Nie uwierzysz, za co płacą pracodawcy. Na liście są: szczepienia na COVID-19 i urlop na menstruację

Anna Bartosiewicz
Opracowanie:
Za co można dostać ekstra środki od pracodawcy? Które firmy w Polsce oferują pracownikom wyjątkowe wsparcie, a jak jest za granicą?  Oto wybór 10 nietypowych benefitów pracowniczych.
Za co można dostać ekstra środki od pracodawcy? Które firmy w Polsce oferują pracownikom wyjątkowe wsparcie, a jak jest za granicą? Oto wybór 10 nietypowych benefitów pracowniczych. Dmitry Vechorko/ Unsplash.com
Na jakie korzyści może liczyć pracownik podczas pandemii? Które benefity są najbardziej kontrowersyjne? Przedstawiamy listę 10 nietypowych pomysłów na poprawę sytuacji pracownika. Wszystkie doczekały się realizacji.

Ze względu na wysokie koszty rekrutacji większości pracodawców zależy na zatrzymaniu pracownika. W osoby przyjęte do pracy inwestują zwłaszcza przedsiębiorstwa zatrudniające wykwalifikowanych pracowników lub posiadające zakłady w miejscach z utrudnionym dojazdem. Na lojalność pracownika trzeba jednak zapracować. Dlatego niektóre firmy starają się wyróżnić na tle konkurencji i zaoferować osobom zatrudnionym coś, czego nie da im nikt inny.

Urlop menstruacyjny

Ciekawy przykład benefitu pracowniczego stanowi urlop menstruacyjny, czyli urlop na czas menstruacji. Naturalnie, mogą korzystać z niego wyłącznie kobiety. W Polsce na takie rozwiązanie zdecydowała się firma PLNY LALA, sprzedawca odzieży. Jesienią 2020 r. umożliwiła ona kobietom, które cierpią z powodu bólu menstruacyjnego, wzięcie na ten czas wolnego. Na podobny krok zdecydował się także Zomato. Indyjski gigant odzieżowy oferuje swoim pracownicom 10 dodatkowych dni urlopu w ciągu roku na czas menstruacji. Urlop menstruacyjny wprowadziło także krakowskie SPA Verde.

Urlop menstruacyjny w Europie

W Europie w żadnym kraju kobiety nie mają zagwarantowanego prawa do płatnego urlopu menstruacyjnego. W 2017 r. propozycja wprowadzenia takiego urlopu pojawiła się we włoskim parlamencie. Pomysł ten wywołał żywą debatę publiczną, ale przepisy nigdy nie weszły w życie. Prawo do urlopu menstruacyjnego mają natomiast mieszkanki niektórych państw w Azji i Afryce.

Urlop menstruacyjny w Azji

Urlop menstruacyjny na świecie ma długą historię. W Japonii pracownice zyskały do niego prawo już w 1947 roku. Na Tajwanie kobietom przysługują trzy dni płatnego urlopu menstruacyjnego w ciągu roku (dni te nie liczą się do wymiaru urlopu), w Indonezji aż trzy dni miesięcznie, a w Korei Południowej za niewykorzystany urlop menstruacyjny osobom zatrudnionym przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Dopłaty do szczepień

Podczas pandemii ważną kwestię odgrywają szczepienia na COVID-19. Zaszczepienie pracowników leży w interesie pracodawców, ponieważ pozwala ono uniknąć sytuacji, w której osoby zatrudnione przebywają na zwolnieniach lekarskich. Nadal jednak wiele osób sceptycznie odnosi się do kwestii szczepień. Dlatego jeden z pracodawców zdecydował się wprowadzić zachęty finansowe dla pracowników. Każda spośród ok. 6 tys. osób zatrudnionych przez Maspex może liczyć na dodatkowe 500 zł, jeżeli zaszczepi się na COVID-19. Premia przysługuje zarówno osobom korzystającym ze szczepień w zakładach pracy, jak i dla pracowników, którzy zaszczepili się gdzie indziej.

Standardem stały się karty sportowe, prywatna opieka medyczna, a w pandemii - również praca zdalna. Pracownicy potrzebują jednak czegoś więcej, ponieważ zmiany związane z COVID-19 wpłynęły znacznie na ich sytuację życiową. Prowadzone niezależnie badania wykazały, że w trakcie pandemii wzrósł poziom stresu członków społeczeństwa. Pracujący ludzie martwią się m.in. o źródło utrzymania i zdrowie swoje oraz najbliższych. Ponadto wiele gorzej usytuowanych osób, które nie posiadały oszczędności, wpadło w tarapaty finansowe. Pracownicy chętnie przyjęliby dodatkowe wsparcie w pandemii, chociażby w postaci ułatwionego dostępu do szczepień, opieki medycznej czy pomocy psychologicznej. Aby lepiej sprostać tym oczekiwaniom, pracodawcy powinni lepiej wsłuchać się w potrzeby swoich pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

My last pay check was $9500 working 12 hours a week online. My sisters friend has been averaging 15k for months now and she works about 20 hours a week.CXsd I can't believe how easy it was once I tried it out.

This is what I do......______P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet