KIEDY PRZESTAWIAMY ZEGARKI
Dokładnie nocą 28 na 29 marca zacznie obowiązywać czas letni. Zegarki przestawiamy z godz. 2 na 3
Oczywiście nie musicie zrywać się w środku nocy. Zegarki można przestawić rano. Obecnie większość urządzeń np. smartfony, z dostępem do internetu samodzielnie aktualizuje godzinę na czas letni i zimowy.
Parlament europejski przegłosował rezolucję, w której przedstawia wsparcie dla likwidacji zimowej zmiany czasu. W głosowaniu 384 europarlamentarzystów poparło nowy akt prawny, 153 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.
ZMIANA CZASU : CZAS LETNI
Czas zimowy na letni w Polsce jest zmieniany co roku od 1983 r. Czas letni nie jest naturalnym czasem dla naszej strefy. Przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu, ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego. Podczas obowiązywania czasu letniego później robi się jasno o poranku, ale też dłużej jest jasno wieczorem. Odwrotnie do czasu zimowego.
PISALIŚMY:
W 2018 roku koniec ze zmianą czasu? Komisja poparła wniosek PSL
ZMIANA CZASU NA LETNI: Zmiana czasu jest niezdrowa
Najbliższa zmiana czasu na letni jest tą bardziej niekorzystną. Przesunięcie zegarków o godzinę do przodu skraca sen o godzinę, ale to nie wszystko. Pomimo tego, że zmiena czasu na letni wypada w weekend i nie powinno mieć to większego wpływu na organizację naszego dnia, taki rozstrój może mieć długofalowe konsekwencje.
Zaburzenia snu sprawiają, że:
- jesteśmy bardziej podatni na stres
- szybciej się denerwujemy,
- jesteśmy osłabieni fizycznie i psychicznie
- mamy słabszą koncentrację
ZMIANA CZASU NA LETNI: W jakich krajach, oprócz Polski obowiązuje zmiana czasu z zimowego na letni?
W Polsce mechanizm zmiany czasu funkcjonuje nieprzerwanie od 1977 roku. Oprócz Polski zmiana czasu na letni i zimowy obowiązuje w 70 państwach, najczęściej europejskich. W Europie obowiązek zmiany czasu na letni został zniesiony na Islandii, Białorusi i w Rosji. Najmniej krajów zmienia czas na terenie Azji.
ZMIANA CZASU: OSTATNIA ZMIANA CZASU? ZOSTANIEMY PRZY CZASIE LETNIM
W 2017 roku grupa posłów PSL zaproponowała, aby zrezygnować ze zmiany czasu w Polsce i pozostać przy czasie letnim na stałe. Co ciekawe i rzadko spotykane w polskim sejmie, na propozycję PSL-u przystały wszystkie kluby parlamentarne, a projekt trafił do komisji. Na drodze do zmian stanęło jednak prawo unijne, ale i coraz więcej głosów w samej wspólnocie podnosi argumenty przeciwko zmianie czasu.
Zmiana czasu na letni 2018. Jak przeżyć godzinę której nie ma?
KIEDY ZMIANA CZASU NA LETNI[/a]?
ZMIANA CZASU na letni już niebawem. Czas zmienimy podczas tzw. równonocy, kiedy dzień i noc trwają po 12 godzin. Data jednak jest tylko umowna, bowiem zmiana czasu zawsze odbywa w weekendy, aby nie paraliżować pracy. Na zmianę godziny bowiem zwłaszcza podatne są systemy informatyczne m.in. w bankach czy komunikacji publicznej. W tym roku zmiana czasu na letni wypada w niedzielę 29 marca.
W całej Unii Europejskiej (dyrektywa UE 2000/84/EC) w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 00:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu, a w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00 czasu lokalnego), o godzinę do tyłu. Zatem czas letni trwa około 7 miesięcy, czyli przez większą część roku.
Powyższe reguły obowiązują w Polsce od 1996 roku. Jednak formalnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Takiego rodzaju rozporządzenia wydaje się na podstawie art. 3 ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z rozporządzeniem zmiana czasu ze strefowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która jest godziną początkową czasu letniego. Zmiana w drugą stronę, tj. z czasu letniego na czas strefowy, polega na cofnięciu wskazań zegarów z godziny 3:00 z powrotem na godzinę 2:00, którą w celu uniknięcia pomyłek oznacza się dodatkową literą „a”. Po tej godzinie (od 2a:00 do 3a:00) następuje godzina 3:01 czasu środkowoeuropejskiego.
Nie w każdym roku zmieniano czas o tej samej godzinie[18]. Na przykład z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z 1962 czas przesunięty w nocy z 26 maja na 27 maja był z godziny 1:00 na godzinę 2:00.
Czas letni w Polsce
Czas letni w Polsce to UTC+2, czyli CEST.
Czas podstawowy w Polsce to UTC+1, czyli CET.