Łopian
Roślina ta polecana jest szczególnie osobom z łupieżem, łojotokowym zapaleniem skóry oraz nadmiernym wypadaniem włosów. Charakteryzuje się działaniem przeciwgrzybiczym, przeciwzapalnym i bakteriobójczym. W kosmetologii często wykorzystuje się ekstrakty z korzenia łopianu w produktach dla włosów suchych, łamliwych i osłabionych. Łopian obfituje m.in. w siarkę, która jest niezbędna w procesie wytwarzania keratyny, czyli głównego budulca włosa. Dodatkowo stanowi źródło cynku – związku mineralnego, który reguluje pracę gruczołów łojowych.
Jak przygotować płukankę z korzenia łopianu? Wystarczy 2 łyżki suszonego korzenia łopianu zagotować w 500 ml wody, przecedzić i ostudzić. Po dokładnym umyciu i wypłukaniu włosów należy polać je naparem z łopianu.
Czarna rzepa
Płukanki i wcierki z czarnej rzepy również korzystnie wpływają na kondycję włosów. Wykazuje ona właściwości dezynfekujące, przeciwzapalne i nawilżające. Warzywo to jest źródłem związków siarkowych, witamin z grupy B i bakteriobójczych fitoncydów. Zaobserwowano, że regularne stosowanie szamponów i płukanek z czarnej rzepy zmniejsza wydzielanie łoju, a także wzmacnia i odżywia włosy.
Jak przygotować domową płukankę z rzepy? Warzywo należy obrać i zetrzeć na tarce, a następnie przecisnąć przez gazę. Powstały sok następnie wlać do szklanki i uzupełnić ją wodą o temperaturze pokojowej, po czym polać umyte włosy. Warto też przygotować wcierkę z samego soku, a po nałożeniu w skórę głowy i pozostawić na 45 minut o dokładnie umyć włosy.
Domowe płukanki roślinna w naturalny sposób wzmacniają włosy, zapobiegają ich wypadaniu, a także korzystnie wpływają na skórę głowy – łagodzą podrażnienia, zmniejszają łupież i przetłuszczanie się.
Ziołowe płukanki do włosów można stosować nawet kilka razy w tygodniu.