Niezrozumiała instrukcja i złe oznakowanie
- W 89,83 proc. zakwestionowanych partii wózków wystąpiły uchybienia w zakresie oznakowania - podkreśla UOKiK. - Najwięcej stwierdzonych nieprawidłowości dotyczyło niepełnych zapisów w instrukcjach użytkowania. W blisko 1/3 partii produktów brakowało oznaczeń bezpośrednio na produkcie, w przeważającej liczbie ostrzeżeń. Z kolei w ok. 17 proc. partii istotne zapisy w instrukcjach obsługi lub ostrzeżenia miały wyłącznie wersją obcojęzyczną.
Jak kupić dobry wózek?
Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie wózka?. Warto sprawdzić, czy: wózek stoi stabilnie na podłożu, nie chybocze się w sposób niekontrolowany i nie odchyla bezwiednie na boki,a także, czy w strefie dostępu nie występują ostre krawędzie, otwarte
zakończenia rur, zadziory, a wystające elementy są zaokrąglone.
System składania i rozkładania wózka oraz urządzenia hamowania i blokowania jego ruchu powinny być łatwo dostępne dla
opiekuna, a jednocześnie niedostępne dla dziecka będącego w wózku lub tak zaprojektowane w taki sposób, że dziecko ich nie uruchomiło. W wózku muszą być zastosowane co najmniej dwie blokady, w tym jedna włączająca się automatycznie, które uniemożliwią niekontrolowane złożenie się wózka.
Jak kupić dobry wózek?
System zapięć dziecka do wózka ma mieć obowiązkowo mocowanie w kroku i być regulowany do rozmiarów dziecka, a wózki spacerowe z obrotowym siedziskiem mają mieć co najmniej jedną automatyczną blokadę zapobiegającą jego rotacji. W strefie zasięgu dziecka nie mogą znajdować się małe elementy niestarannie przytwierdzone do wózka, np. nalepki lub ozdoby, a sznurki i tasiemki (poza systemem zapięć) mają mieć długość, która nie będzie zagrażać ewentualnemu zapętleniu. Nie mogą być więc dłuższe niż 22 cm.
Oparcie spacerówki ma mieć co najmniej 38 cm wysokości, a urządzenie do parkowania być tak umiejscowione, że opiekun może je uruchomić stojąc przy uchwycie do pchania wózka.