Jak zorganizować czas dziecka po szkole, by nie spędzało długich godzin przed telewizorem i komputerem? Wolny czas, warto zaplanować tak, by znalazło się w nim miejsce na zabawę, odrobinę lenistwa, mnóstwo aktywności wpływających na rozwój, oraz poszerzanie horyzontów młodego człowieka.
Kreatywne zabawy w domowym zaciszu
Jedną z aktywności, które uwielbia niemal, każde dziecko są zajęcia plastyczne. Nie tylko rozwijają kreatywne myślenie, ale i pozwalają dziecku na tworzenie czegoś nowego zupełnie samodzielnie przy użyciu wyobraźni. Zajęcia artystyczne to także świetna okazja do wyrażenia emocji, a dla niektórych rozrabiaków okazja do nauki cierpliwości i precyzji.
Stwórz nowe, niesamowite przedmioty i ozdoby!
Jeśli Twoje dziecko lubi zajęcia artystyczne, umożliw mu spróbowanie różnych technik. Nie ograniczaj się tylko do klasycznych kredek ołówkowych lub świecowych. Zaproponuj mu rysowanie pastelami, malowanie farbami akwarelowymi, stworzenie własnej wyklejanki z kolorowych bibuł i papierów. Świetnym zajęciem rozwijającym umiejętności manualne będzie tworzenie własnych figurek z modeliny lub plasteliny. Dziewczynkom, ale nie tylko, może spodobać się tworzenie własnej biżuterii z kolorowych koralików. Ponadto mali artyści, z pewnością będą zachwyceni z możliwości malowanie na prawdziwym płótnie!
Pobudź swoją kreatywność!
Gry planszowe to świetna zabawa dla całej rodzinny. Na pewno z własnego dzieciństwa pamiętasz długie godziny spędzone przy popularnym Chińczyku czy Grzybobraniu. Granie w gry to doskonały trening młodego umysłu. Dobrym pomysłem może okazać się nauka gry w szachy lub warcaby. Taka rozgrywka pomaga ćwiczyć myślenie strategiczne i analityczne. Szachy pozwalają także na naukę koncentracji oraz orientacji przestrzennej.
Pora na planszówki!
Obecnie na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji gier dla dzieci i całej rodziny, w szczególności warto zwrócić uwagę na:
- gry zręcznościowe – na przykład pozwalające ćwiczyć spostrzegawczość Dobble,
- gry karciane – kultowe Uno,
- grę strategiczne – świetnym wyborem dla nieco starszych dzieci będzie Everdell,
- gry fabularne – jak rozwijający wyobraźnię np. Mistrz Baśni,
- gry detektywistyczną – uczące analitycznego myślenia Cluedo,
- grę rozwijającą umiejętności językowe, takie jak klasyczne Scrabble.
Dobrym wyborem będą również gry edukacyjne, na przykład te pozwalające rozwijać wiedzę o przyrodzie lub językach obcych. Wspólny czas spędzony przy planszówkach to świetna zabawa dla całej rodziny. Uczy kreatywności, empatii, zdrowej rywalizacji oraz tego, jak radzić sobie z porażką.
Nauka i zabawa w jednym!
A co powiesz na wspólne układanie puzzli? To świetny sposób na naukę cierpliwości i koncentracji. Dodatkowo pomagają ćwiczyć pamięć wzrokową i wspierają naukę logicznego myślenia. Układanie puzzli wydaje Ci się nudne? Czas spędzony przy puzzlach można urozmaicić sobie słuchaniem audiobooka – taka wielozadaniowość aktywuje mózg na wielu płaszczyznach. W konsekwencji dziecko, które regularnie układa puzzle, gra w gry planszowe oraz rozwiązuje różnego rodzaju łamigłówki, może osiągać lepsze wyniki w nauce.
Czas na wspólną zabawę!
Kreatywne sprzędzenie czasu z dzieckiem
Pomysłów na kreatywne zabawy może być wiele, przygotowaliśmy kilka propozycji:
- Domowy teatrzyk – postaw na naukę wierszy lub lektur szkolnych, łącząc przyjemne z pożytecznym. Możecie również odtworzyć fragmenty ulubionych bajek, książek lub filmów. Świetnym pomysłem będzie pójście o krok dalej, czyli wymyślenie własnej historii i przedstawienie jej np. przed rodziną. To świetna zabawa dla aspirujących aktorów, reżyserów i scenarzystów.
- Laboratorium szalonego naukowca – świetną zabawą dla malucha rozwijającą wyobraźnie oraz wiedzę w zakresie chemii i fizyki, będzie przeprowadzenie kilku prostych eksperymentów – oczywiście takie zabawy powinny odbywać się pod czujnym okiem rodzica.
- Wspólne gotowanie – zaproponuj dziecku pomoc w kuchni. Przyrządźcie wasze ulubione dania, upieczcie ciasto lub po prostu zabawcie się w testera nowych smaków. To świetna zabawa dla niejadka, któremu pozwoli przekonać się do spróbowania nowych potraw, jak i dla małego Master Cheffa – który może spróbować swoich sił w świecie kulinariów.
- Nie taki komputer straszny jak go malują – spędzanie czasu przed szklanym ekranem wcale nie musi być złym pomysłem. Dla dzieciaków interesujących się grafiką komputerową lub informatyką świetną zabawą może być skorzystanie z kursów projektowania graficznego, lub programowania skierowanych do najmłodszych.
- Nie zapominaj o książkach – chyba, każdy zgodzi się z faktem, że czytanie książek to wspaniała forma rozrywki. Uczy, bawi, rozwija kreatywność i wyobraźnię. Rynek książek dla dzieci pęka w szwach, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.
Pora na zabawę!
Rozwijaj umiejętności i kondycję dziecka na świeżym powietrzu
Zbliżająca się wiosna, a co za tym idzie ciepłe dni to świetna okazja, żeby skorzystać ze słońca i trochę się poruszać. Po szkole warto wybrać się na rower, rolki, hulajnogę lub deskorolkę. Przebywanie na świeżym powietrzy jest korzystne nie tylko dla kondycji fizycznej, ale i dla zdrowia. Warto pamiętać, że sportowego trybu życia maluchy uczą się od swoich rodziców. Dlatego nie zapomnij, że warto dawać im w tym obszarze dobry przykład! Wybierzcie się na wspólną wycieczkę rowerową, wspólnie udajcie się na rolki czy basen.
Wycieczki górskie i krajoznawcze – to okazja do spędzenia czasu na łonie natury oraz szansa na naukę nowych rzeczy. Przed wyruszeniem na szlak, do parku, lasu czy miasta, w którym wcześniej nie byliście, odpowiednio się przygotujcie. Stwórzcie plan dnia, miejsc, które chcecie odwiedzić, sprawdźcie, co ciekawego warto zobaczyć. W marcu możecie udać się na poszukiwania pierwszych oznak nadchodzącej wiosny, a późnym latem i jesienią zaś wybrać się na grzybobranie.
Zabawa na świeżym powietrzu!
Zajęcia pozalekcyjne – jakie wybrać?
Kiedy wspólnie z dzieckiem znajdziecie pasję, której lubi poświęcać się po powrocie ze szkoły, warto pójść o krok dalej i zapisać je na zajęcia pozalekcyjne. W każdym mieście znajdziesz szeroki wybór zajęć pozalekcyjnych: nauka języków obcych, zajęcia artystyczne, wokalne, taneczne, nauka gry na instrumentach, koła naukowe, teatralne oraz szeroka gama zajęć sportowych od piłki nożnej, pływanie, przez sztuki walki, aż po tenis.
Warto dać dziecku możliwość wyboru oraz wypróbowania kilku zajęć pozalekcyjnych, tak przy przekonało się, co lubi i w którym kierunku pragnie się rozwijać. Nie zmuszaj dziecka do chodzenia na zajęcia pozalekcyjne, pamiętaj jednak, że nieco motywacji oraz zachęty nikomu nie zaszkodzi. Po pierwszych zajęciach początkowy entuzjazm może opaść, dziecko może się zrazić lub po prostu być małym leniuchem. Warto wówczas porozmawiać i wytłumaczyć mu, że nauka nowych rzeczy to proces. Dajcie sobie czas i nie rezygnujcie po pierwszej porażce. Możliwe, że po kilku próbach dziecko zakocha się w nowym hobby i na następne zajęcia będzie wyczekiwał z utęsknieniem. Pamiętajmy, nowa pasja czy hobby dla dziecka, powinna być przede wszystkim dobrą zabawą!
Podróże małe i duże!
Gry edukacyjne dla dzieci. Jak poprzez zabawę rozwijać umiejętności dziecka?
Gry edukacyjne to świetna forma rozrywki, która jednocześnie uczy i bawi. Na rozwój młodego umysłu wpływa to, w jaki sposób spędza swój wolny czas oraz czym się bawi. Dlatego tak ważne jest, by umieję...