10 sprytnych sposobów na łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym

AB
Łącznie roli matki i pracownicy nie jest proste. Wiele kobiet boi się zmierzyć z tym wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dać sobie radę w życiu prywatnym i zawodowym!
Łącznie roli matki i pracownicy nie jest proste. Wiele kobiet boi się zmierzyć z tym wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dać sobie radę w życiu prywatnym i zawodowym! Margaret Hilda Thatcher
Urodzenie dziecka zawsze stanowi wyzwanie dla pracującej kobiety. Kiedy maluch podrośnie, pojawia się pytanie, jak połączyć jego wychowywanie z pracą. Przestrzegaj tych zasad, a będziecie ci łatwiej być dobrą mamą i efektywną pracownicą.

Łączenie macierzyństwa z pracą stanowi nie lada wyzwanie, zwłaszcza w czasie pandemii, gdy wiele matek stanęło przed koniecznością pracy z domu. Dzieci potrafią być bardzo absorbujące – hałasują, domagają się uwagi i nie rozumieją, że mama musi pracować. Postanowiliśmy sprawdzić, jak można łączyć życie zawodowe z wychowywaniem dzieci.

Polacy bardzo cenią życie rodzinne. Tylko co czwarta osoba z ponad 1000-osobowej grupy badanych (23 proc.) przełożyła na później plany związane z macierzyństwem, aby kontynuować karierę – wynika z raportu „Kariera czy rodzina? Badanie wyborów Polaków 2020”. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) zrezygnowała z życia zawodowego, aby poświęcić się wychowywaniu dziecka, przy czym kobiet, które podjęły taką decyzję, było o 10 proc. więcej niż mężczyzn. Ponadto co trzecia osoba zrezygnowała z kariery, żeby mieć dziecko (33 proc.).

To, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa rodzina, potwierdzają dane CBOS. Aż 80 proc. Polaków zadeklarowało, że szczęście rodzinne stanowi dla nich najwyższą wartość. Tylko 36 proc. osób widzi powiązanie między satysfakcją a życiem zawodowym. Mimo to praca jest niezbędna, aby utrzymać siebie i rodzinę. Pojawia się pytania, jak ją zorganizować, aby nie cierpieli najmłodsi.

Karolina Bury, wiceprezeska Fundacji Rodzic w mieście uważa, że aktywność zawodowa kobiet mogłaby wzrosnąć  dzięki „organizacji stanowisk pracy w sposób ułatwiający  łączenie ról”. Dlatego warto zapytać przełożonego o możliwość dopasowania godzin pracy do planu dnia reszty członków rodziny. Przykładowo, można rozbić dzień pracy na dwie części, rozpoczynając go wcześnie rano, robiąc przerwę w ciągu dnia i wracając do obowiązków zawodowych po południu.

Dla wielu niepracujących zawodowo kobiet prawdziwe wyzwanie stanowi powrót do pracy po urlopie macierzyńskim. Aż 94,4 proc. osób z tej grupy chce powrócić na rynek pracy - wskazują autorzy raportu „Macierzyństwo a aktywność zawodowa", ale 69,4 proc. matek boi się braku możliwości łączenia opieki nad dzieckiem z pracą. Z kolei 51,7 proc. badanych wskazuje na trudności logistyczne.

Pewnym wyjściem z sytuacji może być poszukanie w internecie rodziców, którzy mają dzieci w podobnym wieku co nasze i są z okolicy. Zadanie mogą ułatwić grupy tematyczne poszczególnych dzielnic na Facebooku czy grupy zrzeszające matki. Jeżeli uda się nawiązać relację z rodziną, która mieszka w sąsiedztwie, rodzice będą mogli powierzać sobie nawzajem dzieci pod opiekę. Dzięki temu każde z nich będzie w stanie wygospodarować więcej czasu dla siebie. O pomoc w opiece nad dziećmi warto także poprosić członków rodziny. Wielką podporą dla pracujących rodziców bywają pracujący emeryci i renciści.

Nie bez znaczenia pozostaje także podział obowiązków domowych. Wiele kobiet czuje się przeciążonych koniecznością dbania o czystość w mieszkaniu i zajmowania się dziećmi. Łączenie pracy z macierzyństwem może ułatwić partycypowanie wszystkich domowników w sprzątaniu. Warto porozmawiać z najbliższymi o planie działania i zapytać ich, które części domowych porządków przychodzą im najłatwiej. Na tej podstawie można ustalić, za jakie czynności będą odpowiedzialne poszczególne osoby.

Usiądź wygodnie przy biurku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 10 sprytnych sposobów na łączenie macierzyństwa z życiem zawodowym - Strefa Biznesu

Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet