Wyznaczaj priorytety
Każda pracująca mama wie, jak ważną rzeczą jest To-Do list, czyli lista rzeczy do zrobienia. Nie wystarczy jednak wypisać w punktach 20 zadań. Warto ułożyć je według hierarchii ważności.
Aby ułatwić sobie planowanie dnia, przy każdym zdaniu można wypisać zasoby, które są niezbędne do jego realizacji oraz osoby potrzebne do jego wykonania.
Warto wybrać 3-4 zadania, które chce się zrealizować danego dnia, aby zająć się nimi w pierwszej kolejności. Dzięki dokonaniu takiego wyboru łatwiej jest cieszyć się z tzw. małych kroczków.
Planuj z wyprzedzeniem
Wiele pracujących matek wskazuje, że ich kluczem do sukcesu jest dobra organizacja pracy. Warto korzystać z plannerów, kalendarzy (np. firmy Google), post-itów, checklist oraz wszelkich pomocy, dzięki którym będziemy w stanie efektywniej wykorzystać nadchodzący dzień.
Bardzo ważną rolę w planowaniu z wyprzedzeniem nadchodzącego tygodnia czy kolejnego dnia pracy odgrywa systematyczność. Pracownica, która wybierze konkretne narzędzia, powinna posługiwać się nimi regularnie, najchętniej kilka razy w ciągu dnia.
Zadbaj o czas dla siebie
Badania wykazały, że pracującym matkom trudniej jest zadbać o relaks po pracy. Wynika to w dużej mierze z poczucia obowiązku – starają się być dobrymi pracownicami i wspierającymi rodzicami, przez co nieraz trudno jest im powiedzieć „stop”. Dlatego tak ważne jest, aby ćwiczyć asertywność, np. nie brać na siebie zbyt wielu obowiązków w pracy.
Pracująca mama powinna również nauczyć się odpuszczać od czasu do czasu porządki czy inne obowiązki, które mogą poczekać, aby wygospodarować czas dla siebie.
Nie warto całego wolnego czasu poświęcać dzieciom. Regularne sesje jogi czy wypady do kina pozwolą na relaks, a odprężeni pracownicy to produktywni pracownicy. Wygospodarowanie wolnego czasu może ułatwić znalezienie żłobka czy przedszkola w dogodnej lokalizacji, albo zapisanie się na zajęcia dodatkowe w tym samym czasie, co dziecko.
Nie należy również stronić od spotkań towarzyskich. Warto zapraszać znajomych, nawet gdy ma się bałagan w mieszkaniu, odwiedzać przyjazne dla dzieci kawiarnie i restauracje, a nawet – chodzić do muzeów czy urzędów z dzieckiem w chuście. Obycie z różnymi typami sytuacji z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój malucha.