W Małopolsce o jedno miejsce w żłobku walczyło 13 dzieci. Co zrobić jeśli dziecko nie dostało się do żłobka?

mat.prasowe
19.04.2018 kowary prywatne przedszkole i zlobek krokodyl schnappi ulica wiejska  grupa krasnoludki  przedszkole na medal wychowawczyni krystyna kozik gazeta wroclawskapiotr krzyzanowski/polska press grupa
19.04.2018 kowary prywatne przedszkole i zlobek krokodyl schnappi ulica wiejska grupa krasnoludki przedszkole na medal wychowawczyni krystyna kozik gazeta wroclawskapiotr krzyzanowski/polska press grupa Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
GUS informuje, że w 2017 roku w Polsce było 100 tys. miejsc w 3120 żłobkach i klubach dziecięcych i ponad 1 mln dzieci, które do tych placówek mogłyby uczęszczać. Z raportu przygotowanego przez Niania.pl za zeszły rok wynika, że w województwie małopolskim o jedno miejsce w instytucji opieki walczyło 13 dzieci. Liczby te obrazują nikłe szanse rodziców na zdobycie miejsca dla swojej pociechy w placówce.

W maju 2018 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Żłobki i kluby dziecięce w 2017 roku”, z którego wynika, że w Polsce jest 3 120 żłobków i klubów dziecięcych, jest w nich 106 473 miejsc dla dzieci.

Warto w tym miejscu określić różnicę pomiędzy żłobkiem a klubem dziecięcym. Żłobek to zakład opiekuńczo-wychowawczy dla dzieci w wieku od 20 tygodni do około trzech lat, których rodzice lub opiekunowie pracują poza domem. W instytucji tej dzieci mają zapewnione żywienie, zabiegi pielęgnacyjno-zdrowotne, opiekę wychowawczą oraz niekiedy zajęcia edukacyjne (m.in. języki obce, basen, rytmika). W klubie dziecięcym mogą przebywać dzieci, które są na świecie dłużej niż rok. Tam mają zapewnione wyżywienie, zaś obecność pielęgniarki lub położnej nie jest wymagana.

W Polsce jest ponad milion dzieci, które mogłyby trafić do żłobka lub klubu dziecięcego, podaje GUS. Z tego jasno wynika, że tego, iż pociecha trafi do tych instytucji spodziewać się mogą nieliczni.

Niezakwalifikowanie dziecka do tego typu placówki zmusza rodziców do szukania nowych rozwiązań.

Niektórzy decydują się powierzyć opiekę nad pociechą najbliższym. Jednakże nie każdy ma taką możliwość. Jeśli rodzice nie mają nikogo bliskiego, kto mógłby pomóc w opiece nad milusińskim, warto skorzystać z oferty sprawdzonej i profesjonalnej niani. „Niania może okazać się nawet lepszym rozwiązaniem dla dziecka niż żłobek czy klub dziecięcy. Opiekunki poświęcają dziecku znacznie więcej uwagi, mogą też dostosować zabawy, które przygotowują dla dziecka do jego zainteresowań oraz oczekiwań rodziców” – uważa Monika Perkowska, psycholog i terapeutka dzieci oraz młodzieży.

Perkowska podkreśla, powołując się na dane z serwisu Niania.pl, że z roku na rok wzrasta liczba rodziców, którzy poszukują opiekunki dla dziecka. W 2014 roku było 23 725 takich rodziców, zaś w 2017 roku już 36 469.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet