Łącznie roli matki i pracownicy nie jest proste. Wiele kobiet boi się zmierzyć z tym wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, żeby dać sobie radę w życiu prywatnym i zawodowym!
Pozwól sobie na obecność „tu i teraz”
Bolączką wielu pracowników, zwłaszcza biurowych, jest przeglądanie mediów społecznościowych, np. Facebooka, w godzinach pracy. Nie jest to dobra praktyka. Eksperci zalecają, aby na sprawdzanie osobistych rzeczy przeznaczyć przerwy na kawę, natomiast podczas pracy – skoncentrować się na zadaniach do wykonania.
Uważny pracownik, którego nie rozpraszają inne bodźce, jest bardziej efektywny. Powinni pamiętać o tym rodzice pracujący zdalnie. Rezygnując ze skrolowania i przeglądania internetu, są oni w stanie wcześniej skończyć pracę i zyskać dodatkowy czas, który mogą spędzić z rodziną.
Podobnie, spędzając czas z dzieckiem, dobrze jest być w stanie poświęcić mu 100% swojej uwagi. Pozwoli to zbudować lepsze relacje. Matka, która usiłuje opiekować się córką i robić w tym samym czasie coś na laptopie, będzie miała większe trudności z wychowaniem małej.
Pilnuj podziału obowiązków
Umiejętne łączenie pracy z życiem zawodowym stanowi w dużej mierze kwestię dobrej organizacji i podziału obowiązków w domu. Przykładowo, jeden z rodziców może odprowadzać dzieci rano do szkoły czy przedszkola, a drugi – odbierać je. Podobnie, warto na zmianę czuwać przy dziecku, które budzi się w nocy, tak aby każdy z rodziców mógł się wyspać. Wprowadzenie wymiennych, „nocnych wart”, ma również inną zaletę – daje partnerom poczucie sprawiedliwości.
Dobrą praktyką jest również łączenie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego z ojcem. Chociaż tylko niewielka część Polek wybiera takie rozwiązanie, to warto je rozważyć, aby zyskać większą niezależność.
Zapewnij sobie odpowiednie warunki do pracy
Wiele świeżo upieczonych mam pracuje zdalnie. To może być prawdziwe wyzwanie. Nie dość, że od pracy odrywa je dziecko, to wiele dodatkowych rozpraszaczy kryje się w internecie.
W koncentracji może pomóc praca w trybie offline. Można wyznaczyć sobie pory na sprawdzanie skrzynki pocztowej, np. kiedy dziecko śpi.
Ważne jest również to, aby wygospodarować własną przestrzeń do pracy, niekoniecznie łóżko.