Te rośliny poprawiają stan zdrowia włosów i zmniejszają ich wypadanie!
Słabe i wypadające włosy wymagają wzmocnienia. Dowiedz się z kolejnych slajdów, z których leczniczych roślin możesz przygotować wcierkę lub płukankę.
Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Pokrzywa zwyczajna
Roślina ta wykazuje wiele korzystnych właściwości, w tym działanie przeciwzapalne, oczyszczające i wzmacniające. Dzięki temu stosowanie płukanek lub wcierek z pokrzywy może likwidować łupież, zmniejszać świąd skóry głowy i ograniczać wydzielanie łoju. Roślina ta zawiera także krzem, który wzmacnia cebulki włosów i chroni przed nadmiernym wypadaniem.
Jak przygotować płukankę z pokrzywy? Wystarczy 2 łyżki suszonego ziela zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 30-45 minut. Po tym czasie napar należy przecedzić i opłukać wcześniej umyte włosy.
Skrzyp polny
Ziele skrzypu polnego jest popularnym składnikiem szamponów do włosów słabych i łamliwych. Roślina ta wykazuje właściwości regeneracyjne, wzmacniające, a także przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Regularne stosowanie wcierek lub płukanek ze skrzypu polnego nawilża skórę głowy, zmniejsza łupież i łagodzi podrażnienia. Dodatkowo włosy stają się bardziej miękkie i lśniące.
Jak przygotować płukankę ze skrzypu polnego? Jedną łyżkę świeżego lub suszonego ziela zalej 300 ml wrzącej wody i parz pod przykryciem 30 minut. Umyj dokładnie włosy, a na koniec wypłucz je w naparze.
Kozieradka
Jedną z najpopularniejszych roślin działającą przeciw wypadaniu włosów jest kozieradka. Jej nasiona zawierają związki o właściwościach łagodzących i przyspieszających gojenie ran. Stanowią też źródło żelaza i polifenoli, które korzystnie wpływają na wzrost włosów i pomagają hamować ich wypadanie. Wykazano także, że płukanki i wcierki z kozieradki wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze.
Jak przygotować płukankę z kozieradki? Wystarczy, że jedną łyżeczkę nasion zalejesz 300 ml wrzącej wody i odstawisz pod przykryciem na 45 minut, a następnie ostudzisz. Po dokładnym umyciu włosów wypłucz je w naparze z kozieradki. Ponieważ jej zapach jej jest dość intensywny, lepszym wyjściem może okazać się się użycie wcierki, czyli delikatne wmasowanie w skórę głowy naparu z kozieradki i pozostawienie go na 3-4 godziny. Po tym czasie należy umyć skórę głowy i włosy.