7. Nawiąż relacje z ludźmi w podobnej sytuacji, co twoja
Dla wielu osób silnym bodźcem do działania jest wspólna nauka i wymiana wiedzy. Warto dołączyć do grup tematycznych z interesującego nas obszaru i szukać okazji do poznania ludzi z danej nas branży. Kontakty można zdobyć podczas wszelkiego rodzaju warsztatów, konferencji czy grup tematycznych (np. na LinkedIn, Facebooku lub Slacku).
6. Odbądź praktykę lub staż
Początkujący kandydaci często nie dostają pierwszej pracy ze względu na zbyt wygórowane oczekiwania finansowe, nieadekwatne do posiadanego doświadczenia. Niektóre branże cechuje także wysoki próg wejścia.
Aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy, warto odbyć staż lub praktyki. Stażysta może uczyć się od bardziej doświadczonych kolegów, a najlepsi niejednokrotnie otrzymują propozycję zatrudnienia po odbyciu stażu.
5. Przeanalizuj sytuację na rynku
Zastanawiając się nad wyborem ścieżki zawodowej, warto dowiedzieć się, jaka sytuacja utrzymuje się na rynku. Przyszły specjalista powinien poszukać raportów na temat rynku pracy. Przydatna będzie wiedza na temat tego, na które zawody występuje zapotrzebowanie, kogo pracodawcy będą szukać w przyszłości i jakie kompetencje warto rozwijać.
4. Zaplanuj karierę i podziel zadania na etapy
Gdy już ustalimy, w którym kierunku chcemy podążać, powinniśmy zastanowić się, co możemy zrobić, aby osiągnąć swój cel. Najlepiej jest rozpisać poszczególne rzeczy do zrobienia w czasie i rozbić je na mniejsze zadania. Jeżeli wyznaczymy sobie realne deadline'y, łatwiej będzie nam dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów.