A było w czym wybierać. Teatr Osterwy wystawił na sprzedaż ok. 70 kostiumów z różnych spektakli, utrzymanych w stylistyce rozmaitych epok historycznych. Od rzymskich zbroi z „Antoniusza i Kleopatry” (te akurat nie znalazły nabywców), poprzez stroje w stylu barokowym, XIX-wieczne, aż po pierwsze dekady XX stulecia. Wszystkie wykonane z wysokiej jakości tkanin i znajdujące się w bardzo dobrym stanie – wyprane i starannie odnowione. Opatrzone metkami informującymi, kto je zaprojektował i w jakiej sztuce „grały”. I – co ważne – sprzedawane w cenach bynajmniej nie wygórowanych. „Rekordzistą” kiermaszu okazał się szlachecki kontusz ze spektaklu „Pamiętniki pana Paska”, który został sprzedany za 300 zł. A ogółem sprzedano ponad połowę oferowanych strojów.
Nad organizacją kiermaszu czuwała Barbara Wołosiuk, znakomita kostiumolog, a przede wszystkim – człowiek teatru z powołania, co było najlepszą gwarancją, iż bogate zbiory Teatru Osterwy nie doznają uszczerbku i kostiumy mające szczególną wartość artystyczną czy historyczną pozostaną w jego posiadaniu.
– Przyznaję, że jestem zaskoczona zainteresowaniem, jakim wśród lublinian cieszył się nasz kiermasz – mówi Brabara Wołosiuk. – Można wręcz powiedzieć, że przerosło ono nasze oczekiwania. Wśród kupujących – tak, jak się spodziewaliśmy – byli oczywiście przedstawiciele amatorskich zespołów teatralnych, szukający kostiumów do konkretnych realizacji. Ale nie brakowało też pań, które stwierdzały, że niektóre nasze stroje będą się doskonale nadawać do chodzenia w nich przy szczególnych okazjach. Zwłaszcza, gdy będzie można się pochwalić, iż projektantką była np. Xymena Zaniewska, a mieliśmy w ofercie i takie kostiumy.
Teatr Osterwy nie wyklucza zorganizowania kolejnych kiermaszów. A że karnawał, kiedy zapotrzebowanie na oryginalne stroje jest zawsze zwiększone, nie jest już wcale tak odległy – takie przedsięwzięcie mogłoby przyciągnąć nań jeszcze więcej kupujących.
WIĘCEJ: Kiermasz kostiumów w Teatrze Osterwy. Ubierz się jak aktor na scenie
ZOBACZ TEŻ: Imprezy w Lublinie. W weekend nie siedź w domu