Spis treści
Chcąc ochronić się przed mrozem, istotne jest zadbanie o odpowiedni materiał, z którego wykonane są poszczególne warstwy odzieży. Ta najbliżej ciała powinna być przewiewna i dobrze odprowadzać wilgoć, środkowa wystarczająco dobrze grzać, a wierzchnia – zabezpieczyć przed deszczem, śniegiem i wiatrem.
Sprawdzone klasyki: wełna owcza oraz wełna z merynosów i alpak
Wełna owcza ma naturalne właściwości izolujące i odprowadzające wilgoć. Wynikają one z tego, że owce żyją często w skrajnie niekorzystnych warunkach pogodowych, więc ich runo musi chronić je zarówno przed mrozem, jak i wilgocią. Ponadto od tysięcy lat ich hodowla jest ukierunkowana na pozyskiwanie wełny o pożądanych przez człowieka cechach.
Nie każdy jest w stanie nosić klasyczne, wełniane ubrania ze względu na alergię, a częściej przez to, że odzież wykonana z owczego runa – mówiąc potocznie – po prostu „gryzie”. Rozwiązaniem może być np. kupno swetra z domieszką wełny lub wybranie odzieży z wełny merynosów. Ten typ owiec wyhodowano w średniowiecznej Hiszpanii (obecnie merynosy występują głównie w Australii), a wyróżnia się on tym, że runo zwierząt składa się wyłącznie z puchowego poszycia, a włókna są wyjątkowo cienkie.
Wełna merino to jedna z najcieplejszych i najdelikatniejszych przędz. Znana jest z właściwości izolacyjnych oraz pochłaniających wilgoć. Warto zainwestować w bieliznę termiczną oraz akcesoria zimowe z tej wyjątkowej wełny, którą można prać w pralce!
Hitem ostatnich lat jest także wełna z alpaki. Jest lekka, ciepła i jedwabista. Z względu na delikatność i wysoką cenę często łączona jest z innym tworzywami. Oprócz właściwości termoregulacyjnych, wykazuje odporność na zanieczyszczenia, jest również hipoalergiczna i higroskopijna.
Czapka beanie i luźny sweterek? Czemu nie! Zobacz modne propozycje nakryć głowy
Czapki i szaliki noszone w tym sezonie świadczą o nostalgii za początkiem lat 2000. Modne są przylegające do obwodu głowy czapki beanie w wariancie krótkim, zakrywającym czubek głowy oraz tez dłuższe,...
Miękkie i delikatne wełny, idealne na dodatki, czyli kaszmir, angora i moher
Kaszmir należy to jednej z najdroższych i najmiększych wełen na rynku. Pozyskiwany jest z podszerstka kóz kaszmirskich hodowanych w ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Włókno kaszmirowe charakteryzuje się wyjątkową lekkością i miękkością. Mówi się, że jest nawet 10 razy lżejsze i cieplejsze niż zwykła wełna. Jest jednak drogie, wymaga odpowiedniego prania i ma tendencję do mechacenia. Dlatego zimną warto sięgać po dodatki z kaszmiru lub ubrania z jego domieszką.
Dowiedz się: Jak pozbyć się zmechaceń z ubrań? Proste sposoby na zmechacony sweter
Angora to przyjemna w dotyku, lekka, delikatna i bardzo ciepła wełna z sierści królików angorskich. Ponieważ może się mechacić, często łączona jest z innymi wełnami. Z kolei moher to wełna z sierści kóz angorskich, która ma piękny połysk i nie wykazuje tendencji do spilśniania (filcowania). Obydwa włókna są często używane do produkcji zarówno okryć głowy, jak i ubrań na chłodniejsze dni.
Sukienki z dzianiny to prawdziwy hit. Zobacz modne kreacje z dzianiną w roli głównej
Sukienki z dzianiny są przyjemne w dotyku i występują w wielu atrakcyjnych fasonach. Te z bawełny szczególnie przypadną do gustu zwolenniczkom naturalnych materiałów. Wszystko wskazuje na to, że dzian...
Blisko ciała – delikatny i luksusowy jedwab
Nić jedwabna otrzymywana jest przez rozwijanie kokonu niewyklutego jedwabnika morwowego – gatunku ćmy. Mimo delikatności, jedwab jest jedną z najbardziej wytrzymałych, naturalnych tkanin. Jest lekki, „oddychający”, odprowadza wilgoć, idealnie sprawdzi się jako warstwa odzieży najbliżej ciała. Polecany jest dla alergików, nie elektryzuje się i szybko schnie. Jest jednak drogi, trudny w pielęgnacji i łatwo się gniecie. Powszechnie uważa się, że jest wart swojej ceny.
Płaszcze i kurtki na sezon 2022/23. Sprawdź, jakie fasony są najmodniejsze
W sezonie 2022/2023 wiele kobiet stawia na ciepłe i wygodne płaszcze za kolana. Modne są proste kroje bez suwaka, zapinane poniżej dekoltu na haftkę lub guzik. Furorę robią miękkie w dotyku materiały,...
Na silny mróz po prostu… puch!
Puch, najczęściej gęsi lub kaczy, wykorzystywany kiedyś głównie jako wypełnienie ciepłych kołder, jest obecnie uznawany za jednej z najlepszych naturalnych izolatorów. Jest lekki i dzięki przestrzennej budowie, świetnie zatrzymuje i magazynuje w swoim wnętrzu ciepło wytworzone przez nasze ciało. Należy zwrócić uwagę na stosunek puchu do pierza, który powinien wynosić 90 do 10.
Osoby, które nie mogą nosić puchowych płaszczy ze względu na alergię, mogą wybrać te z wypełnieniem syntetycznym. Efekt może być podobny, ale nie aż tak spektakularny jak przy użyciu naturalnego pierza. Puchowy płaszcz lub kurtka to dobry wybór na wierzchnią warstwę stroju w naprawdę mroźne dni.
Modne buty zimowe nie tylko dla starszych pań. Wygodne i ciepłe topowe modele
Entuzjazm projektantów do wysokich platform i grubych podeszw butów nie ustaje od kilku sezonów. Widzimy je zarówno w jesiennych, jak i zimowych kolekcjach. Na wybiegach i na sklepowych półkach nadal ...