Tym bawią się dzieci w różnych krajach świata. Poruszające zdjęcia najmłodszych z ulubionymi zabawkami

JK
Jak wygląda dzieciństwo w różnych zakątkach świata? Niekiedy niezwykle poruszająco.
Jak wygląda dzieciństwo w różnych zakątkach świata? Niekiedy niezwykle poruszająco. zdjęcie ilustracyjne, Getty Images: LightFieldStudios, Maarten Wouters
Co dziecięce zabawki mówią o swoich właścicielach? Okazuje się, że bardzo wiele. Wyrażają nie tylko status majątkowy i pozycję społeczną rodziny, ale także pasje, fobie i ambicje – nie tylko dzieci, ale czasem także, a może przede wszystkim, rodziców. Oto niezwykły cykl portretów dzieci z całego globu, wykonanych przez włoskiego fotografa National Geographic, Gabriele Galimbertiego. Jak wygląda dzieciństwo w różnych zakątkach świata? Niekiedy niezwykle poruszająco.

Portrety z zabawkami, czyli "Toy Stories"

Dziecięca zabawka to nie tylko zwykły przedmiot. Potrafi ona opowiedzieć więcej niż mogłoby się wydawać. Dziecięca zabawka może zawierać w sobie całą historię pochodzenia dziecka, jego zainteresowań, rodziny, a nawet wskazywać zawody wykonywane przez rodziców.

W serii zdjęć o wdzięcznym tytule „Toy Stories” („Historie zabawek”) włoski fotograf Gabriele Galimberti ukazuje dzieci z różnych zakątków świata wraz z ich ulubionymi zabawkami. Projekt jest efektem 18-miesięcznej podróży artysty po całym globie. Galimberti wskazuje jednak, że projekt wciąż trwa. Pod jednym z najnowszych opublikowanych na Instagramie zdjęć pisze:

Toy Stories to projekt będący w toku – gdziekolwiek jadę, robię portrety dzieci z ich ulubionymi zabawkami. Spędziłem ponad dwa lata, podróżując po świecie (2012–2014), odwiedzając ponad 50 krajów i tworząc 80% tego projektu.

juxtapose
Jacopo – Toskania, Włochy



Instagram / Gabriele Galimberti

Zobacz więcej niezwykłych portretów.

Przed rozpoczęciem sesji zdjęciowej Gabriele często bawił się ze swoimi bohaterami i zauważył, jak odmiennie dzieci z różnych środowisk akceptowały jego obecność.

Najbogatsze dzieci były bardziej zaborcze. Na początku spotkania nie chciały, żebym dotykał ich zabawek. Dopiero po czasie pozwalały mi się nimi bawić. W biednych krajach było dużo łatwiej. Po prostu w Afryce dzieciaki częściej bawiły się z przyjaciółmi na zewnątrz. – Gabriele Galimberti

Magiczna moc zabawek

Zabawka to także symbol dziecięcego postrzegania świata jako miejsca magicznego, obfitującego w nieskończone możliwości. Dlatego też dzieci potrafią przypisywać zabawkom specjalne moce. Wiara w to, że pluszaki, plastikowe lalki lub kukiełki żyją i czują, towarzyszy na pewnym etapie praktycznie każdemu dziecku. Zabawki niekiedy zyskują znacznie bardziej skomplikowane funkcje, bliskie roli, jaką pełnią amulety.

juxtapose
Orly – Brownsville, Teksas, USA



Instagram / Gabriele Galimberti

Podczas swojej podróży Galimberti spotkał chłopca w Teksasie i dziewczynkę w Malawi, którzy wierzyli, że plastikowe dinozaury ochronią ich przed nocnymi niebezpieczeństwami. I chociaż projekt fotograficzny w założeniu dotyczył dzieci, fotograf twierdzi, że tak naprawdę dowiedział się z niego więcej na temat rodziców.

Jaka była Wasza ulubiona zabawka z dzieciństwa? Dajcie znać w komentarzu.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet