Wspomnienie Hanki Bielickiej – damy polskiej sceny i mistrzyni monologu

Aleksandra Siudowska / AKPA
Jak mówią przyjaciele Hanki Bielickiej, była artystką nie do podrobienia. Podobnie nie do podrobienia były kapelusze, które nosiła oraz jej sposób bycia.
Jak mówią przyjaciele Hanki Bielickiej, była artystką nie do podrobienia. Podobnie nie do podrobienia były kapelusze, które nosiła oraz jej sposób bycia. Niemiec/AKPA
Hanka Bielicka była charyzmatyczna i temperamentna. Ta znana i lubiana aktorka i artystka kabaretowa mówiła z prędkością karabinu maszynowego, zarażając śmiechem i niebywałą pogodą ducha kolejne pokolenia. „Jeszcze Polska nie umarła, póki się śmiejemy” – brzmiało jej motto życiowe.

Spis treści

Życie Hanki Bielickiej inspiruje

Hanka Bielicka, a właściwie Anna Weronika Bielicka, zmarła 9 marca 2006 roku w Warszawie w wieku 91 lat, a jej barwny życiorys mógłby posłużyć za scenariusz do słodko-gorzkiej komedii. Przyszła królowa kabaretu urodziła się 9 listopada 1915 roku na wschodniej Ukrainie, ale tuż po I wojnie światowej jej rodzina przeniosła się do Łomży.

W 1939 roku ukończyła studia na Wydziale Filologii Romańskiej Uniwersytetu Warszawskiego, jednak wybuch wojny uniemożliwił jej obronę dyplomu i wyjazd na stypendium do Francji. Równolegle studiowała aktorstwo w Państwowym Instytucie Teatralnym.

Po udanym debiucie aktorskim rozpoczęła współpracę z Teatrem Polskim „Pohulanka” w Wilnie. Po zakończeniu II wojny światowej występowała na deskach teatrów w Białymstoku, Łodzi i w Warszawie. Przełomem w jej karierze był występ w krakowskim Kabarecie Siedmiu Kotów, gdzie poznała Bogdana Brzezińskiego – pisarza i satyryka.

Bogdan Brzeziński, zafascynowany talentem Hanki Bielickiej, kilka lat później specjalnie dla niej stworzył postać Dziuni Pietrusińskiej, zabawnej komentatorki rzeczywistości sąsiedzkiej i ogólnospołecznej. „Paniusia miejsko-wiejska z dość poważnie zmąconym poczuciem własnych korzeni”, jak ją nazywał, przez kolejne 25 lat bawiła słuchaczy w „Podwieczorku przy mikrofonie” i liczną, estradową publiczność.

Hanka Bielicka została okrzyknięta „królową estrady i kabaretu” oraz „mistrzynią monologu”

Tak oto narodziła się królowa monologu, której głos zabarwiony charakterystyczną chrypką był nie do podrobienia. Podobnie jak jej elegancki styl, który wyniosła z rodzinnego domu. Mówiła o sobie, że nie urodziła się w czepku, a w kapeluszu, który stanowił jej nieodłączny atrybut sceniczny. Żartowała, że zdejmuje go wyłącznie w sypialni i szpitalu.

Zobacz, jakie kapelusze nosiła Hanka Bielicka

Hanka Bielicka zagrała w wielu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w „Zakazanych piosenkach”, „Cafe pod Minogą” czy „Wojnie domowej”, jednak z uwagi na charakterystyczny głos, były to role drugoplanowe. Ostatnią kreacją aktorki była ciotka Judyty z filmu „Ja Wam pokażę!”, który wszedł na ekrany w 2006 roku.

Życie prywatne Hanki Bielickiej było pełne dramatów

W jej życiu nie brakowało miłosnych zawodów i rozczarowań: przeżyła małżeństwo i rozwód z Jerzym Duszyńskim oraz wielką miłość zakończoną bolesną zdradą ukochanego, Jerzego Baranowskiego. Hanka Bielicka świadomie zrezygnowała z macierzyństwa, przyznając, że dzięki temu mogła poświęcić się swojej pracy.

9 marca br., w rocznicę śmierci Hanki Bielickiej, do rąk czytelników trafiła biograficzna powieść Katarzyny Drogi – „Dziunia, ale dama”. Jest to historia królowej polskiego kabaretu, będąca równocześnie obrazem minionej epoki, przez którą przewijają się legendy polskiej sceny: Danuta Szaflarska, Jerzy Duszyński, Irena Kwiatkowska, Aleksander Zelwerowicz, Marek Hłasko, Helena Buczyńska, Hanka Ordonówna.

Zobacz ulubione filmy i seriale w nowej jakości!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet