Wieczna miłość, dobrobyt, śmierć. Czy wiesz, co symbolizują te ptaki?

Justyna Madan
Poza tym, że ptaki fascynują ludzi już od starożytnych czasów, to kryje się za nimi również ciekawa symbolika.
Poza tym, że ptaki fascynują ludzi już od starożytnych czasów, to kryje się za nimi również ciekawa symbolika. pixabay.com
Lubimy je obserwować, pomagamy zimą, budując im karmniki i dosypując ziaren. Wiosną wyczekujemy ich powrotu z ciepłych krajów i z przyjemnością wsłuchujemy się w piękne ptasie trele. Bocian kojarzy nam się z dziećmi, kukułka z pełnym portfelem, a gołąb z zakochaną parą, która właśnie bierze ślub. Czy to tylko ludowe przesądy, czy za ptakami rzeczywiście stoi taka symbolika?

Spis treści

Na pytanie: jaki wpływ na ekosystem mają ptaki, prof. Piotr Tryjanowski z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ma bardzo prostą odpowiedź: Olbrzymi. – W paru miejscach na Ziemi wręcz kluczowy, zwłaszcza na niektórych wyspach oceanicznych i Antarktydzie.

Zobacz: Co symbolizują te ptaki?

Są pożyteczne i świat bez nich nie byłby taki sam

Część ptaków, m.in. kolibry, nektarniki i miodojady, odpowiadają za zapylanie roślin. Zapylaczami są więc nie tylko pszczoły, motyle czy chrząszcze, ale również ptaki.

– Ptaki zjadają olbrzymie ilości owadów, ale też drobnych gryzoni – to znakomita funkcja pełniona w ekosystemie. Rzecz jasna same też są zjadane – bo materia i energia muszą krążyć – wyjaśnia prof. Tryjanowski.

Jak dodaje ekspert, ptaki są odpowiedzialne za rozsiewanie wielu roślin. – To nazywa się „ornitochoria”. Te rośliny są nam doskonale znane: cis, bez koralowy, głóg, dzikie śliwy i mnóstwo innych. Także przez ptaki żyjące tuż koło nas (kwiczoł, kos, rudzik) pomagają w rozsiewaniu. A jeśli spojrzymy na sójkę, która roznosi żołędzie, to można powiedzieć, że wręcz przekształca otwarte przestrzenie w lasy – zauważa ekspert.

Ptaki fascynują ludzi od zawsze

Dedal, chcąc uciec z Krety, zbudował skrzydła z piór spokojnych woskiem i na nich próbował odlecieć wraz ze swoim synem Ikarem. Tę mitologiczną historię znamy wszyscy.

Ibis w Starożytnym Egipcie był dobrą wróżbą. Pojawiał się nad Nilem wiosną, rzeka wylewała, a to zwiastowało obrotność i pomyślne plony.

Starożytni Rzymianie obserwowali ptaki w locie. Te, które leciały wysoko, były dobrą wróżbą, te lecące nisko już niekoniecznie. Usłyszany krzyk zwiastował pomyślność, ale tylko wtedy, gdy nadlatywał z prawej strony. Wrona lub dzięcioł oznaczały kłopoty.

To tylko garstka przykładów ukazujących, jak ważną rolę już od starożytności pełniły w naszym życiu ptaki. W czasach bardziej nam współczesnych wierzono, że bocianie gniazdo na dachu przyniesie szczęście. A jeśli wiosną zobaczymy pierwszego bociana w locie, to znaczy, że przed nami dobry rok.

Poza ludowymi wierzeniami, ptaki niosą za sobą też fascynującą symbolikę. Zwiastują śmierć, miłość, powodzenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet