Jak zmienia się mózg kobiety w ciąży?
Badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców na przyszłych matkach i ojcach wykazały, że w kobiecym mózgu w czasie ciąży dochodzi do zmniejszenia istoty szarej, czyli skupiska komórek nerwowych w mózgu.
Do największych zmian dochodziło w przednim i skroniowym obszarze płata mózgu, które odpowiadają za rozumienie uczuć i przekonań innych oraz odczytywanie sygnałów niewerbalnych. Co ciekawe, im większa była zmiana w obrębie istoty szarej, tym większe było przywiązanie matki do dziecka po porodzie. Proporcjonalnie malał natomiast poziom negatywnych emocji w stosunku do niemowlęcia.
Zobacz także: Upał w czasie ciąży szkodzi dziecku. Narażenie na wysokie temperatury wpływa na długość jego życia, a nawet na... zarobki
Redukcje w badanych obszarach mózgu utrzymywały się przez co najmniej 2 lata po ciąży. Nie zostało do końca wyjaśnione, na czym polegają zmiany w obrębie masy szarej, ale naukowcy przypuszczają, że mają na celu przygotowanie przyszłej matki do lepszego rozumienia niewerbalnych sygnałów wysyłanych przez dziecko. U przyszłych ojców nie stwierdzono zmian zachodzących w mózgu w związku z pojawieniem się na świecie ich dzieci.
Grupa europejskich badaczy zaobserwowała u ciężarnych zmiany zachodzące także w obrębie brzusznego prążkowia (VStr) – obszaru mózgu, który m.in. odgrywa rolę motywacyjną w podejmowaniu decyzji i wpływa na sposób reagowania na nagrody. Ma on istotny wpływ na proces uczenia się, nastrój i uzależnienia.
Zmiany dotyczyły zmniejszenia prawego VStr i tendencji do redukcji lewego VStr u kobiet, które były w ciąży. Odkrycie to sugeruje, że wchodzenie w okres macierzyństwa powoduje anatomiczne adaptacje w VStr, które nasilają reakcję obszaru nagrody w mózgu matki na sygnały ze strony jej dziecka.
Pierwsze objawy ciąży – na co zwrócić uwagę? Niektóre oznaki mogą być nietypowe
Objawy ciąży mogą być różne, część z nich dotyczy większości kobiet, inne dotykają niewielkiej grupy ciężarnych. Wśród pierwszych oznak wymieniane są najczęściej: opóźniający się okres oraz nudności. ...
Ciąża a kłopoty z pamięcią
Zapominanie o umówionych spotkaniach czy miejscu odłożenia kluczy zdarza się ciężarnym oraz świeżo upieczonym mamom stosunkowo często. Jednak przeprowadzone dotychczas badania nie potwierdziły jednoznacznie, aby zmiany zachodzące w mózgu w okresie ciąży wpływały bezpośrednio na pamięć.
Amerykańcy naukowcy przeprowadzili badanie mające wykazać zależność między ciążą a zanikami pamięci. Przebadali 42 ciężarne w trzecim trymestrze ciąży oraz około trzy miesiące po porodzie, skupiając się na zagadnieniach takich jak: pamięć, uwaga czy uczenie się.
Wyniki nie wykazały różnic między grupą kontrolną a kobietami w ciąży / po porodzie w zakresie pomiarów neuropsychologicznych w dowolnym punkcie czasowym. Zgłaszane trudności z pamięcią były jednak większe u kobiet w ciąży / po porodzie. Kobiety w ciąży i po porodzie miały gorszy nastrój i jakość życia niż osoby z grupy kontrolnej.
Badacze przypuszczają, że problemy z pamięcią i koncentracją mogą być spowodowane reakcją organizmu na zmiany hormonalne – znaczny wzrost progesteronu i estrogenu. Wśród czynników mogących wpływać na problemy z pamięcią wymienią się także:
- nową sytuację życiową,
- permanentne zmęczenie,
- niedobry snu.
Jak podkreślają naukowcy, pozostało jeszcze wiele niezbadanych obszarów i reakcji mózgu na różne bodźce i kolejne badania mogą rzucić nowe światło na kwestię ciążowych i późniejszych problemów z pamięcią i koncentracją.
Zobacz także:
Źródła:
- Pregnancy leads to long-lasting changes in human brain structure Nature neuroscience
- Becoming a mother entails anatomical changes in the ventral striatum of the human brain that facilitate its responsiveness to offspring cues Psychoneuroendocrinology
- Brain plasticity in pregnancy and the postpartum period: links to maternal caregiving and mental health Women's Mental Health
- The long and short term effects of motherhood on the brain Frontiers in neuroendocrinology
- How do memory and attention change with pregnancy and childbirth? A controlled longitudinal examination of neuropsychological functioning in pregnant and postpartum women Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology