Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który ma zostać przyjęty w drugiej połowie 2022 roku, zakłada wiele zmian. Trzeba będzie uzasadnić wypowiedzenie umowy na czas określony, urlopy rodzicielskie mają zostać wydłużone, zapowiada się też 5-dniowy urlop opiekuńczy i 2-dniowe zwolnienie od pracy w nagłych wypadkach.
Zmiany wynikają z konieczności dostosowania przepisów do unijnego prawodawstwa. Komisja Europejska zarzuciła Polsce nierówne traktowanie osób zatrudnionych czasowo i na stałe – poinformował rząd.
Co się zmieni w Kodeksie pracy w 2022 roku?
Unijna dyrektywa work-life balance zakłada ułatwienie kobietom szybszego powrotu do pracy po urodzeniu dziecka. Jak tego dokonać? Poprzez elastyczne formy świadczenia pracy i zachęcanie mężczyzn do korzystania z ich rodzicielskich uprawnień. Ojcowie będą mogli korzystać z dni wolnych do opieki nad dzieckiem i urlop ten będzie niezależny od urlopu matek, nawet jeśli będą korzystać z prawa do rocznego urlopu po urodzeniu dziecka.
To nie koniec dodatkowych dni wolnych. Konkretnie – płatny urlop rodzicielski zostanie wydłużony o 2 miesiące. Zrzeszone kraje muszą wprowadzić zmiany do sierpnia 2022 roku.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” nowe przepisy mają być bardziej korzystne dla pracowników niż pracodawców. - Z projektu nowelizacji kodeksu pracy, opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu wynika, że zatrudnieni mogą liczyć na dodatkowe dni wolne od pracy – podaje dziennik.
Urlop opiekuńczy i dodatkowe dni wolne
Do tego dochodzi też 5 dni urlopu opiekuńczego, do wykorzystania na opiekę nad niesamodzielnymi członkami rodziny, nie muszą to być dzieci, urlop będzie można wykorzystać do opieki nad np. dziadkami.
Kolejne urlopy, to dwa dni na nagłe wypadki lub chorobę. W takim przypadku pracownik otrzyma połowę wynagrodzenia. Niektóre instytucje wprowadzają również dzień wolny z powodu przyjęcia szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ma to umożliwić pracownikowi "dojście do siebie" .