Wietrzyć sale lekcyjne? W czasie smogu też? W Rybniku zalecenie MEN wydaje się absurdalne

Aleksander Król
W szkołach trwają gorączkowe przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego. Każdy chce wierzyć, że się uda. Ale absurd goni absurd. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wprowadziło sztywnych regulaminów dotyczących zachowania w szkole, ale opublikowało listę zaleceń dla dyrektorów szkół, których wprowadzenie ma do minimum zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem. Jedną z takich wytycznych MEN, MZ i GIS jest wietrzenie sal co najmniej raz na godzinę podczas przerw a nawet w trakcie zajęć. Na pierwszy rzut oka pomysł wydaje się okej, ale niekoniecznie na Śląsku – m.in. w Rybniku, gdzie wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego wystartuje też sezon grzewczy, a wraz z nim miasto opanuje smog…

Szkoły w epidemii mają wietrzyć sale a co gdy będzie smog? W Rybniku to zalecenie jest absurdalne

- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć – brzmi jedno z wytycznych Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia I Głównego Inspektora Sanitarnego dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

Być może w Warszawie, na pierwszy rzut oka, pomysł wydaje się w porządku (może nie za wiele pomoże, bo trudno sobie wyobrazić, że SARS-CoV-2 wiatr wydmucha przez okno), jednak niekoniecznie w województwie śląskim, na przykład w Rybniku, gdzie wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego wystartuje też sezon grzewczy, a wraz z nim miasto opanuje smog…

Ustanowione normy dla stężenia średniodobowego pyłu PM 10 – 50 µg/m3 – są w Rybniku w sezonie jesienno-zimowym przekraczane notorycznie, często o kilkaset procent i więcej.

W szkołach wywieszano dotąd czerwone kartki, które rekomendowały unikanie spacerów, wychodzenie na dwór, otwieranie okien...

Gdy Rybnik będzie w podwójnej czerwonej strefie – zarówno tej związanej z epidemią koronawirusa jak i tej związanej z zanieczyszczeniem powietrza, dyrektorzy szkół mają otwierać okna?

Nie przeocz

- Nie zastanawiałam się jeszcze nad tym, co będzie, jak się sprzęgnie koronawirus ze smogiem. Na pewno będzie z tym problem w październiku czy listopadzie. Ale na ten moment skupiamy się nad tym, co tu i teraz. Nie wybiegamy tak daleko. Staramy się jak najlepiej przygotować do rozpoczęcia roku szkolnego – mówi nam Małgorzata Wróbel, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku.

W Urzędzie Miasta Rybnika też rozkładają ręce.

Jeśli chodzi o MEN-owskie rekomendacje dotyczące wietrzenia klas lekcyjnych w sytuacji, kiedy już za kilka tygodni w Rybniku wielokrotnie przekroczone będą normy zanieczyszczenia powietrza, jesteśmy w trakcie analizowania tego problemu. Przygotowywane jest pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej, z prośbą o opinię w tej sprawie – mówi Lucyna Tyl z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku.

Dla Zdzisława Kuczmy, działacza antysmogowego z Rybnika, wytyczne MEN dotyczące wietrzenia sal lekcyjnych jesienią będą niezgodne z Programem Ochrony Powietrza dla województwa śląskiego.

- Nie można wpuszczać rakotwórczej trucizny do sal, w których będą przebywać dzieci - mówi Zdzisław Kuczma.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gosia

Rybnik świetnie daje radę z problemem smogu . Od tego miasta trzeba brać przykład . Mam nadzieję ,że tą drobnostką się upora . Jedyne miasto co łapie wszelkie pomoce oraz dotacje na temat dobrych kotłów . Polecam

https://youtu.be/DmZK6xhER9I

M
Milena smil

Czas najwyższy zmieniać stare piece na porządne kotły. Sezon grzewczy idzie . Zachęcam do skorzystania z programu czyste powietrze, które oferuje szereg ekologicznych rozwiązań. Warto zmodernizować swoje kotłownie . Aby upewnić się wyborze kotła zachęcam do obejrzenia filmiku

https://youtu.be/DmZK6xhER9I

M
Marcin

Niestety, ale perspektywa otwarcia okna w czasie największych smogów jest straszna. Na przedmieściach jeszcze takiej tragedii nie ma, szczęście takie, że na mojej ulicy prawie każdy korzysta z pieców gazowych i ja w tym roku nie byłem gorszy i wymieniłem swoego kopciucha na kocioł gazowy warmhaus od wentor, większość u nas go ma i tak idzie to pocztą pantoflową i wszyscy zmieniają.

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet