"Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca” – tymi słowami arcybiskup Leonardo Sandri poinformował o śmierci papieża Jana Pawła II.
2 kwietnia o godzinie 21.37 świat się na chwilę zatrzymał. Odszedł przywódca Kościoła katolickiego i wielki dyplomata. Wierni pogrążyli się w żałobie. Na placu Świętego Piotra w Watykanie gromadziły się tłumy, chcące pożegnać Ojca Świętego. Polacy organizowali wielotysięczne marsze, które szły ulicami miast. W tym momencie podziały na chwilę przestały istnieć.
Przypominamy postać Karola Wojtyły – papieża Polaka.
Spis treści
Dzieciństwo i wczesna młodość.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, gdzie spędził swoje dzieciństwo i młodość. Po maturze przeprowadził się do Krakowa i tam rozpoczął studia polonistycznie na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwała wojna.
Niezwykłe zachowanie papieża. To pierwszy taki raz w historii
Papież Franciszek obmył nogi 12 pensjonariuszkom zakładu karnego podczas wielkoczwartkowej ceremonii, mającej podkreślać pokorę i służebną rolę księży. Jak podkreślają media, jest to pierwszy raz, kie...
Młody Wojtyła pracował, a w wolnym czasie wraz z przyjacielem założył konspiracyjny Teatr Rapsodyczny, w którym wystawiano dzieła wybitnych polskich klasyków. Pełnił w nim rolę aktora i reżysera.
W 1942 roku wstąpił do seminarium, jednocześnie studiując filozofię. Niedługo po wojnie otrzymał święcenia kapłańskie i wyjechał do Włoch, by kontynuować studia. Po powrocie do Polski sam został wykładowcą. Najpierw w krakowskim Seminarium Duchownym, a następnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
Mając 38 lat został mianowany biskupem tytularnym i tym samym został najmłodszym członkiem Episkopatu Polski. W 1967 r. otrzymał kapelusz kardynalski.
Habemus papam - "Papież z dalekiego kraju"
Data 16 października 1978 r. zapisała się w pamięci wszystkich Polaków. Konklawe wybrało 58-letniego wówczas kard. Karola Wojtyłę na papieża. Był on pierwszym od ponad 450 lat papieżem nie-Włochem, a także jednym z najmłodszych papieży w historii.
George Weigel: Kościół musi być kontrkulturą do współczesnych zagrożeń
To Karol Wojtyła tuż po Soborze Watykańskim II widział zagrożenia dla cywilizacji, wówczas trudne do wyobrażenia - mówi George Weigel, filozof i teolog, biograf św. Jana Pawła II. Na uniwersytecie Ang...
"(...)I oto najprzewielebniejsi kardynałowie powołali nowego Biskupa Rzymu. Wezwali go z dalekiego kraju…dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez wspólnotę w wierze i tradycji chrześcijańskiej(...)" - powiedział Wojtyła do wiernych.
Przybrał imię Jan Paweł II, a podczas swojego pontyfikatu, który trwał 26 lat i był trzecim co do długości w historii papiestwa, pozostawił niezatarty ślad w historii Kościoła katolickiego.
Papież Pielgrzym, jak go nazywano, podczas swoich licznych podróży apostolskich odwiedził ponad 100 krajów, gdzie zyskiwał przychylność i szacunek nie tylko wyznawców wiary katolickiej. Jego głównym przesłaniem był pokój i pojednanie, co w czasach zimnej wojny odegrało ważną rolę.
Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”
Historycy przypisują mu znaczący udział w obaleniu komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Zagorzale wspierał ruchy prodemokratyczne, zwłaszcza w rodzinnej Polsce, gdzie podczas swojej pierwszej pielgrzymki jako papież wypowiedział słowa przyjęte kilkunastominutową owacją.
Rocznica śmierci Jana Pawła II. Miejsca w kraju związane z papieżem Polakiem
Jan Paweł II zapisał się w pamięci nie tylko Polaków, ale także wszystkich wiernych Kościoła katolickiego. Z okazji 19. rocznicy śmierci Jana Pawła II przyjrzeliśmy się miejscom w naszym kraju, które...
„I wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja - Jan Paweł II papież. Wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!” - powiedział na zakończenie homilii, która przeszła do historii.
Obrońca praw człowieka
Jan Paweł był też zdecydowanym obrońcą praw człowieka, bez względu na rasę, religię czy status społeczny. Był również niestrudzenie zaangażowany w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o czym rozprawiał m.in. w swojej encyklice „Laborem exercens”.
W ostatnich latach życia, pomimo pogorszenia się stanu zdrowia na skutek choroby Parkinsona, Jan Paweł II nie rezygnował z aktywności i pełnienia papieskich obowiązków. W dalszym ciągu był postacią inspirującą dla milionów wiernych na całym świecie i stał się symbolem nadziei i siły w trudnych czasach.
Pożegnanie Jana Pawła II. Zamknięta księga
Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia. Do Watykanu przyjechały tysiące wiernych, a uroczystość transmitowano w mediach na całym świecie. Msza, w której udział wzięli przywódcy wielu państw, w tym George W. Bush, czy Bill Clinton, była odprawiana w kilku językach, m.in. w języku polskim.
Podczas uroczystości, strony Księgi Ewangelii leżącej na trumnie zaczął przewracać wiatr. Prawie każdy, kto miał okazję oglądać transmisję z pogrzebu, zapamiętał moment, w którym wiatr ostatecznie podnosi okładkę ewangeliarza i zamyka księgę.
Źródło cytatów: Archidiecezja Krakowska