L4 na dziecko: ile jest płatne, do jakiego wieku i jak je uzyskać? Sprawdź najważniejsze informacje o zwolnieniu lekarskim na dziecko

Magdalena Konczal
Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko. Jak go uzyskać?
Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko. Jak go uzyskać? freepik/ peoplecreations
Jesień i zima to czas sezonowych infekcji. Chorują wówczas dorośli, ale także najmłodsi. W związku z tym rodzice często muszą korzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko. Komu ono przysługuje? Jak je uzyskać? I ile pieniędzy otrzymuje się z zasiłku opiekuńczego na chore dziecko? Sprawdź wszystkie najważniejsze informacje dotyczące L4 na dziecko.

Spis treści

L4 na dziecko – to musisz wiedzieć

Rodzice, których syn lub córka zachoruje, mogą skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko. Wówczas dorosły zyskuje dodatkowe dni wolne od pracy, które przeznacza na zajmowanie się chorym. Sporo osób zastanawia się, ile jest dni opieki na chore dziecko, jak L4 na dziecko i kto dokładnie może z niego korzystać. Odpowiedzi na te wątpliwości zamieszczamy poniżej.

Dla kogo L4 na dziecko?

Zwolnienie lekarskie na dziecko przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. Nie mogą oni jednak sprawować opieki jednocześnie. Warto też dodać, że L4 w takim przypadku może być wystawione na dziecko własne, przysposobione lub przejęte na wychowanie, a także na dziecko współmałżonka. Rodzic, który jest objęty ubezpieczeniem chorobowym ma w takim przypadku prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego.

Prawo do zasiłku przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka. Ale zasiłek dostanie tylko jeden z rodziców – ten, który złoży wniosek – czytamy na stronie rządowej.

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie na dziecko?

Rodzic zwolnienie lekarskie na dziecko może otrzymać w trakcie wizyty u lekarza. Chcąc otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy jednak spełnić następujące warunki: podlegać ubezpieczeniu chorobowemu oraz w gospodarstwie domowym nie ma innej osoby, która mogłaby zająć się dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko. Te dokumenty musisz złożyć

Ubezpieczony powinien przekazać samodzielnie do ZUS-u lub złożyć u pracodawcy wniosek Z-15a, w którym wskazuje:

  • okres, za jaki będzie ubiegał się o zasiłek;
  • dane dziecka, nad którym będzie sprawowana opieka;
  • oświadczenia: czy są członkowie rodziny, którzy mogą sprawować opiekę nad dzieckiem;
  • czy wnioskodawca pracuje w systemie pracy zmianowej; czy w razie opieki nad dzieckiem powyżej 14. roku życia wnioskodawca pozostaje z nim w jednym gospodarstwie;
  • czy wnioskodawca zmienił płatnika składek w ciągu roku;
  • dane drugiego rodzica lub małżonka, jeśli nie jest on rodzicem;
  • dane innego członka rodziny, który otrzymał zasiłek z tytułu opieki nad dzieckiem, na które ubiega się o świadczenie.

Wniosek Z-15a należy złożyć u swojego płatnika składek jak najszybciej.

L4 na dziecko: ile jest płatne?

Rodzic, który zdecyduje się na skorzystanie z zasiłku opiekuńczego na dziecko, otrzymuje zasadniczo 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie ZUS-u.

Ile przysługuje dni opieki na chore dziecko?

Długość zwolnienia zależy od wieku dziecka:

  • 60 dni w roku – przysługuje rodzicom, którzy mają pod opieką dzieci w wieku poniżej 14 lat;
  • 14 dni w roku – gdy dzieci mają powyżej 14 lat;
  • 30 dni w roku – gdy mowa o dzieciach niepełnosprawnych.

Zwolnienie lekarskie na dziecko a urlop wypoczynkowy

W niektórych sytuacjach zwolnienie lekarskie na dziecko rodzice otrzymują, gdy przebywają na urlopie wypoczynkowym. W takiej sytuacji urlop nie jest przerywany, a zasiłek nie jest przyznawany, ponieważ rodzic może zapewnić dziecku w tym czasie opiekę. Otrzymuje też pełne wynagrodzenie, czyli takie, które obowiązuje na urlopie wypoczynkowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet