Karta Dużej Rodziny. Sprawdź, komu przysługuje, jakie obowiązują zniżki i gdzie złożyć wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny

Magdalena Konczal
Zniżki, wnioski i przyznawanie Karty Dużej Rodziny.
Zniżki, wnioski i przyznawanie Karty Dużej Rodziny. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodziców, którzy mają troje lub więcej dzieci. Można korzystać z niej zarówno w instytucjach, jak i firmach prywatnych. Dowiedz się, dla kogo jest Karta Dużej Rodziny, na jakie zniżki mogą liczyć osoby posiadające taką kartę i gdzie złożyć wniosek o jej wydanie.

Spis treści

Karta Dużej Rodziny. Dla kogo system zniżek i uprawnień?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzinom wielodzietnym (posiadającym troje i więcej dzieci). Jej posiadacze mogą korzystać ze specjalnych zniżek, dotyczących m.in. oferty kulturalnej, rekreacyjnej i transportowej.

W ustawie z dnia 5 grudnia 2014 roku zaznaczono, komu przysługuje Karta Dużej Rodziny. Są to:

  • rodzice oraz małżonkowie rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci bez względu na ich wiek;
  • dzieci w wieku do 18. roku życia;
  • dzieci w wieku do 25. roku życia (jeśli uczą się w szkole lub w szkole wyższej);
  • wszystkie dzieci (bez ograniczeń wiekowych), jeśli legitymują się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.

Karta Dużej Rodziny przysługuje jednak dzieciom, w momencie gdy w rodzinie jest co najmniej troje dzieci spełniających powyższe warunki.

Sprawdź najważniejsze informacje o Karcie Dużej Rodziny:

– Należy pamiętać, że prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny nie przysługuje rodzicowi, którego sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub któremu sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, chyba że sąd nie pozbawił go władzy rodzicielskiej lub jej nie ograniczył przez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej w stosunku do co najmniej trojga dzieci, prawo to nie przysługuje również rodzicowi zastępczemu lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka, w przypadku gdy sąd orzekł o odebraniu im dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie pieczy zastępczej – czytamy w komunikacie MRiPS.

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje członkowi rodziny wielodzietnej, który jest osobą posiadającą obywatelstwo polskie, mającą miejsce zamieszkania na terytorium RP, a także:

  • cudzoziemcem mającym miejsce zamieszkania na terytorium RP na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielony w związku ze specjalnymi okolicznościami
  • mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom jego rodziny.

Karta Dużej Rodziny. Jakie zniżki przysługują posiadaczom?

Posiadaczy Karty Dużej rodziny mogą liczyć na dwa rodzaje zniżek. Pierwsze z nich to zniżki ustawowe, do których zaliczamy te na przejazdy kolejowe, wyrobienie paszportu, a także bezpłatne wejścia do parków narodowych na terenie Polski.

Ile dokładnie wynoszą zniżki posiadaczy Karty Dużej Rodziny?

  • 37 proc. na bilety jednorazowe i 49 proc. na bilety miesięczne – w przypadku matki, ojca, macochy lub ojczyma;
  • 50 proc. ulgi opłaty za paszport – w przypadku matki, ojca, macochy lub ojczyma;
  • 75 proc. ulgi opłaty za paszport – w przypadku dziecka;
  • Bezpłatny wstęp do parków narodowych;
  • gwarancja stałej ceny zużycia energii elektrycznej na obecnym poziomie (stosowanie cen z roku 2022) – do 3 MWh zużycia rocznego.

Oprócz ulg ustawowych przyznawane są także zniżki nieustawowe na Kartę Dużej Rodziny. Warto zapoznać się z mapą zniżek KDR, która zamieszczona jest na portalu EMP@TIA.

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny. Gdzie i jak go złożyć?

Wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny można pobrać na stronie MRiPS. Należy go wypełnić, a następnie złożyć do odpowiedniej instytucji (gminy odpowiadająca miejscu zamieszkania – ich wykaz znajduje się w dokumencie: dane do urzędów). Warto zaznaczyć, że wniosek można złożyć także elektronicznie, za pośrednictwem portalu EMP@TIA.

Kto może złożyć wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny? Każdy pełnoletni członek rodziny.

– Jeśli któryś z członków rodziny mieszka w innej gminie, wniosek złóż dodatkowo w jego gminie, wymieniając wszystkich członków rodziny, ale zaznaczając „nie wnoszę o przyznanie Karty Dużej Rodziny” – informuje MRiPS.

Czas oczekiwania na przyznanie Karty Dużej Rodziny to ok. 30 dni. Usługa ta jest bezpłatna, chyba że dana osoba chce, by przyznany jej był duplikat karty (wówczas opłata wynosi 13 zł) lub domówienie tradycyjnej formy karty (10 zł).

Szczegółowe informacje na temat Karty Dużej Rodziny i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tarina Sabrina
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, ( a61i) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

Visit This Website ══════► W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet