Tym bawią się dzieci w różnych krajach świata. Poruszające zdjęcia najmłodszych z ulubionymi zabawkami

JK
Jak wygląda dzieciństwo w różnych zakątkach świata? Niekiedy niezwykle poruszająco.
Jak wygląda dzieciństwo w różnych zakątkach świata? Niekiedy niezwykle poruszająco. zdjęcie ilustracyjne, Getty Images: LightFieldStudios, Maarten Wouters
Co dziecięce zabawki mówią o swoich właścicielach? Okazuje się, że bardzo wiele. Wyrażają nie tylko status majątkowy i pozycję społeczną rodziny, ale także pasje, fobie i ambicje – nie tylko dzieci, ale czasem także, a może przede wszystkim, rodziców. Oto niezwykły cykl portretów dzieci z całego globu, wykonanych przez włoskiego fotografa National Geographic, Gabriele Galimbertiego. Jak wygląda dzieciństwo w różnych zakątkach świata? Niekiedy niezwykle poruszająco.

Portrety z zabawkami, czyli "Toy Stories"

Dziecięca zabawka to nie tylko zwykły przedmiot. Potrafi ona opowiedzieć więcej niż mogłoby się wydawać. Dziecięca zabawka może zawierać w sobie całą historię pochodzenia dziecka, jego zainteresowań, rodziny, a nawet wskazywać zawody wykonywane przez rodziców.

W serii zdjęć o wdzięcznym tytule „Toy Stories” („Historie zabawek”) włoski fotograf Gabriele Galimberti ukazuje dzieci z różnych zakątków świata wraz z ich ulubionymi zabawkami. Projekt jest efektem 18-miesięcznej podróży artysty po całym globie. Galimberti wskazuje jednak, że projekt wciąż trwa. Pod jednym z najnowszych opublikowanych na Instagramie zdjęć pisze:

Toy Stories to projekt będący w toku – gdziekolwiek jadę, robię portrety dzieci z ich ulubionymi zabawkami. Spędziłem ponad dwa lata, podróżując po świecie (2012–2014), odwiedzając ponad 50 krajów i tworząc 80% tego projektu.

juxtapose
Jacopo – Toskania, Włochy



Instagram / Gabriele Galimberti

Zobacz więcej niezwykłych portretów.

Przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej Gabriele często bawił się ze swoimi bohaterami i zauważył, jak odmiennie dzieci z różnych środowisk akceptowały jego obecność.

Najbogatsze dzieci były bardziej zaborcze. Na początku spotkania nie chciały, żebym dotykał ich zabawek. Dopiero po czasie pozwalały mi się nimi bawić. W biednych krajach było dużo łatwiej. Po prostu w Afryce dzieciaki częściej bawiły się z przyjaciółmi na zewnątrz. – Gabriele Galimberti

Magiczna moc zabawek

Zabawka to także symbol dziecięcego postrzegania świata jako miejsca magicznego, obfitującego w nieskończone możliwości. Dlatego też dzieci potrafią przypisywać zabawkom specjalne moce. Wiara w to, że pluszaki, plastikowe lalki lub kukiełki żyją i czują, towarzyszy na pewnym etapie praktycznie każdemu dziecku. Zabawki niekiedy zyskują znacznie bardziej skomplikowane funkcje, bliskie roli, jaką pełnią amulety.

juxtapose
Orly – Brownsville, Teksas, USA



Instagram / Gabriele Galimberti

Podczas swojej podróży Galimberti spotkał chłopca w Teksasie i dziewczynkę w Malawi, którzy wierzyli, że plastikowe dinozaury ochronią ich przed nocnymi niebezpieczeństwami. I chociaż projekt fotograficzny w założeniu dotyczył dzieci, fotograf twierdzi, że tak naprawdę dowiedział się z niego więcej na temat rodziców.

Jaka była Wasza ulubiona zabawka z dzieciństwa? Dajcie znać w komentarzu.

od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet