Większość z nas je uwielbia. Wyprzedaże, bo o nich mowa, to nie lada gratka dla tych, którzy polują na okazje. Ich pokusom zwykle trudno jest się oprzeć, a to z kolei sprytnie wykorzystują firmy odzieżowe, które wabią niskimi cenami. Zaślepieni pozorną oszczędnością bardzo często dokonujemy niepotrzebnych zakupów. Jak temu zaradzić? Dzięki naszym praktycznym poradom dowiesz się, jak mądrze kupować na wyprzedażach, aby nie żałować!
1. Nie wybieraj się na zakupy bez planu
Zakupy „na poprawę humoru” lub jako sposób na zapełnienie wolnego czasu zwykle kończą się rozczarowaniem. Jak w każdej dziedzinie życia, jeśli chcesz, aby coś było zrobione dobrze, musisz obrać skuteczną strategię i odpowiednio się do tego przygotować. W przypadku zakupów będzie to lista rzeczy, których potrzebujesz i których brakuje ci w garderobie.
2. Unikaj spontanicznych zakupów
Nie kupuj na wyprzedażach pod wpływem chwili lub pod wpływem emocji. Wówczas bowiem zwiększysz szanse na to, że dokonasz nieudanych zakupów. Aby polowanie na okazje zakończyło się sukcesem, przyjmij odpowiednią strategię działania. Nie rób zatem impulsywnych zakupów, zwłaszcza w ciągu pierwszych dni wyprzedaży!
3. Zrób przegląd tego, co masz
To pozwoli ci uniknąć zakupu rzeczy, które już masz w swojej szafie oraz zorientować się jakich ubrań w niej brakuje. Wyrzuć wszystkie rzeczy, których już nie nosisz. Przy okazji, zwróć uwagę jakich części garderoby posiadasz najwięcej. Być może zazwyczaj wybierasz ubrania o konkretnym kolorze lub fasonie? Postaraj się określić swój styl – czy przypomina on klasyczną elegancję, styl sportowy czy może casualowy? Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać na wyprzedaży.
Najlepsze wyprzedaże zima 2022. Zobacz, gdzie kupisz modne rzeczy w okazyjnych cenach
Rozpoczęły się noworoczne wyprzedaże. Znane marki oferują kurtki, płaszcze, sukienki czy obuwie w okazyjnych cenach. Niektóre okazje cenowe obowiązują tylko online, inne również w sklepach stacjonarny...
4. Przygotuj listę rzeczy, które planujesz zakupić
Spośród rzeczy, które masz dobierz zestawy i przymierz je. Najlepiej jeśli dodatkowo się sfotografujesz – to pozwoli ci ocenić to, jak się prezentujesz z nieco innej perspektywy niż zwykle. Zdecyduj, w których stylizacjach czujesz się dobrze i zapisuj, jeśli któregoś elementu garderoby ci brakuje. W ten sposób stworzysz listę potrzeb, na której wyszczególnisz ubrania, których będziesz szukać na wyprzedażach.
5. Określ swój budżet
Przed zakupami zastanów się, ile chcesz i przede wszystkim, ile możesz przeznaczyć na nie pieniędzy. Dzięki temu nie wydasz fortuny na „okazje”, na które z pewnością natrafisz na wyprzedażach.
6. Przejrzyj stronę internetową sklepu
Zanim udasz się na zakupy do sklepu stacjonarnego, przejrzyj jego ofertę na stronie internetowej. Nawet jeśli nie znajdziesz wybranej przez siebie rzeczy, będziesz mieć rozeznanie, jakiego rodzaju ubrania sprzedawane są w danej sieciówce. Pamiętaj jednak, że ubrania na modelkach zawsze prezentują się o niebo lepiej, niż na wieszakach w sklepie stacjonarnym.
7. Zapisz się do newslettera
Będąc subskrybentem newslettera danego sklepu możesz otrzymać większe zniżki lub dodatkowe informacje o aktualnej ofercie, a także o tym, kiedy rozpoczną się wyprzedaże.
8. Rób zakupy online
Jeśli nie chcesz tracić czasu na stanie w długich kolejkach albo nie lubisz tłumów, zrób zakupy online. Większość znanych firm odzieżowych posiada swoje sklepy internetowe. Oczywiście w takim przypadku ryzykujesz, że ubrania nie będą ci pasować, na szczęście większość rzeczy w sklepach internetowych można zwrócić lub wymienić. Zakupy przez Internet są łatwe, szybkie i wygodne, warto więc skorzystać z takiej możliwości.
9. Kupuj tylko rzeczy w swoim rozmiarze i sprawdzaj skład materiału
Kupuj tylko te rzeczy, które są w twoim rozmiarze. Jeśli bowiem nie mieścisz się w przecenioną sukienkę czy spodnie, będzie to ostatecznie tylko strata pieniędzy. Stawiaj na wysoką jakość – zwróć uwagę na skład materiału.
10. Nie sugeruj się ceną
Kupowanie ubrań tylko dlatego, że ich cena jest absurdalnie niska, to fatalny pomysł. Lepiej jest wydać więcej za rzecz, którą będziesz nosić często i świetnie się w niej czuć, niż zakupić sporą ilość taniej, lecz zalegającej później w szafie odzieży. Pamiętaj przy tym, żeby nie przesadzać i zmieścić się w zaplanowanym budżecie.
11. Kupuj z głową
Miej świadomość tego, że producenci stosują wiele chwytów marketingowych, na które niestety bardzo często dajemy się nabrać. Wielu z nas wychodzi z błędnego przekonania, że podczas wyprzedaży sklepy usiłują odzyskać część zainwestowanych w towar pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Marże narzucane na produkty w biznesach odzieżowych są tak wysokie, że sprzedaż nawet za 20 proc. pierwotnej ceny nadal jest dla firm opłacalna! Paradoksalnie okres wyprzedaży przynosi niektórym markom jeszcze większe zyski niż w sezonie.
Moda z lat 90. potrafiła zaskoczyć. Przypomnij sobie, jak się wówczas ubierano
Moda lat 90. w Polsce mogła przyprawić o zawrót głowy. Do naszego kraju zaczęły napływać trendy z Zachodu. Młodzież eksperymentowała z kolorowymi legginsami, butami na grubej podeszwie, dzwonami i ods...
12. Zadaj sobie następujące pytania
Przed podjęciem decyzji o zakupie odpowiedz na poniższe pytania:
- Czy mam już coś podobnego w szafie? Jeśli tak – czy naprawdę potrzebuję identycznej rzeczy?
- Gdzie będę to nosić?
- Z czym mogę to połączyć?
- Czy nadal by mi się to podobało, gdyby było w standardowej cenie?
13. Zwrot towaru z wyprzedaży
Zanim dokonasz zakupu dowiedz się, czy możliwy jest zwrot towaru i ile masz na to czasu. Większość dużych sklepów odzieżowych daje klientom taką możliwość. W przypadku sklepów internetowych jest to uregulowane prawnie, a sklepy oferują nawet 100-dniowy termin zwrotu. Warto wiedzieć, że dając klientom tak długi czas na zwrot, firmy wykorzystują w ten sposób „psychologiczny efekt przyzwyczajenia”, spowodowany przetrzymaniem zakupionej rzeczy w domu.
14. Przymierz nowe rzeczy w zestawieniach ze starymi
Zbuduj zestawy stylizacji z nowymi nabytkami. Zadecyduj, czy nowa rzecz pasuje do twojej garderoby i czy dobrze się w niej czujesz. Postaraj się jak najszybciej zwrócić do sklepu te ubrania, które odrzucisz, aby uniknąć wpływu „efektu przyzwyczajenia”.