Spis treści
Życie Hanki Bielickiej inspiruje
Hanka Bielicka, a właściwie Anna Weronika Bielicka, zmarła 9 marca 2006 roku w Warszawie w wieku 91 lat, a jej barwny życiorys mógłby posłużyć za scenariusz do słodko-gorzkiej komedii. Przyszła królowa kabaretu urodziła się 9 listopada 1915 roku na wschodniej Ukrainie, ale tuż po I wojnie światowej jej rodzina przeniosła się do Łomży.
W 1939 roku ukończyła studia na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jednak wybuch wojny uniemożliwił jej obronę dyplomu i wyjazd na stypendium do Francji. Równolegle studiowała aktorstwo w Państwowym Instytucie Teatralnym.
Po udanym debiucie aktorskim rozpoczęła współpracę z Teatrem Polskim „Pohulanka” w Wilnie. Po zakończeniu II wojny światowej występowała na deskach teatrów w Białymstoku, Łodzi i w Warszawie. Przełomem w jej karierze był występ w krakowskim Kabarecie Siedmiu Kotów, gdzie poznała Bogdana Brzezińskiego – pisarza i satyryka.
Bogdan Brzeziński, zafascynowany talentem Hanki Bielickiej, kilka lat później specjalnie dla niej stworzył postać Dziuni Pietrusińskiej, zabawnej komentatorki rzeczywistości sąsiedzkiej i ogólnospołecznej. „Paniusia miejsko-wiejska z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni”, jak ją nazywał, przez kolejne 25 lat bawiła słuchaczy w „Podwieczorku przy mikrofonie” i liczną, estradową publiczność.
Hanka Bielicka została okrzyknięta „królową estrady i kabaretu” oraz „mistrzynią monologu”
Tak oto narodziła się królowa monologu, której głos zabarwiony charakterystyczną chrypką był nie do podrobienia. Podobnie jak jej elegancki styl, który wyniosła z rodzinnego domu. Mówiła o sobie, że nie urodziła się w czepku, a w kapeluszu, który stanowił jej nieodłączny atrybut sceniczny. Żartowała, że zdejmuje go wyłącznie w sypialni i szpitalu.
Zobacz, jakie kapelusze nosiła Hanka Bielicka
Hanka Bielicka zagrała w wielu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w „Zakazanych piosenkach”, „Cafe pod Minogą” czy „Wojnie domowej”, jednak z uwagi na charakterystyczny głos, były to role drugoplanowe. Ostatnią kreacją aktorki była ciotka Judyty z filmu „Ja Wam pokażę!”, który wszedł na ekrany w 2006 roku.
Tego mogłaś nie wiedzieć o Audrey Hepburn. Poznaj zaskakujące fakty
Świat oszalał na punkcie Audrey Hepburn. Zwykła i naturalna dziewczyna osiągnęła ogromny sukces, a pomimo tego nie stała się rozkapryszoną gwiazdą. U szczytu kariery zrezygnowała z celebryckiego życia...
Życie prywatne Hanki Bielickiej było pełne dramatów
W jej życiu nie brakowało miłosnych zawodów i rozczarowań: przeżyła małżeństwo i rozwód z Jerzym Duszyńskim oraz wielką miłość zakończoną bolesną zdradą ukochanego, Jerzego Baranowskiego. Hanka Bielicka świadomie zrezygnowała z macierzyństwa, przyznając, że dzięki temu mogła poświęcić się swojej pracy.
9 marca br., w rocznicę śmierci Hanki Bielickiej, do rąk czytelników trafiła biograficzna powieść Katarzyny Drogi – „Dziunia, ale dama”. Jest to historia królowej polskiego kabaretu, będąca równocześnie obrazem minionej epoki, przez którą przewijają się legendy polskiej sceny: Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Irena Kwiatkowska, Aleksander Zelwerowicz, Marek Hłasko, Helena Buczyńska, Hanka Ordonówna.