Planując swoją ścieżkę kariery, powinniśmy uwzględnić kilka kryteriów. Najważniejszym z nich jest satysfakcja z pracy. Bez niej prędzej czy później doświadczymy wypalenia zawodowego. Nawet najlepiej płatny zawód nie przyniesie nam świetlanej przyszłości, jeśli jego zdobycie odbędzie się kosztem zbyt wielu wyrzeczeń, a pełnione obowiązki zaczną odbijać się na zdrowiu psychicznym. Dlatego warto dokładnie przemyśleć to, na ile pasuje do nas wymarzone stanowisko, a także – w jakiej roli będziemy w stanie się spełniać.
Niestety często zdarza się, że kandydaci na studia wybierają kierunki związane z ich marzeniami, a sytuacja na rynku weryfikuje ich oczekiwania. Przykładowo, osoby po ASP często zostają grafikami komputerowymi, a absolwenci studiów psychologicznych próbują swoich sił w innych branżach, niezwiązanych z wykształceniem. Drugą grupę osób, które dokonały nietrafionych wyborów, stanowią ludzie, którzy przy wyborze studiów kierują się wyłącznie względami finansowymi. Dlatego już na etapie wyboru przyszłego kierunku warto zrobić wnikliwy research i sprawdzić, jakie perspektywy zatrudnienia, zarobków, ale i realizacji pasji będziemy mieć w przyszłości. Zdobycie takiej wiedzy może wpłynąć na przemyślenie swojej decyzji i poszukanie innej ścieżki rozwoju. Zwłaszcza, że obecnie wiele kierunków łączy ze sobą różne dyscypliny, również te ścisłe z humanistycznymi.
Aby lepiej sprecyzować swoje predyspozycje zawodowe, warto zrobić jeden z profesjonalnych testów osobowości. Eksperci często polecają Test Gallupa, ale w jego przypadku trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Inne testy, które warto wziąć pod uwagę, to High5 Test, 16 Personalities czy DISC Personality Test.
Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy spodoba nam się dana branża, jest odbycie stażu lub praktyk. Wielu pracodawców oferuje studentom ostatnich kierunków specjalne programy stażowe. W ich trakcie nie tylko można pogłębić wiedzę z danego obszaru, ale przede wszystkim – uczyć się od bardziej doświadczonych osób. Po kilku miesiącach współpracy stażysta może zostać rzucony na głęboką wodę i otrzymać propozycję regularnego zatrudnienia.
Warto także udzielać się w społeczności związanej z daną branżą. Na Slacku, LinkedIn czy Facebooku można znaleźć wiele grup tematycznych, których członkowie wymieniają się posiadają wiedzą, dają sobie feedback i chętnie udzielają odpowiedzi na zadawane na forum pytania. W grupie tematycznej można prosić o rady, sugestie dotyczące szkoleń czy krytykę efektów swojej pracy. Udzielając się w takich grupach, zwiększamy swoją szansę na bycie zapamiętanym przez potencjalnego pracodawcę lub rekrutera.
Praca
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Pogrzeb Jadwigi Barańskiej w USA. Poruszające sceny na cmentarzu | ZDJĘCIA
- Gojdź ocenił nową twarz Edyty Górniak. Wali prosto z mostu: "Niech zmieni lekarza!"
- Na górze paryski szyk, a na dole… Nie uwierzycie w to, jak Iza Kuna wyszła na ulicę!
- Lidia Popiel wyjawia sekret o Bogusławie Lindzie. Tak naprawdę wygląda ich związek