Kiedy wnioskować o edukację domową?
O nauczanie domowe dla swojego dziecka można ubiegać się w dowolnym momencie roku szkolnego. Nie trzeba czekać z tym do września – dziecko może zacząć nową klasę we wrześniu w szkole i przejść do edukacji domowej np. od grudnia. Możliwy jest też powrót z edukacji domowej do nauki w szkole.
Czy uczeń w edukacji domowej otrzymuje świadectwa ukończenia klas? Czy ma legitymację szkolną?
Pomimo tego, że w edukacji domowej dziecko nie musi chodzić do szkoły, jest do jakiejś zapisane – do tej, w której dopełnialiśmy formalności. W związku z tym posiada legitymację szkolną i przysługujące z jej tytułu prawo do ulg. Na zakończenie roku szkolnego uczeń w edukacji domowej otrzymuje też świadectwo ukończenia klasy – znajdują się na nim oceny z egzaminów klasyfikacyjnych. Nie ma jedynie wystawionej oceny z zachowania.
Kto prowadzi edukację domową?
Sposobów na edukację domową jest wiele, ale najczęściej zajmują się nią rodzice. Czasem oboje dzielą się między sobą nauczaniem dzieci, łącząc to z pracą zawodową. Częściej jednak jeden z rodziców rezygnuje całkowicie z pracy i poświęca się dzieciom. W ramach edukacji domowej można także zatrudnić nauczyciela lub korepetytora, z którym dziecko przez jakiś czas (lub raz na jakiś czas) się spotyka. Dzieci w nauczaniu domowym często chodzą też na kursy językowe, jeśli rodzice nie są w stanie nauczyć ich języka obcego.
Czy rodzic musi być pedagogiem, by uczyć dziecko w domu?
By pracować w szkole jako nauczyciel, należy mieć przygotowanie pedagogiczne. Od rodziców, którzy prowadzą edukację domową dla swoich dzieci nie wymaga się jednak wykształcenia pedagogicznego. Co więcej, nie wymaga się od nich nawet konkretnego stopnia wykształcenia.