Budownictwo
Włókna konopne są też elementem nowoczesnych materiałów budowlanych, takich jak beton konopny, tzw. hempcrete, wytwarzany z dodatkiem wapna. Ponadto produkuje się z nich również bioplastiki, coraz chętniej wykorzystywane przez producentów bardziej „zielonych” wersji samochodów. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że olej konopny jest też surowcem do łatwej produkcji biopaliw i biogazu.
Papier
Włókna konopne stanowią ekologiczną, bioodnawialną alternatywę dla miazgi drzewnej, używanej do produkcji papieru, który jest 50-100 razy trwalszy od papirusu, nie mówiąc już o wytwarzanym ze skóry pergaminie. Aż do 1883 roku wytwarzano z nich większość papieru używanego w zachodnim świecie! W dzisiejszych czasach, gdy lasy masowo znikają z powierzchni ziemi, przywrócenie użycia papieru konopnego, wypartego dzięki staraniom magnatów prasowych mających wyłączność druku na papierze drzewnym, mogłaby być ratunkiem dla ekosystemu Ziemi.
Żegluga
W czasach największego rozwoju żeglugi większość żagli było wykonanych z konopi, produkowano z nich też liny, a włókien używano też do uszczelniania kadłubów. Do dziś z paździerzy konopnej produkuje się wytrzymałe i odporne tkaniny namiotów czy worków. W ostatnich czasach ich popularność znowu rośnie.