Łabędź – symbol wierności
Jak łabędź niemy kocha, to do końca swoich dni. Zakłada rodzinę ze swoją partnerką, budują wspólnie gniazdo i wychowują potomstwo. Dlatego kojarzą się z wiernością i dozgonną miłością.
Orzeł – symbol odwagi
W związku z tym jak wojowniczy jest i w jaki sposób poluje na pożywienie, orły często symbolizowały odwagę. Poza tym już w mitologii kojarzone były z wojowniczymi bogami, jak Zeus, Odyn, czy Indra, więc poza odwagą kojarzy się również z siłą. Orzeł jest też obecny w polskiej historii, ten w koronie znajdował się już na denarach Bolesława Chrobrego.
Sowa – symbol śmierci
Pierwsze skojarzenie z sową? Sowa mądra głowa. Tak przedstawiana jest w bajkach. Prawda jest jednak taka, że sowy wcale nie wyróżniają się inteligencją na tle innych ptaków, są znacznie mniej bystre i mają mniejsze mózgi niż papugi, krukowate czy dzierzby.
Okazuje się jednak, że sowa wraz z krukiem, wroną, czajką i kawką należy to tzw. ptaków złowróżbnych. - Pojawienie się sowy traktowane było jako zły omen, zły znak, często zwiastujący śmierć bądź przynoszący pecha. Okryte złą sławą sowy tępiono i zabijano, uważając za szatańskich wysłanników. Powiązania sów z diabłami są równie częste jak z Wiedźmami i Czarami. Sowy traktowano jako ptaki pochodzące z zaświatów, żyjące na cienkiej granica życia i śmierci, dnia i nocy. I to właśnie w nocy krył się sekret powstających na ich temat opowieści – wyjaśniają Lasy Państwowe.