Jeżeli odczuwasz permanentne przemęczenie i masz stresującą, niesatysfakcjonującą pracę, istnieje ryzyko, że doświadczasz wypalenia zawodowego. Zdiagnozowanie jego syndromów nie jest łatwe. Na szczęście możesz wprowadzić zmiany, które pomogą ci uporać się z problemem. Zobacz, jakie.
Znajdź czas na odpoczynek
Ponad 80% pracowników biurowych odczuwa stres w pracy, z czego jedna osoba na cztery pracuje w permanentnym stresie. Tym bardziej nie należy bagatelizować potrzeby odpoczynku. Aby w pełni ją zaspokoić, każdego dnia wygospodaruj minimum pół godziny dla siebie. Nie rozpraszaj się w tym czasie elektroniką, a zwłaszcza smartfonem i internetem.
Zainwestuj w rozwój
Jeżeli możesz, poszukaj konferencji ze swojej branży i poproś szefa o możliwość uczestnictwa w wydarzeniu lub weź udział w kursie, który pomoże ci poszerzyć posiadaną wiedzę. Może twój pracodawca oferuje pakiet szkoleń dla chętnych? A może warto zaproponować mu udział w ciekawym projekcie?
Zaangażuj się w działania z zakresu CSR
Wiele dużych firm podejmuje różnego rodzaju działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Są to przedsięwzięcia dla tzw. idei, które pozwalają realizować ważne cele i spełniać się społecznie.
Czy twój pracodawca umożliwia zaangażowanie się w wolontariat? Jeżeli nie, może warto zebrać grupę, która będzie chciała pomagać innym, np. poprzez zbiórkę niepotrzebnych rzeczy? Taka działalność pozwoli ci zaspokoić potrzebę przynależności, która znajduje się pośrodku piramidy Abrahama Maslowa. Jednocześnie współpraca z ludźmi, których znasz na co dzień, może stać się źródłem radości, której brakuje ci w pracy.