Wyprawka szkolna to spory wydatek dla rodziców. Jak zaoszczędzić? Zobacz sposoby, dzięki którym spora część pieniędzy zostanie w portfelu

Katarzyna Dębek
Powrót do szkoły w czasach galopującej inflacji. Jak tanio i sprawnie skompletować wyprawkę dla ucznia?
Powrót do szkoły w czasach galopującej inflacji. Jak tanio i sprawnie skompletować wyprawkę dla ucznia? Bru-nO/pixabay.com
Wyprawka szkolna w tym roku może być dużym obciążeniem finansowym dla każdego rodzica. Warto zastanowić się, w jaki sposób można wydać na nią mniej. Podpowiadamy, jak sprawnie i oszczędnie zaopatrzyć pociechę na powrót do szkoły!

Spis treści

Wyprawka szkolna to m.in. zeszyty, przybory plastyczne, plecak czy piórnik, które stanowią kroplę w morzu potrzeb ucznia, a ich zakup będzie sporym obciążeniem finansowym dla większości rodziców.

Trudnej sytuacji nie ułatwia ciągły wzrost cen – na wyprawkę w tym roku wydamy nawet o 20-30 proc. więcej niż w latach ubiegłych. Warto poszukać rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić. Zobaczcie kilka sposobów.

Edukacja dziecka w Polsce jest coraz droższa? Koszty wychowania a wydatki na szkołę

Edukacja dziecka w Polsce jest coraz droższa? Koszty wychowania a wydatki na szkołę

Utrzymanie rodziny w Polsce wcale nie jest takie proste. Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Centrum im. Adama Smitha, koszt wychowania jednego dziecka (do osiemnastego roku życia) wynosi obec...

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal

Produkty z wyprawki szkolnej zamawiaj online

Zakup produktów z wyprawki szkolnej to duże wyzwanie. Najszybszym sposobem jest po prostu wybranie się do sklepu stacjonarnego. Jednak rodziców może to sporo kosztować – nie tylko czasu, ale przede wszystkim pieniędzy.

Chcąc znaleźć najtańsze produkty, należałoby pojeździć po sklepach w poszukiwaniu atrakcyjnej cenowo oferty lub wertować gazetki promocyjne. Ponadto wybierając się do takiego miejsca razem z dziećmi ryzykujemy, że maluchy będą wybierały to, co im wpadnie w oko i niekoniecznie będą to tanie produkty. Jednym ze sposobów, aby uniknąć wydawania niepotrzebnie pieniędzy, są zakupy online.

– Zakupy online to dobry sposób na oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki nim można nabyć niezbędne rzeczy bez wychodzenia z domu i otrzymać dostawę pod drzwi lub do punktu odbioru zamówień. Dobrą wiadomością dla portfela rodziców jest to, że w sklepach internetowych często można trafić na promocje i zniżki. Dodatkowo jeśli konsultujemy wybór rzeczy z pociechą, o wiele łatwiej jest pokazać kilka produktów, z których ma wybrać coś dla siebie, niż spędzić długie godziny na stoisku papierniczym w markecie. Młody człowiek powinien mieć wpływ na zakupy tak, by czuł się ważny i wysłuchany. Dobrze jest wybierać rzeczy łączące funkcjonalność z estetyką, aby uczeń chętnie z nich korzystał. Zeszyty z ulubionymi bohaterami na okładce lub brokatowe flamastry mogą znacznie umilić czas spędzony w szkole – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl z bogatym asortymentem książek i akcesoriów szkolnych.

Przemyślane i racjonalne zakupy – sprawdź, czy nie masz już produktów z wyprawki szkolnej w domu

Rodzice pierwszoklasistów często nie mają doświadczenia i nie wiedzą, co tak naprawdę jest potrzebne w szkole. Pomimo tego, że dostają od dyrekcji placówki edukacyjnej listę potrzebnych artykułów, często kupują wiele rzeczy, z których maluch nie skorzysta.

W kolejnych latach edukacji warto sprawdzić, co dziecko już ma i wykorzystać rzeczy z poprzednich semestrów. Kompletowanie wyprawki najlepiej zacząć właśnie od przejrzenia posiadanych akcesoriów, natomiast drugim krokiem powinno być sporządzenie listy zakupów.

– Świetnym sposobem na uporządkowane zakupy jest zrobienie listy i skreślanie z niej kolejnych pozycji. Szkoły zazwyczaj udostępniają rodzicom spisy tego, co będzie potrzebne w danej klasie, do których warto zajrzeć – pierwszoklasistom nie będzie potrzebny cyrkiel czy kątomierz. Oprócz niezbędnych akcesoriów warto rozważyć też nabycie zachęcających do nauki pomocy, takich jak quizy czy zestawy gier wspierające naukę czytania i liczenia. Tego typu pomoce dostępne są dla każdej klasy szkoły podstawowej zgodnie z programem nauczania, dzięki czemu pociechy uczą się przez zabawę. Można je kupić w ramach prezentu na rozpoczęcie roku szkolnego lub po prostu jako zachętę do nauki – mówi Agata Kaczanowska.

Zalety i wady edukacji domowej

Zalety i wady edukacji domowej

Edukacja domowa to alternatywa dla tradycyjnego nauczania w szkole. Namiastki homeschoolingu spróbowało już wielu uczniów i rodziców w minionym roku szkolnym, podczas którego obowiązywała nauka zdalna...

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek

Stawiaj na jakościowe produkty z wyprawki szkolnej

Kompletując wyprawkę szkolną, warto poszukać promocji lub kupować produkty w pakietach po kilka sztuk. W ten sposób zaopatrzymy się m.in. w komplet zeszytów, długopisów lub ołówków. Czasami nabycie tanich rzeczy to pozorna oszczędność. Niektóre z nich będą służyć uczniowi przez cały rok, po warunkiem, że nie ulegną zniszczeniu.

Jeśli domowy budżet jest już mocno nadszarpnięty, warto sprawdzić, czy piórnik lub plecak kupiony rok wcześniej jest w dobrym stanie. Jeśli nie, to na takich produktach, jak tornister czy buty do szkoły, nie należy oszczędzać. Tutaj liczy się przede wszystkim zdrowie najmłodszych. Przy ich zakupie kierujmy się zasadą, że lepiej zapłacić więcej za porządny produkt na wiele sezonów, niż kupić tańszy, który zniszczy się po kilku miesiącach.

– Plecak jest jednym z tych akcesoriów, na które warto przeznaczyć więcej pieniędzy – w jego przypadku szczególnie ważna jest trwałość i funkcjonalność. Dziecko będzie używać go codziennie przez cały rok, dlatego powinien on być lekki i wygodny, a zarazem zrobiony z wytrzymałych materiałów – mówi Agata Kaczanowska z księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

Zamówienia grupowe - sposób na tańszą wyprawkę szkolną

Oczywiste jest to, że zakup rzeczy w hurtowej ilości będzie znacznie tańszym rozwiązaniem niż pojedynczego produktu w supermarkecie. Dlatego dobrym pomysłem jest kupno wyprawki szkolnej dla całej klasy albo nawet dwóch.

Sprzedaj niepotrzebne książki i poszukaj używanych podręczników oraz innych produktów z wyprawki szkolnej

Rodzice uczniów szkół podstawowych nie muszą martwić się zakupem podręczników. Nieco inaczej jest w przypadku szkół średnich – zarówno w liceum, jak i w technikum młodzież musi zdobywać książki na własną rękę. Z tego powodu część szkół organizuje kiermasze książek, a czasem uczniowie sprzedają książki między sobą. Warto poszukać takich wydarzeń i wówczas samemu zaoferować podręczniki, które własnemu dziecku już się nie przydadzą. Możesz również wywiesić ogłoszenie przed szkołą. Z pewnością wiele osób jest zainteresowanych zakupem używanych podręczników. Istnieje także wiele serwisów internetowych, na których można znaleźć używane przedmioty sprzedawane za grosze lub oddawane za darmo. Warto do nich zajrzeć – to świetny sposób na oszczędności.

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Nie żyje Stanisław Tym

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet