100 lat mundurków szkolnych - jak się zmieniały na przestrzeni lat? Zdjęcia archiwalne

JK
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mundurki szkolne przez niektórych traktowane są jako wyraz prestiżu, inni postrzegają je jako ograniczenie wolności. Dziś to szkoły decydują, czy uczniów obowiązuje wspólny uniform. Coraz chętniej do podobnego rozwiązania skłaniają się placówki prywatne lub te o wyrobionej renomie. Jak było kiedyś? Rola mundurków zmieniała się przez dekady, podobnie jak ich wygląd. Zobaczcie, w jaki sposób ewoluowały w ciągu ostatniego stulecia.

100 lat mundurków szkolnych

Mundurki szkolne funkcjonują w polskich szkołach od dawna. Jeszcze w latach 70. były strojem obowiązkowym, współcześnie są elementem obecnym tylko w niektórych szkołach. Gdzie można je spotkać najczęściej?

  • w szkołach prywatnych
  • w szkołach społecznych
  • w szkołach z internatem
  • w szkołach katolickich
  • w szkołach Montessori

Wygląd mundurka ewoluował w kolejnych dekadach. Po II Wojnie Światowej mundurki zamieniły się w fartuszki i garnitury, by w latach 80. zniknąć wreszcie z obowiązkowego repertuaru. Do pomysłu reaktywacji mundurków powrócił w 2006 roku Roman Giertych. Minister w przemówieniu z dnia 1 września 2006 roku apelował:

Serdecznie zachęcam dyrektorów do wprowadzania jednolitego stroju dla uczniów. Mundurki szkolne nie tylko zwiększą bezpieczeństwo w szkołach i wprowadzą ład w ubiorze, ale jestem pewien, że staną się piękną tradycją i dumą każdego ucznia.

Znowelizowana ustawa o systemie oświaty z 11 kwietnia 2007 głosiła, że w podstawówkach i gimnazjach ma obowiązywać "jednolity strój". W szkołach ponadgimnazjalnych to dyrektor decydował o wprowadzeniu mundurków. Jak to wyglądało w praktyce? Przez to, że wygląd mundurka był ustalany lokalnie, zapanowała duża różnorodność w kwestii obowiązkowego ubioru. Niektóre szkoły, aby spełnić ustawowy wymóg, jako mundurek traktowały jedynie kamizelkę lub koszulkę w konkretnym kolorze.

Nowelizacja ustawy z dnia 13 czerwca 2008 o systemie oświaty ponownie zniosła obowiązkowe mundurki, pozostawiając swobodę decyzji szkolnej społeczności. Jak zmieniały się szkolne uniformy na przestrzeni ostatniego stulecia?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karol
Jak to można za pomocą takich zdjęć ludziom prać mózgi, może tak pokażcie zdjęcia dzieci w mundurkach, ale nie z prywatnych szkół II RP.

Tylko trzy zdjęcia z PRL ? w tym jedno z klasy mundurowej jakiejść szkołoły zawodowej czy technikum. Mundurki w takich branżowych, nosili zawodówkach jak pamiętam nosili tylko przyszli górnicy, kolejarze, stoczniowcy, marynarze. Gdzie mundurki z okresu Giertycha ?

https://www.onet.pl/informacje/krowoderskapl/bieda-ii-rzeczpospolitej-na-fascynujacych-zdjeciach/93eh0hh,30bc1058
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet