Zakazane pamiątki z wakacji - grozi za nie kara

Marzena Sutryk
Zanim kupimy pamiątki z wakacji, warto sprawdzić, czy nie będzie problemów z ich transportem przez granicę
Zanim kupimy pamiątki z wakacji, warto sprawdzić, czy nie będzie problemów z ich transportem przez granicę Izba Administracji Skarbowej
Przywóz do Polski nietypowej pamiątki z wakacji może być przyczyną kłopotów. Warto przed wyjazdem zorientować się, co jest na zakazanej liście.

To, jakich rzeczy nie możemy przywozić do Polski, zależy od kierunku z jakiego powracamy. Jednak co do zasady są to przedmioty wykonane ze skór węży, waranów, niedźwiedzi, krokodyli i innych dzikich zwierząt oraz wykonane z kości słoniowej lub skorup żółwi morskich.

Osobną grupę stanowią koralowce, muszle oraz zasuszone koniki morskie. Niech nas nie skusi również nalewka z wężem w butelce (popularny souvenir z Tajlandii i Indonezji). Nie jest dobrym pomysłem również kupowanie specyfików leczniczych. Maści, kremy czy plastry oferowane w asortymencie tradycyjnej medycyny azjatyckiej mogą w swym składzie zawierać chronione gatunki fauny i flory, więc próba ich przywozu może zakończyć się na sali sądowej. - Przywóz zakazanej pamiątki zapisanej w CITES ( Konwencja o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem - umowa międzynarodowa, która uznaje handel 800 gatunków zwierząt i roślin za zabroniony, a ponad 30 tys. mocno ograniczony - dop. red.) to przestępstwo zagrożone karą więzienia od 3 miesięcy do 5 lat, konfiskatą okazu oraz karą pieniężną. Należy mieć jednak świadomość, że największą stratą dla nas wszystkich jest życie wielu zwierząt i niszczenie zagrożonych gatunków. Wyjeżdżając na wakacje, pamiętajmy o tym i nie kupujmy podczas wycieczek zagranicznych zakazanych pamiątek - mówi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Tak więc do Polski nie można przewozić m. in.: żywych roślin i zwierząt, wypchanych zwierząt, wyrobów z kości, rogów, zębów zwierząt (kość słoniowa), naszyjników, pierścionków i innych wyrobów, które zawierają części roślin i zwierząt chronionych, torebek, butów, portfeli, pasków do spodni wykonanych ze skór węży, krokodyli, waranów itp., lekarstw zawierających sproszkowane fragmenty zwierząt lub roślin (tzw. medycyna orientalna).

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Komar – śmiertelny wróg człowieka. Czy polskie komary są groźne?

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet