100 lat mundurków szkolnych
Mundurki szkolne funkcjonują w polskich szkołach od dawna. Jeszcze w latach 70. były strojem obowiązkowym, współcześnie są elementem obecnym tylko w niektórych szkołach. Gdzie można je spotkać najczęściej?
- w szkołach prywatnych
- w szkołach społecznych
- w szkołach z internatem
- w szkołach katolickich
- w szkołach Montessori
Wygląd mundurka ewoluował w kolejnych dekadach. Po II Wojnie Światowej mundurki zamieniły się w fartuszki i garnitury, by w latach 80. zniknąć wreszcie z obowiązkowego repertuaru. Do pomysłu reaktywacji mundurków powrócił w 2006 roku Roman Giertych. Minister w przemówieniu z dnia 1 września 2006 roku apelował:
Serdecznie zachęcam dyrektorów do wprowadzania jednolitego stroju dla uczniów. Mundurki szkolne nie tylko zwiększą bezpieczeństwo w szkołach i wprowadzą ład w ubiorze, ale jestem pewien, że staną się piękną tradycją i dumą każdego ucznia.
Znowelizowana ustawa o systemie oświaty z 11 kwietnia 2007 głosiła, że w podstawówkach i gimnazjach ma obowiązywać "jednolity strój". W szkołach ponadgimnazjalnych to dyrektor decydował o wprowadzeniu mundurków. Jak to wyglądało w praktyce? Przez to, że wygląd mundurka był ustalany lokalnie, zapanowała duża różnorodność w kwestii obowiązkowego ubioru. Niektóre szkoły, aby spełnić ustawowy wymóg, jako mundurek traktowały jedynie kamizelkę lub koszulkę w konkretnym kolorze.
Nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca 2008 o systemie oświaty ponownie zniosła obowiązkowe mundurki, pozostawiając swobodę decyzji szkolnej społeczności. Jak zmieniały się szkolne uniformy na przestrzeni ostatniego stulecia?
Edukacja
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Cichopek i Kurzajewski chcą żyć jak milionerzy. Zamieszkają w PAŁACU wartym fortunę
- Lekarze zakazali odwiedzania Kozidrak nawet najbliższej rodzinie. Znamy nowe fakty
- Bosacka mówi o swoim nowym ukochanym! Przekazała też radosną nowinę
- Wszyscy zobaczyli rozmiar spodni Maryli! Krawcowa poszerza jej ubrania?