nie zabawy.
Dziecko ogląda bajki o superbohaterach? Może mieć problemy z zachowaniem i nauką
Oglądanie brutalnych bajek i filmów ze scenami przemocy przez przedszkolaki może prowadzić do rozwoju chorób psychicznych w przyszłości. Małe dzieci oglądające w telewizji i Internecie treści, w który...
Źródła: