URLOP RODZICIELSKI - ZMIANY
Do sierpnia 2022 roku kraje Unii Europejskiej mają czas na włączenie w system prawa krajowego dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów została przyjęta w czerwcu 2019 roku. Część z jej elementów już działa - to 14-dniowy tzw. urlop ojcowski. Od przyszłego roku sytuacja się zmieni. Ojcowie, z mocy prawa będą bardziej zaangażowani w opiekę nad dziećmi.
Płatne urlopy dla rodziców - jak jest obecnie?
Obecnie po urodzeniu dziecka można skorzystać z następujących płatnych urlopów
- urlopu macierzyńskiego - wynosi on 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka
- urlopu rodzicielskiego - jego wymiar to 32 tygodnie, gdy urodzi się jedno dziecko, 34 tygodnie - gdy urodzi się więcej niż jedno dziecko
- urlopu ojcowskiego (tacierzyńskiego) - 14 dni
Czytaj także
Obecnie sposób wykorzystania urlopu rodzicielskiego zależy wyłącznie od woli rodziców. Urlop można też podzielić- maksymalnie na cztery części. Pierwsza z nich musi zostać wykorzystana bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego (choć nie koniecznie przez matkę). Kolejne - nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia.
Co więcej - z urlopu rodzicielskiego mogą skorzystać jednocześnie oboje rodzice, ale wtedy wykorzystany czas liczy się podwójnie.
Jeśli np. oboje rodzice postanowią zajmować się dzieckiem wspólnie przez 4 tygodnie, od wymiaru przysługującego urlopu odlicza się 8 tygodni (po 4 dla matki i dla ojca)
W praktyce więc na ogół z urlopu rodzicielskiego korzysta wyłącznie mama. To ma się zmienić.
Urlop rodzicielski 2022
Podobnie jak do tej pory, wymiar urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 32 tygodnie.
Z tego okresu 8 tygodni zostanie zarezerwowane dla ojca. Jeśli z niego nie skorzysta - urlop przepadnie.
Nowością będzie indywidualne prawo do 4-miesięcznego urlopu rodzicielskiego dla ojca. Będzie on mógł z niego skorzystać, gdy matka dziecka nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego (bo np. nie jest zatrudniona na umowę o pracę)
Obecnie, jeśli mama nie ma prawa do urlopu rodzicielskiego, ojciec nie może z niego skorzystać.
Czytaj także
Ta zmiany mają sprzyjać kształtowaniu się bardziej partnerskiego modelu rodziny i sprzyjać powrotowi kobiet na rynek pracy po urodzeniu dziecka, a także zmniejszać lukę płacową - czyli sprzyjać wyrównywaniu zarobków mężczyzn i kobiet.