Widzisz pierwsze oznaki starzenia się skóry? Zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki do cery dojrzałej, poprawiające jej jędrność i elastyczność

Paula Apanowicz
Starzenie się skóry to nieunikniony proces, który rozpoczyna się już po 25. roku życia. Nawet najdroższy krem nie sprawi, że w dojrzałym wieku nasza cera będzie całkowicie pozbawiona zmarszczek, jednak wciąż warto sięgać po specjalistyczne kosmetyki, które pobudzą ją do produkcji kolagenu, spłycą bruzdy a także nawilżą i uelastycznią skórę.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Cera dojrzała – charakterystyka

Kiedy mówimy o skórze dojrzałej? U niektórych osób pierwsze oznaki starzenia są widoczne już po 30. roku życia, u innych dopiero przed 50. urodzinami. Średni przedział wiekowy, w którym proces starzenia się skóry gwałtownie postępuje, to natomiast 40-45 lat. Cera dojrzała jest dość łatwa w rozpoznaniu. Do jej objawów należą:

  • pojawienie się zmarszczek i przebarwień,
  • suchość i odwodnienie skóry,
  • zmiana owalu twarzy,
  • opadające powieki, kąciki ust i policzki,
  • pogłębienie się bruzdy nosowo-wargowej,
  • szara, pozbawiona blasku cera,
  • mniejsza odporność skóry na urazy i podrażnienia.

Starzenie się skóry to złożony proces, który zależy od genów, naturalnych zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem, a także niekorzystnych dla kondycji naszej cery czynników zewnętrznych. Wśród nich znaczenie ma przede wszystkim niewłaściwa dieta i styl życia, zła pielęgnacja, a w końcu szkodliwe promieniowanie UV, które przyspiesza niszczenie włókien kolagenowych, a w rezultacie pozbawia naszą skórę jędrności. To z tego względu pierwsze oznaki starzenia są widoczne na najczęściej odsłanianych przez nas partiach ciała, na które działają promienie słoneczne: twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach.

Co jeszcze wpływa na przyspieszenie starzenia się skóry? Naszej cerze nie służą używki (m.in. papierosy i alkohol), zbyt mała ilość snu, życie w przewlekłym stresie, brak aktywności fizycznej, spożywanie dużych ilości cukru oraz żywności wysokoprzetworzonej, a ponadto zanieczyszczenie środowiska oraz czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr lub nagłe zmiany temperatur.

Kremy do codziennej pielęgnacji twarzy

Codzienna pielęgnacja cery dojrzałej

Nikt nie wynalazł lekarstwa na wieczną młodość, ale dzięki nowoczesnym formułom kosmetyków dedykowanych cerze dojrzałej, regularnej pielęgnacji i zmianom nawyków żywieniowych łagodniej przyjmiemy działanie czasu na naszą skórę. Profilaktyka przeciwstarzeniowa stosowana codziennie i w odpowiedzi na pierwsze oznaki starzenia, sprawi, że zmarszczki będą płytsze, a skóra, na której pojawią się nawet drobne bruzdy, zachowa promienny wygląd i nawilżenie. Oto kilka wskazówek, jak dbać o skórę dojrzałą:

96134693

  1. Pielęgnacja cery dojrzałej rano. Każdy dzień zaczynaj od oczyszczania twarzy pianką, emulsją lub żelem, dzięki czemu pozbędziesz się z cery nadmiaru sebum nagromadzonego przez noc i pozostałych zanieczyszczeń. Po każdym myciu twarzy stosuj łagodzący tonik, który przywróci skórze naturalne pH. Następnie zaaplikuj krem do cery dojrzałej na dzień i specjalny krem pod oczy np. zmniejszający cienie i obrzęki. Dobrze, aby wybrany przez Ciebie produkt był wzbogacony o ochronę przeciwsłoneczną (minimum 15 SPF) – skóra dojrzała jest szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni UV.
  2. Pielęgnacja skóry dojrzałej wieczorem. Po zakończonym dniu wykonaj staranny demakijaż płynem micelarnym, mleczkiem lub olejkami, a następnie przeprowadź drugi etap oczyszczania sprawdzonym kosmetykiem do mycia twarzy. Podobnie jak rano, po umyciu cery, nanieś na nią kojący tonik. Następnie skorzystaj z dobrodziejstw kremu do cery dojrzałej na noc, który ma bogatszą formułę od swojego dziennego odpowiednika. Dzięki temu Twoja skóra zregeneruje się i odżywi podczas snu.
  3. Podczas aplikowania kremu na noc zrób ujędrniający masaż – wykonuj na skórze koliste ruchy, zaczynając od środka twarzy i kierując się na zewnątrz. Taki masaż nie tylko poprawi jędrność i elastyczność skóry, ale też świetnie zrelaksuje.
  4. Do swojej codziennej pielęgnacji możesz włączyć serum lub olejek do cery dojrzałej. Wybrany produkt wcieraj po oczyszczeniu i tonizacji cery, przed nałożeniem kremu pielęgnacyjnego.
  5. Raz w tygodniu przeprowadź peeling. Ze względu na spowolnienie naturalnej regeneracji naskórka wraz z wiekiem i skłonności cery dojrzałej do podrażnień najlepiej zdecydować się na enzymatyczny lub drobnoziarnisty peeling, który nie uszkodzi skóry, a jednocześnie usprawni przepływ krwi i limfy. Po zakończonym peelingu najlepiej nałożyć na twarz odżywczą i wyciszającą maseczkę.

Maseczki do twarzy

Kosmetyki i zabiegi dla cery dojrzałej

Jakich składników aktywnych szukać w kremach i innych kosmetykach do skóry dojrzałej? Dużą popularnością cieszą się retinoidy, czyli pochodne witaminy A, które nie tylko zwiększą produkcję kolagenu i elastyny, ale też rozjaśnią przebarwienia. Dla prawidłowego nawilżenia cery sięgajmy ponadto po produkty mające w swym składzie kwas hialuronowy.

Toniki i hydrolaty do codziennej pielęgancji

Zbawienny wpływ na cerę dojrzałą mają ponadto stymulująca syntezę kolagenu witamina C oraz wspomagający regenerację koenzym Q10. Odżywczo na skórę zadziała ponadto witamina E, a proces odnowy komórkowej wspomogą naturalne olejki np. olej rycynowy lub lniany. Jeśli nasz problem starzenia się skóry jest bardziej złożony, warto ponadto wspomóc się zabiegami w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym lub medycyny estetycznej. Wśród nich warto wymienić:

  • mezoterapię igłową – to niechirurgiczny zabieg, który polega na wprowadzaniu pod skórę substancji leczniczych i witamin. W rezultacie zmarszczki zostają wypełnione, a skóra odzyskuje elastyczność i jędrność;
  • karboksyterapię – polega na wprowadzeniu do tkanki podskórnej dwutlenku węgla, co wspomaga procesy regeneracyjne i odmłodzenie skóry, a także poprawia mikrokrążenie;
  • lifting wolumetryczny – ten zabieg redukuje zmarszczki i podnosi obwisłą skórę, a jego efekty widać od razu. Polega na iniekcji wypełniacza na bazie kwasu hialuronowego;
  • nici liftingujące – jeśli wolisz zabiegi bez użycia skalpela, to kolejny dobry wybór. Wprowadzenie pod skórę nici podnosi wybrane partie twarzy i pozwala na ich modelowanie;
  • laser frakcyjny – to coraz popularniejszy zabieg medycyny estetycznej, który poprawi kondycję cery dojrzałej. Przenikająca w głąb skóry wiązka lasera stymuluje tkanki do naprawy. W efekcie skóra jest napięta, a ilość włókien kolagenowych zostaje zwiększona.

Kremy do twarzy

Nie lubisz przepłacać? Sprawdź dostępne promocje i kody rabatowe w drogeriach i sklepach kosmetycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet