Amerykańska mennica stawia na wizerunki kobiet. Na jednej z monet jest Maya Angelou

Anna Bartosiewicz
Maya Angelou recytująca swój wiersz, „On the Pulse of Morning” podczas inauguracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, Billa Clintona, 20 stycznia 1993
Maya Angelou recytująca swój wiersz, „On the Pulse of Morning” podczas inauguracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, Billa Clintona, 20 stycznia 1993 William J. Clinton Presidential Library / domena publiczna
Po raz pierwszy w historii mieszkańcy Stanów Zjednoczonych mogą płacić monetą z wizerunkiem czarnoskórej kobiety. W najbliższych latach amerykańska mennica wyda kolejne pieniądze z podobiznami kobiet.

Monety z podobiznami wybitnych kobiet w USA

W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się czteroletni program, w ramach którego mennica będzie wydawać monety z wizerunkami wybitnych Amerykanek. Cykl rozpoczął się od produkcji monety z podobizną Mayi Angelou – poetki, pisarki i aktywistki odznaczonej Narodowym Medalem Sztuk i Prezydenckim Medalem Wolności.

W ramach programu ukażą się także monety z Sally Ride – pierwszą astronautką z USA, która odbyła podróż kosmiczną, Anną May Wong – pierwszą chińsko-amerykańską aktorką, która odniosła sukces w Hollywood, Cherokee Nation Wilmą Mankiller – pierwszą kobietą przywódczynią Narodu Czirokezów (jednego z plemion Indian Ameryki Północnej) oraz z Niną Otero-Warren – edukatorką, polityczką i jedną z najważniejszych sufrażystek działających na terenie dzisiejszego Nowego Meksyku.

- Za każdym razem, gdy zmieniamy naszą walutę, mamy szansę powiedzieć coś istotnego na temat naszego kraju. Jestem bardzo dumna z tego, że ​​te monety upamiętniają wkład wniesiony przez niektóre z najbardziej niezwykłych kobiet w Ameryce, w tym zasługi Mayi Angelou – skomentowała decyzję o redesignie monet cytowana przez serwis Because of Them We Can Janet Yellen, pierwsza w historii kobieta Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych.

W ciągu najbliższych czterech lat do obiegu trafi 20 mln monet z podobiznami kobiet. W dalszym ciągu na głównej stronie monety będzie umieszczony wizerunek George'a Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Postaci zasłużonych kobiet znajdą się na odwrocie.

Kim była Maya Angelou?

Marguerite Ann Johnson, czyli Maya Angelou (1928-2014) była poetką, prozatorką, autorką tekstów piosenek, scenarzystką, aktorką i aktywistką walczącą o równouprawnienie czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. W wieku 16 lat jako pierwsza czarnoskóra kobieta zaczęła pracować w roli maszynistki prowadzącej kolejkę linową w San Francisco. W wieku 17 lat została matką.

Jako młoda czarnoskóra pisarka Angelou należała do Civil Rights Movement – ruchu społecznego z lat 50. i 60., mającego na celu zniesienie segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych. Autorka przez wiele lat podróżowała, kształcąc swój warsztat pisarski i poglądy polityczne. W latach 60. udzielała się w Afryce, m.in. wydając lokalne gazety.

W USA Angelou współpracowała m.in. z Martinem Lutherem Kingiem – działaczem na rzecz równouprawnienia i zniesienia dyskryminacji rasowej, późniejszym laureatem pokojowej Nagrody Nobla (1964). W tym czasie napisała swoją słynną autobiografię, „Know Why the Caged Bird Sings” (1969).

W latach 70. działaczka zdobyła uznanie amerykańskich polityków. Odnosiła także liczne sukcesy jako pisarka, producentka filmowa i telewizyjna, aktorka i scenarzystka. W 1971 r. otrzymała nominację do Nagrody Pulitzera za scenariusz do filmu „Georgia, Georgia” – pierwszej głośnej produkcji filmowej, która powstała na podstawie scenariusza Afroamerykanki. Angelou skomponowała także partyturę do tego filmu, a obraz otrzymał nominację do Złotego Lwa w Berlinie. W 1973 r. pisarka została nominowana do amerykańskiej nagrody dla twórców teatralnych (Tony) za debiut aktorski w „Look Away”. W 1992 r. jako pierwsza czarnoskóra kobieta zasiadła w Amerykańskiej Gildii Reżyserów.

W swojej karierze Angelou wydała ponad 30 książek oraz otrzymała ponad 50 honorowych tytułów. Działaczka zdobyła uznanie licznych prezydentów, m.in. Forda, Cartera, Clintona i Obamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kobieta

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet