Czy praca we własnej firmie utrudnia macierzyństwo? Okazuje się, że niekoniecznie

Michał Karcz
Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania
Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką
Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przeprowadziła ankietę wśród Polek, pytając między innymi o to, jak oceniają rynek pracy w czasie macierzyństwa. Zdaniem respondentek prowadzenie własnej firmy i wychowywanie dziecka jest w zupełności możliwe.

Według danych ZUS w Polsce z urlopu rodzicielskiego korzysta tylko 1% mężczyzn. Pokazuje to jednoznacznie, że to głównie kobiety muszą zrezygnować kariery zawodowej, by zajmować się dzieckiem. Z tego powodu rząd rozpoczął pracę nad zmianą w kodeksie pracy. Jednym z założeń jest wprowadzenie dodatkowo dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego.

Kobiety wolą pracować zdalnie? Jest wynik badania

Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką przeprowadziła ankietę "Bizneswoman Roku: Przedsiębiorczość Polek a życie rodzinne” wśród Polek, by sprawdzić, jak one oceniają rynek pracy kobiet w Polsce.

Z badania wynika, że ponad 44% kobiet uważa, że prowadzenie własnej firmy wpływa pozytywnie na ich życie rodzinne, zwłaszcza w okresie macierzyństwa. Argumentują to tym, że własna działalność daje im większą elastyczność dysponowania czasem. Przeciwnego zdania jest natomiast ok. 31% ankietowanych.

W porównaniu z poprzednim rokiem proporcje te zamieniły się. Wówczas to 39% kobiet uważało, że prowadzenie własnej firmy jest utrudnieniem, a na "tak" było ich 20%.

Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania
Kobiety wolą pracować zdalnie. Tak wynika z badania Fundacja Sukcesu Pisanego Szminką

Podczas badania poproszono również o opinię kobiety przebywające na urlopie macierzyńskim. Zapytano, czy planują one pozostać w tej samej branży po powrocie do pracy, czy też zdecydują się na zmianę, a także - czy wrócą do pracy w tym samym wymiarze godzinowym.

Z badania wynika, że ok. 30% kobiet planuje zmienić pracodawcę po powrocie. Na pozostanie w tym samym miejscu wskazuje ok. 20% pytanych. Na powrót do pracy w zmniejszonym wymiarze godzinowym decyduje się 11% kobiet.

Co istotne, po powrocie z urlopu macierzyńskiego 8.5% Pań chce założyć własną firmę.

Zmiany w kodeksie pracy

Przez pandemię koronawirusa, wiele miejsc pracy zdecydowało się przejść na system zdalny lub hybrydowy. Zmiany w funkcjonowaniu przedsiębiorstw zostaną z nami na dłużej. W ankiecie zdecydowana większość kobiet (aż 60%) stwierdziła, że praca zdalna jest ogromnym ułatwieniem. Niecałe 20% pytanych uznało, że praca w taki sposób koliduje z ich domowymi obowiązkami.

Problemy rynku nieruchomości? Deweloperzy sprzedają mniej mieszkań

Problemy rynku nieruchomości? Deweloperzy sprzedają mniej mieszkań

Spadek sprzedaży mieszkań jest faktem, który potwierdzają wyniki deweloperów i analizy analityków. Jest też pełna zgoda, że główną przyczyną zastoju na rynku nowych mieszkań jest inflacja, drogie kred...

Zmiany w prawie mają dać kobietom większą elastyczność w pracy. Obecnie to one, w większości przypadków, po narodzinach dziecka decydują się na pozostanie w domu, przekładając to nad swoją karierę zawodową.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na przełomie października i listopada 2022 r. W badaniu wzięło udział 1145 przedsiębiorczyń i dorosłych kobiet.

CZYTAJ TAKŻE: Ogromne zmiany w Kodeksie pracy: praca zdalna na żądanie zwrot za wywóz śmieci, ekwiwalent za inne koszty. Jakie jeszcze zmiany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Macierzyństwo i pracę dość trudno pogodzić ale wszystko jest możliwe. Ja miałam dużą pomoc męza oraz przydatne sprzęty jak robot kuchenny, roombę, czy zmywarkę. Jakoś dałam radę ze wszystkim. Teraz synek chodzi do żłobka więc jest łatwiej
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet